Úžasná skupina ryb, paryb a úhořů

Úžasná skupina ryb, paryb a úhořů
Frank Sherwin, M. A.
(Přeložil M. T. z časopisu Acts & Facts, roč. 38, č. 4 – duben 2009, str. 17, přeloženo 9/2009)
(http://www.icr.org/article/shocking-group-fish-eels)

Představte si, že byste zašli k doktorovi s rozvinutou dnou či migrénou. K vašemu úžasu vám lékař klidně nařídí, abyste sáhli do akvária a sevřeli elektrickou rybu. Tak to předepisoval římský lékař Scribonius Largus ve svých Compositiones Mediacae a opravdu to fungovalo.

asná skupina ryb, paryb a úhořů.jpg

Některé z velmi zajímavých ryb jsou ty, které umí vyrábět elektřinu. Jihoamerický elektrický paúhoř rodu Electrophorus umí vyrobit skoro 600 voltů, což stačí k omráčení člověka a dokonce to srazí na kolena i koně. Podobně jako stimulátor v pacientově srdci využívají tito tvorové bioelektrické generátory k vytvoření a pak rychlému vybití elektrického šoku. Z elektromotorových neuronů (nervových buněk) se uvolní neurotransmiter acetylcholin do úhořových úhledně navršených elektrocytů (buněk vyrábějících napětí) a prásk!

Neurotransmiter = přenašeč nervových vzruchů (pozn. překl.).

Pacifický elektrický parejnok (Torpedo) umí také dát ránu, je-li podrážděn. A severoamerická ryba rodu Astroscopus čeledi Uranoscopidae (nebehledovití), s hranatou, velkou hlavou, leží v souladu se svou přirozeností nehybně na dně, dokud kolem nepluje oběť. Poté je kořist omráčena 50 voltovým výbojem a pozřena.

Vědci již dlouho vědí, že tihle vodní tvorové mají svazky svalových vláken, která fungují do značné míry jako baterie v automobilu. Tahle vlákna jsou vysoce účinná, schopná vytvořit výboje několiksetkrát za sekundu o různém napětí v souladu s potřebami zvířete. Jak vyrábějí elektrické ryby a úhoři električtí své náboje a jak je využívají pro široké spektrum účelů? Existuje pro to průkazné a přesvědčivé evoluční vysvětlení?

Roku 2004 objevili britští a francouzští vědci, že slabě elektrické ryby v Africe a Jižní Americe vysílají elektrické impulzy respektive vlny. To je úžasné, protože loví nepatrné larvy v noci, kdy jim oči nejsou k ničemu. A tak jim Stvořitel dal oči elektrické. Neurolog Curtis Bell z oregonské univerzity zdraví a vědy popsal, jak mohou rybky „vidět třírozměrný elektrický svět“ (1).

Christian Graff z laboratoře biologie chování v Grenoblu, Francie a tři další vědci užili termínu „elektropercepce“ k popisu toho, jak ryby rozeznávají vzdálenosti, tvary, pohyby i struktury (2). Každý objekt, který ryby potká, má vlastní elektrický podpis. Ryba pozná onen podpis díky zvláštním nervovým strukturám v kůži, které fungují jako sítnice, ačkoli jsou tahle čidla vyladěna na elektřinu spíše než na světlo. Záplava přijímaných informací je pak zkoordinována a zobrazena tak, že vytvoří barevný trojrozměrný obraz.

Vlastnosti úhořů elektrických zaujaly odborníky na lékařské implantáty. Zdá se, že badatelé z univerzity v Yale a z Národního institutu pro normalizaci a technologie si uvědomili, že zde hraje roli perfektní plán, ne-li jasné působení nejvyššího Plánovače:

Používajíce moderní nástroje strojírenského plánování tvrdí, že by mohli vyvinout umělé buňky, které by nejen napodobovaly elektrotechnické chování buněk úhořů elektrických, nýbrž dokonce ještě jejich vlastnosti vylepšili (3).

Technik NIST (Národního institutu pro normalizaci a technologie) David LaVan použil též tento stvořitelský jazyk, když mluvil o modelových buňkách úhořů elektrických:

Rozumíme dostatečně dobře tomu, jak buňka vyrábí elektřinu, abychom podobnou buňku navrhli – a co nejvíce onen plán rozvinuli? (4)

Jestliže se lidé jako inteligentní bytosti pořádně zapotí, snaží-li se napodobit biologické mechanizmy jako jsou tyhle orgány vyrábějící elektřinu, pak je jen logické se domnívat, že příroda jako neinteligentní hybná síla nebyla odpovědná za počáteční plán. Jakkoli se tahle myšlenka může vyznavačům přírody zdát šokující, veškerá naše úcta patří Stvořiteli.

