"Téměř neuvěřitelná" buněčná složitost

(Z časopisu Creation 35(1) 2013 přeložil M. T. – 1/2013)

„Abyste sestavili model toho nejjednoduššího mikroorganizmu na světě“, napsali na titulní straně časopisu The Atlantic, „potřebovali byste 128 počítačů.

Ve skutečnosti jsou věci ještě složitější, než zní citované vyjádření. Badatelům ze Stanfordovy univerzity dalo nesmírnou práci, když měli „byť jen částečně nasimulovat“ funkce mikroorganizmu Mycoplasma genitalium, který má ´jen´ 525 genů. Jak vysvětlil jeden ze spoluautorů projektu, Markus Covert, „nasimulovat proces, při kterém se jediná buňka jen jedinkrát rozdělí, trvá zhruba 10 hodin, a vygeneruje to půl gigabytu dat. Tento fakt mě naplňuje naprostým úžasem, protože nevím o nikom, kdo by si kdy položil otázku, kolik dat vlastně obsahuje živý organizmus. Často považujeme za médium, které tato data nese, DNA, ale ve skutečnosti je jednoznačně celý problém mnohem složitější“.

Jak referoval The Atlantic, „hloubka a šířka buněčné složitosti se ukázala být téměř neuvěřitelná“; kritizoval přitom ´simulaci´ zmíněných badatelů s tím, že toto je jen pouhým zlomkem úsilí, které bude ve skutečnosti nutné k tomu, aby takovou simulaci bylo možno považovat za realistickou.

A badatelé připouštějí, že mnohem složitější bakterie, např. E. coli, s jejími 4288 geny, představuje mnohem větší výzvu pro simulační pokusy, protože počet molekulárních interakcí se tak mnohonásobně zvyšuje.

Nezapomeňte na to, že badatelé provádějí toliko počítačové simulace – v žádném případě to nelze považovat za jakousi výstavbu čehosi skutečně žijícího, co by přesně provádělo to, co dokáže byť ta „nejjednodušší“ živá buňka.

Trefné je v této souvislosti vyjádření vedoucí dalšího výzkumného týmu pracujícího na projektu Jayodity Sanghviové: „Opravdu nikdy nepochopíte, jak něco skutečně funguje, dokud to sami nereprodukujete“.

Poznámky:

K modelování nejjednoduššího mikrobu na světě budete potřebovat 128 počítačů, Theatlantic.com, červenec 2012.

Vědci ze Stanfordu vyprodukovali první kompletní počítačový model organizmu, news.stanford.edu, 19. července 2012.

Software emuluje na prvním místě střední délku života celého organizmu, The New York Times, 20. července 2012.

Celobuněčný počítačový model predikuje fenotyp z genotypu. Cell 150:389-401, 2012.

DISKUZE:

K článku:
Napsal uživatel Foton dne Po, 07/08/2013 - 11:32.

.

Mycoplasma genitalium sa skladá z 521 génov v jednom kruhovom chromozóme, z ktorých 482 kóduje proteín. Celkovo to činí 582970 párov báz. To je viac, než 100 000 aminokyselín v proteínoch.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mycoplasma_genitalium#Overview

Koľkými spôsobmi môžeme zapojiť 100 000 aminokyselín do jedinečného poradia? -Na výpočet použijeme variácie s opakovaním. -Počet variácii s opakovaním vypočítame podľa vzťahu n^k, kde "n" je počet rôznych druhov aminokyselín, ktoré sa dajú vystriedať na jedinom mieste (je ich 20), a "k" je počet všetkých miest. (v našom prípade 100 000). 20^100 000 = pribl. 10^130 103 rôznych možností. (jednotka so 130 103 nulami) -To je trochu dosť, že? Smile

-Je však možné klásť si otázku: bude ľubovoľné usporiadanie aminokyselín tvoriť funkčný proteín?

Životaschopnosť organizmu nieje hocaké usporiadanie bielkoviny. -Bielkovina musí byť ponajprv usporiadaná do funkčného systému, a to nieje tak jednoduché, ako sa to zdá. Evolucionizmus bol vždy, je a bude len o zdaní a unáhlenom zovšeobecňovaní. Funkcia každého proteínu má svoj systém. (systém funkcie) -Napr. systém rhodopsínu očnej sietnice má vytvorený svoj špecifický spôsob, akým detekuje, spracúva a vyhodnocuje fotón svetla. Má vytvorený spôsob, akým posiela o svetle informáciu do mozgu. -V chaotickom usporiadaní však nebýva systém. (nikdy sme nič také nepozorovali) -Vo veciach ktoré poznáme vieme, že aby nejaký usporiadaný systém mal svoju funkciu, musí byť veľmi špecificky usporiadaný.

Chaotické usporiadanie vedie k nefunkčnosti a nezmyselnosti. -Preto vždy existuje podststne viac takých usporiadaní, ktoré nemajú žiadnu funkciu. (...dá sa to dokázať náhodným losovsním s príslušnými komponentami daného systému...) -Nech evolucionisti ukážu, ako je možné po jednej zmene dostať sa cez postupnosť ďalších zmien cez funkčné gény k inému funkčnému génu. (tj. génu s rozdielnym usporiadaním) -Prečo to doteraz neukázali? Len stále špekulujú, a NIČ nemajú!!!

....Ukážte teda, ako môže postupne vzniknúť Mycoplasma genitalium.

Od mínusu k plusu.

PřílohaVelikost
00580-24.1.2013-temer_neuveritelna_bunecna_slozitost-creation-2.doc31.5 KB
Průměr: 2.3 (3 votes)

premyslejte prosim

Jen tak mimochodem kolik myslite ze bylo na svete organismu za tech 600milionu let.
Staci si jen to hrube spocitat a zjistite ze ta pravdepodobnost toho ze takova mutace nastane (jiny protein) je pomerne vysoka....
Nazdar

Neuronové sítě

Thank you very much.

Díky za radu. Toto přece jen mohu lépe zvážit. Také dobrou noc. V.S.

Vlasta

Mezi těmi houbami také mohla být nějaká mírně jedovatá, která způsobuje střevní problémy. Já bych to vyhodil a nasbíral si nové. Pochybnosti jsou motorem lidského poznání. Dobrou noc.

Pro KTE

Pokud je život něco, co se rozmožuje, pak se divím, že nepovažujeme za život ženské vajíčko, které oplodněné spermií se začne množit.

KTE, raději mi řekněte, jestli ty sušené houby, po kterých mám tak často průjem, jsou špatně usušené, nebo jsem je sušil příliš silné, nebo mohly být příliš červavé, nebo staré. V tomhle totiž od Vás nebudu muset v ničem pochybovat. O ostatních věcech, co se týče stáří vesmíru však je mi líto - ano. V.S.

Vlasta

Před čím "biješ na poplach"? Před vědeckými výsledky? To kreacionisté dělají...

Pro KTE

Jestli biju černochy, to ať posoudí jiný, třeba řekne že "biju na poplach". V.S.

Vlasta

Viróza byl nešťastný termín, přiznal prezidentův kancléř. