Creation Matters: ročník 16, číslo 3, květen/červen 2011
(Z http://www.creationresearch.org/membersonly/creation_matters/CM16%2003%2... [1] přeložil M. T. – 7/2011)
Tři různé týmy astronomů ohlásily objevy, které otřásly dlouho zastávanými tezemi. Jaký to bude mít vliv na naši důvěru ve spolehlivost dalších vědeckých teorií?
1. Růst galaxií: přímá výzva. „Předpokládá se, že se galaxie utvářejí díky gravitačním silám mezi malými sub-galaxiemi‘ a jejich shlukování, v procesu, který by podle standardních kosmologických modelů měl stále pokračovat“, konstatovala Královská astronomická společnost (1). „Nová data zjištěná týmem vědců z liverpoolské univerzity Johna Moorese však tuto tezi bezprostředně zpochybňují, jelikož svědčí o tom, že se růst některých nejmasivnějších objektů zastavil před 7 miliardami let, když bylo stáří vesmíru poloviční oproti nynějšímu.“
Jak převratné je tohle tvrzení? „Zastavení růstu nejmasivnějších galaxií znamená zásadní zpochybnění současných modelů vznikání a evoluce velkorozměrových struktur ve vesmíru“, poznamenala Claire Burkeová, členka týmu. „Ze závěrů naší práce vyplývá, že kosmologům, jak se zdá, chybí některá zásadní fakta, která potřebují k tomu, aby pochopili, jak se galaxie od vzdálené minulosti do dneška vyvíjely.“
2. Rotace hvězd: dostává trhliny. Badatelé na Michiganské univerzitě (2) způsobili trhliny ve „staleté astronomické teorii“. Teorie zvaná von Zeipelův teorém „se užívá už téměř století pro předvídání rozdílů v povrchové gravitaci, svítivosti a teplotě mezi rychle rotujícími póly dané hvězdy a jejím rovníkem.“
(von Zeipelův teorém = jas v každém bodě povrchu rotující hvězdy nebo složky dvojhvězdy je úměrný tíži v tomto bodě. Pozn. překl.)
Doktorand Xiao Che a další astronomové ze zmíněného týmu zjistili, že se data z Regula
rozcházejí s teorií. „Překvapuje mě, že von Zeipelův teorém se v astronomii používá už tak dlouho, aniž by se opíral o dostatečné množství solidních důkazů z pozorování.“
(Regulus = česky Princ, Malý král, Srdce lva; nejjasnější hvězda v jarním souhvězdí Lva. Má dva slabé průvodce – osmé a třinácté magnitudy. Pozn. překl.)
3. Nemožně mokrá kometa: převrat v představách. „Podle současných představ nemůže existovat v nitru komety tekutá voda“, konstatuje tisková zpráva Arizonské univerzity (3). A ejhle, v kometě Wild-2 byly sondou Stardust zjištěny nerosty, které mohly vzniknout jedině za přítomnosti vody.
Jde o převratný poznatek: „Poprvé našli vědci přesvědčivý důkaz o přítomnosti tekuté vody v kometě, což vyvrací současnou představu o tom, že se komety nikdy nezahřejí natolik, aby roztál led, který je tvoří (PhysOrg. 4).
Jsou-li otřeseny představy v jednom vědním oboru, může to mít své důsledky i v oborech jiných; závisí to na tom, jak zásadní výchozí převrat byl. Americký filozof Willard Quine konstatoval, že setkají-li se vědci s daty potenciálně vyvracejícími jejich teorie, absorbují často podobné otřesy ve své „věroučné síti“, aniž by na ní cokoli měnili.
Odkazy:
1. Anonymous (2011, April 21). NAM 03: Large galaxies stopped growing 7 billion
years ago. Royal Astronomical Society News Archive. Retrieved June 7,
2011, from www.ras.org.uk/news-and-press/217-news2011/1947-nam-03- [2]
large-galaxies-stopped-growing-7-billion-years-ago
2. Anonymous (2011, April 18). Zoom-up star photos poke holes in century-old
astronomical theory. University of Michigan News Service. Retrieved June
7, 2011, from http://ns.umich.edu/htdocs/releases/story.php?id=8374 [3]
3. Stolte, D. (2011, April 5). Frozen comet had a watery past, UA scientists find.
UANews. Retrieved June 7, 2011, from http://uanews.org/node/39041 [4]
4. University of Arizona (2011, April 5). Frozen comet had a watery past, scientists
find. PhysOrg. Retrieved June 7, 2011, from
www.physorg.com/news/2011-04-frozen-comet-watery-scientists.html [5]
Příloha | Velikost |
---|---|
Převratné objevy ve vesmíru.doc [6] | 39 KB |
Odkazy:
[1] http://www.creationresearch.org/membersonly/creation_matters/CM16%2003%20low%20res.pdf
[2] http://www.ras.org.uk/news-and-press/217-news2011/1947-nam-03-
[3] http://ns.umich.edu/htdocs/releases/story.php?id=8374
[4] http://uanews.org/node/39041
[5] http://www.physorg.com/news/2011-04-frozen-comet-watery-scientists.html
[6] http://old.kreacionismus.cz/sites/default/files/prevratne_objevy_ve_vesmiru.doc
[7] http://old.kreacionismus.cz/rubrika/vesmir-astronomie