Poznámka k článku:
Musím přiznat určité rozpaky, když čtu v kreacionistické literatuře o úžasných mechanizmech pro zabíjení druhých tvorů. Chápu, že autor takového článku je nadšen technickým provedením, třeba generujícím silný elektrický náboj, nicméně se trochu ošívám, když je zcela bez vysvětlení toto zařízení připsáno milujícímu Bohu.

Snad by se mělo vždy alespoň jen krátce dodat, že samozřejmě tyto biologické mechanizmy nemohla vytvořit nemyslící evoluce, tak jako lidské zbraně nejsou výtvorem náhody; ale jejich současné použití je výsledkem zhroucení původně stvořeného ekosystému.

Schopnost některých organizmů produkovat elektřinu nevznikla jako evoluční zbraň, ani nebyla projektována stvořitelem, aby v dokonalých předpotopních rajských podmínkách jedna ryba zabíjela jinou rybu, ale použití a využití elektřiny bylo původně jiné, sloužilo jinému účelu, např. navigaci. Změna účelu vznikla zhroucením původně stvořeného světa následkem neposlušnosti Božích zákonů - jak na duchovní úrovni, tak i na fyzické.
Pavel Kábrt

Odkazy:

1. Greene, K. Electric Sense Sharper Than Thought. Science Daily News. Posted on sciencenow.sciencemag.org May 5, 2004, accessed March 5, 2009.

2. Graff, C. et al. 2004. Fish Perform Spatial Pattern Recognition and Abstraction by Exclusive Use of Active Electrolocation. Current Biology. 14 (9): 818-823.

3. Xu, J. and D. A. Lavan. 2008. Designing artificial cells to harness the biological ion concentration gradient. Nature Nanotechnology. 3 (11): 666-670.

4. Models of Eel Cells Suggest Electrifying Possibilities. National Institute of Standards and Technology press release, October 1, 2008.

Autor článku pan Sherwin je hlavním vědeckým lektorem.

PřílohaVelikost
asná skupina ryb, paryb a úhořů.doc301.5 KB
Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)
Obrázek uživatele Helo

to Šťoura - dendorochronologie

Pokud máme letokruhovou řadu do roku 9000 př.n.l, neznamená to, že je Země starší než 6000 let? Nebo před potopou vytvářely stromy víc letokruhů za rok? Že to byly třeba měsícokruhy Big smile .

Say it with a pick up truck: MAN-LOVE RULES OK

Obrázek uživatele Stoura

to Pavel Kábrt: odpovědi

ad : Děkuji, Šťouro, že jste mě poučil o tom, že jde kompasem měřit napětí Prosím, Rádo se stalo. Smile My jsme tyhle pokusy dělali v laboratorních pracích na střední škole, tak můžu machrovat. Asi jste měl smůlu na učitele.

S tím bičem Vám ale nepomůžu - to mne nikdy nezajímalo a ponechávám je proto na Vašich experimentech. Vzhledem k Vašim opakovaným návrhům na vypráskávání jste na biče asi nejpovolanější z tohoto fóra.

ad Tím, že jste si ve svém příspěvku opět popletl termodynamiku (dnes měřitelné zákonitosti v nauce o teple) a její interpretaci na možný původ hmotných soustav, jste jen potvrdil moji diagnózu. PK

Ne. Pohyboval jsem se pouze v mantinelech současnosti. Své vyjádření jsem vztahoval pouze a jen ke dnes pozorovatelné realitě. A k rozporu mezi pozorovatelnými fakty a Vaším výrokem "zvyšující se entropie v otevřených soustavách bez programu je fakt, se kterým se nedá hnout.".

PK

pardon, ale jediný kdo chce z lejna (kreacionistického) uplést bič (na evoluci) je tu dostatečně znám...

PK

Tak to mám ještě pár dotazů:
1. Studium fosilií bude pro biologa zakázané?
2. I dnes probíhají geologické procesy, kde je měřitelné jak se zemské desky pohybují a jak mohou jedna druhou třeba i nadzvedávat - bude tedy zakázáno dávat to dohromady s tím, že tak mohla v minulosti vzniknout i současná horstva?
3. Když se někdo podívá jak pěkné vrstvičky leží v Grand Canyonu a podle jejich vlastností a podle všech zkušeností s takovými vrstvičkami tvořenými v současnosti odvodí že tam musely vznikat miliony let - bude opět vypráskán bičem?
4. Je kreacionismus experimentální věda?

