Úžasně přilnavé gekoní tlapky „se vyvinuly 11krát“

(Z časopisu Creation, sv. 34, č. 4, 2012, přeložil M. T. – 10/2012, autor článku neuveden)

Svou úžasnou obratností při šplhání, která jim umožňuje lézt i po stropě, inspirovali gekoni techniky k vývoji biomimetických technologií sahajících od suchých přilnavých obvazů po šplhající roboty. Avšak jak jsme již psali dříve (Creation 26 (1): 22-23, creation.com/geckoman ), struktura lidmi vyrobených „gekonoidních samolepicích pásek“ stále ani zdaleka nedosahuje kvality původních materiálů této ještěrky – což svědčí o tom, že Tvůrce gekona byl mnohem inteligentnější (Římanům 1:20).

Nyní tvrdí evoluční badatelé, že se u gekonů vyvíjely přilnavé tlapky nezávisle dokonce až 11krát – jako by pro evoluci nebylo dost na tom, že má vysvětlit alespoň jednou, jak asi tato úžasná schopnost mohla vzniknout.

„Je ohromující objevit, že u gekonů se vyvíjely přilnavé tlapky znovu a znovu“, řekl vědec z Minnesotské univerzity Tony Gamble, jeden z autorů studie. Uznává přitom, že i když vědci dobře rozumějí na mikroskopické úrovni tomu, proč jsou gekoní tlapky tak přilnavé (díky kombinaci van der Waalsových sil a třecí přilnavosti), musí se ještě od gekonů hodně učit, aby se jim ve svých robotických technologiích byť jen vyrovnali. „Jedna věc je přilepit a odlepit kus ´gekonoidní samolepicí pásky´ na hladké podložce v laboratoři, a něco zásadně jiného je naučit robotického gekona pohybovat se ve složité krajině v reálném světě a chytat se tam všech těch různých tvarů a struktur, se kterými se setká“, řekl.

Odkazy na prameny

Jak se gekonům vyvinuly přilnavé tlapky a jaký význam to má pro technologie adheziv, Physorg. com, 27. června 2012.
Opakovaný vznik a ztráta adhezivních tlapek gekonů, PLoS ONE 7(6):e39429, 27. června 2012.

PřílohaVelikost
00551-4.10.2012-uzasne_prilnave_gekoni_tlapky.doc30 KB
Průměr: 3 (5 votes)

Odp:

Opět mě fascinuje, jak si mohou lámat hlavu inteligentní vědci nad tím, co jakýsi gekon už 11x inovoval. Stále vídám v TV nebo čtu v časopisech, jak si chytrá flóra a fauna vyvinula kdeco, aby se stala ve své specializaci dokonalým výtvorem, zatímco člověk se nezmohl ani na improvizaci jediné úspěšné zrychlené mutace v laboratorních podmínkách. Čim to asi bude? Wink

Odp:

Opět mě fascinuje, jak si mohou lámat hlavu inteligentní vědci nad tím, co jakýsi gekon už 11x inovoval. Stále vídám v TV nebo čtu v časopisech, jak si chytrá flóra a fauna vyvinula kdeco, aby se stala ve své specializaci dokonalým výtvorem, zatímco člověk se nezmohl ani na improvizaci jediné úspěšné zrychlené mutace v laboratorních podmínkách. Čim to asi bude? Wink

George

Trituruss

Tak to z hlavy vazne neznam, ale zacal bych hledat tady:

http://www.samento.com.ec/

George

Neznáš prosímtě nějakou studii na účinnost VILCACORY coby doplňku onkologické léčby ?

George

Díky za zajímavý odkaz, docela se mi zrovna hodí pro pár extrémních nadšenců.

Jinaj si dělán legraci - snad si o mě nemyslíš, že bych pil moč, když neumírám na poušti ? Smile

Trituruss

Vis, ja krome toho ze jsem skeptik, tak jako jeden z velkych problemu tady tech alternativnich metod vidim i skutecnost, ze jejich stoupenci proste drive ci pozdeji zacnou zachazet moc daleko a zcela vazne tvrdit, ze to zabira napr. i v boji s rakovinou atd. A to uz muze skoncit mnohem hur, nez kdyz si nekdo nejakym neoverenym zpusobem zkousi treba lecit rymu.

Viz http://www.lkcr.cz/stanoviska-vr-clk-417.html

Trituruss

Vyzkousel - na dezinfekci...

George

Zde píší, že alkohol zůstává v moči, takže recyklace je v zásadě možná :

http://mefanet-motol.cuni.cz/download.php?fid=729

Alkohol se vylučuje z organismu z 90 až 95% oxidací v procesu látkové přeměny, 5 až 10% se vylučuje v nezměněné formě: dechem asi ze 4 až 7%, močí v 1 až 3%. Vylučování alkoholu jinými cestami je prakticky zanedbatelné.
Vylučování alkoholu v nezměněné formě, převážně dechem a močí není konstantní. Je závislé na hladině alkoholu v krvi.

Ledviny alkohol nekoncentrují a neexistuje zda žádný práh vylučování. Koncentrace alkoholu v moči z ledvinových pánviček odpovídá, po přepočtu na poměr vody a sušiny, koncentraci alkoholu v krvi. Ve fázi resorpce alkoholu do krve, tedy v době vzestupu křivky hladiny alkoholu v krvi, je hladina alkoholu v krvi vyšší než hladina alkoholu v moči. Teprve po dosažení difusní rovnováhy dojde k vyrovnání. Vrchol křivky hladiny alkoholu v moči se tak zpozdí za vrcholem křivky hladiny alkoholu v krvi o 10 až 30 minut.

Přepočet hladiny alkoholu v moči na hladinu alkoholu v krvi lze provést, se stanovením minimální hladiny alkoholu v krvi, vzorcem dle Fronentjese a Verburgta.

http://web.quick.cz/zikmund/alkohol.htm

Výpočty hladin alkoholu

http://www.zikmund.org/alkohol/vypocty.htm

Zpětný přepočet na základě koncentrace etanolu v krvi vypočtené ze stanovené koncentrace v moči je možný.

NAVÍC JAKO SPRÁVNÝ BYZNYSMEN BYCH ŠEL DO TOHO - TŘEBA VÝVOZ DO RUSKA - TAM JE JIM JEDNO CO PIJÍ.

Pak už jen řádně chlastat, aby bylo moči dostatek Smile

Customize This