Šťourovi

Děkuji, Šťouro, že jste mě poučil o tom, že jde kompasem měřit napětí v síti, to mne ani na střední škole elektrotechnické, ani na elektrotechnické fakultě, neučili - ale jsem vděčen za každou novou užitečnou informaci. Možná v příštím příspěvku mi vysvětlíte, jak jde z lejna uplést bič a zapráskat s ním tak, aby se člověk sám nezapráskal. Určitě na něco přijdete, např. přidat do lejna tužidlo.

Tím, že jste si ve svém příspěvku opět popletl termodynamiku (dnes měřitelné zákonitosti v nauce o teple) a její interpretaci na možný původ hmotných soustav, jste jen potvrdil moji diagnózu. PK

Obrázek uživatele Helo

PK - student se ptá dál...

Takže bahník není ryba? Taky nemá žábry - jen jako larva.
A proč žije velryba pořád ve vodě, když má plíce?
Proč medvěd nemá křídla už tu padlo.
A proč má netopýr jiné křídlo Vám můžu říct já - došlo u nich k zvýšení aktivity genu, který souvisí s délkou prstů. Pak se vyselektovali ti, kteří měli mezi těmi prsty víc kůže a doletěli si třeba za lepší potravou.

Say it with a pick up truck: MAN-LOVE RULES OK

Obrázek uživatele Stoura

To Nosotonda: diskuse o důkazech

ad : Když už nemáte na diskusi o filosofických důkazech Boží existence, ...

Jsem rád, že jste tu diskusi oživil. Mohl byste se prosím vyjádřit k připomínkám, které jsem k Vašim "důkazům" měl? Pokud jsem vaši odpověď přehlédl, omlouvám se a nasměrujte mne na ni - ve zdejším systému se mi nedaří najít správné diskusní vlákno.

Obrázek uživatele Stoura

ad kompas

Pavel Kábrt píše: Je mi to hrozně líto, Šťouro, ale opravdu kompasem nezměříte napětí v síti, moc se za to omlouvám.

Opět lež. Samotným kompasem změříte stejnosměrný proud. Pokud si vypomůžete kusem drátu a krystalem galia nebo použijete lupu či mikroskop na lepší pozorování, tak změříte kompasem i střídavý proud elektrické sítě. A napětí na proud převedete snadno pomozí čehokoliv se známou rezistancí.

Přesně takhle (kompasem) se totiž zpočátku malé proudy a napětí měřily. A věděl by to student, který by se ve fyzice dozvěděl o Ampérových a dalších pokusech. Právě k tomu, aby člověk věděl, že tyhle věci jdou, je dobré znát i minulý vývoj vlastního oboru a jiné obory. Sám na svém příkladu s kompasem můžete vidět, že pohybovat se aktuálním stavem s mentálními koňskými klapkami na očích vede ke špatným závěrům (zde k Vašemu odmítnutí měření, které prokazatelně jde provést - sám jsem si to kdysi zkoušel a funguje to).

pavel Kábrt píše: Žádný kreacionista se nehádá s evolucionistou fyzikem o Pascalův zákon nebo o to, jestli těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno

Škoda, že jste mezi ty nehádavé zákony nezahrnul i druhou termodynamickou větu. Protože o ní se zjevně s fyziky hádáte. Takže kreacionista se s fyzikem zjevně hádat může: Vy sám buďtež příkladem toho kreacionisty a někteří ze zde diskutujících budiž příklady fyziků. A nebo podle Vás termodynamika nepatří do fyziky a neměla by se ve fyzice učit?

Obrázek uživatele Nosotonda

Úroveň

Dovoluji si požádat přítomné evolučníky, aby poněkud více promýšleli své diskusní příspěvky. Omluvou by neměla být ani skutečnost, že vědu má zcela v rukou ateistická ideologie, která raději vymýšlí kde, co než, aby dala prostor skutečným vědeckým důkazům.
Podívejme se třeba jen do našich dějin. Ateisté ve šlépějích realizátorů bolševické revoluce, moderní pragmatické a a omezené, tedy empirické filosofie, tvrdí, že je třeba zlikvidovat církev, že je třeba se rozejít s bohem. Místo něj však dosazují za Boha své nesmyslné paskvily zcela v rozporu s poznáním, které lidstvo v historii získalo o Bohu.
Když už nemáte na diskusi o filosofických důkazech Boží existence, o tom, že "Bůh filosofů" splňuje podmínky "Boha Bible", když už jste tak slepí a hluší, že nepoznáváte Boha v jeho stvoření a ve svém svědomí, tak se zamyslete, jestli ve jménu neskutečného boha mohly být dány kořeny evropské civilizaci, jestli naši "slavní" předkové nevykonali obrovské díla ve vědě, umění a v péči o potřebné. Jak vysvětlíte, že ve jménu neskutečného boha bylo vykonáno tolik skutečného, že ve jménu podle vás falešné představy žije ve světě ve spojení s Kristem více než miliarda lidí? Že i v církvi jsou hříšníci, že v minulosti i dnes církev potřebovala obnovu, že například i dnes jsou mezi křesťany blouznící evolucionisté a zastánci antisociální a válečné politiky?
Příklady křesťanských činů a jednání ve jménu skutečného Boha:
Svatí Cyril a Metoděj: civilní zákoník, vytvoření písma (hlaholice), překlad Bible do jazyka slovanského
Svatý Václav (uznáván i J.A.Komenským a husity s výjimkou táboritů): vykupoval otroky, trestal zahaleče.
Svatý Vojtěch: kritika otrokářství, pomoc chudým, vězňům. Odešel z vlasti kvůli krevní mstě, sňatkům příbuzných, sňatků kněží, mnohoženství, otrokářství, porušování práva azylu (vražda v chrámu)…
Karel IV.: Odstranění „Božích soudů“ (ordálií), uzákoněno, že nikdo nesmí být nucen k souboji s výjimkou nařčení z velezrady, obvinění z násilí na ženě spáchaného na královském dvoře a nařčení z odcizení královských statků. Byly zapovězeny surové tresty – vylupování očí, uřezávání nosu, utínání ruky a nohy.
Arnošt z Pardubic (1.český arcibiskup): kritizoval nadměrné hromadění majetku, byl rozhodně proti tomu, aby církevní úřad byl považován za zdroj příjmů. Upozorňoval na nešvary své doby – svatokupectví, hromadění obročí, nezachování rezidence kněží apod.
„I když jsi sám, snaž se, aby tvé skutky byly ctnostné a čisté, jakoby byl přítomen celý svět.“
Jan Ámos Komenský: Upozorňoval na to, že je malá péče věnována zbožnosti a mravům (takže místo tichých beránku vycházeli divocí oslové a nezkrotní bújní mezkové
Svatá Anežka, dcera Přemysla Otataka I. – odmítla sňatek s německým císařem, aby mohla sloužit Bohu prostřednictvím péče o chudé a nemocné.

Nosotonda
................................................................................................................ Lepší jest muž trpělivý než silný; a kdo panuje nad myslí svou, lepší jest než ten, kterýž dobývá města /Kniha Přísloví/

Opravdu komiš

Je mi to hrozně líto, Šťouro, ale opravdu kompasem nezměříte napětí v síti, moc se za to omlouvám.

Opravdu otázka, proč se Barrandov jmenuje Barrandov či proč tato oblast patří do nějaké Vaší evoluční představy a škatulky nepatří do biologie ani do žádné jiné exaktní, experimentální vědy. Je to neuvěřitelné, jak zmasírovaný mozek máte, že nejste schopen/ochoten rozlišit mezi experimentální vědou a ostatními vědami.

Neexistuje fyzik-kreacionista a fyzik-evolucionista, pokud do fyziky nezatáhneme spekulace o původu čehokoliv. Žádný kreacionista se nehádá s evolucionistou fyzikem o Pascalův zákon nebo o to, jestli těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno...Proč se nehádají? Protože to lze předvést. Otázka, proč se tomu říká Archimedův zákon ale už do fyziky nepatří, není to předmětem jejího zkoumání ani být nemůže, protože to nelze experimentálně prokázat opakovatelnými pokusy za stejných podmínek (oživit Archiméda a pak toho, kdo poprvé tento zákon nazval Archimédovým, stále je udržovat naživu a konfrontovat - a ani to by nestačilo pro požadavky experimentální vědy). Proto otázka, proč se tak tento zákon jmenuje nepatří do fyziky. To ovšem Šťoura a spol. nejsou naprosto schopni pochopit - proto říkám, ne posměšně, ne jako nadávku, ale jako diagnózu s bolestí v srdci, že evolucionisté mají zmasírované mozky a co ještě horšího, masírují další generace.

Neexistuje kreacionista-matematik a evolucionista-matematik, pokud jde o matematiku. Existuje kreacionista-matematik a evolucionista-matematik, pokud přejdou z matiky na otázky původu našeho světa, tedy do jiné oblasti. Toto evolučně zmasírovaný mozek není schopen pochopit. Pochopit rozdíl mezi pozorovatelným a věřeným. Evoluční mozek není schopen rozlišit rozdíl mezi faktem a jeho interpretací - ovšem, pokud ta interpretace není kreační, pak to evoluční mozek rozliší a odmítne. Svoji interpretaci vydává však za fakt, rovnocený pozorování.

Dějepis opravdu nepatří do experimentální vědy, moc mne to mrzí, Šťouro. Ale ještě víc mě mrzí, že ho tam evoluční ideologové tahají a vydávají za přírodovědu. PK

Customize This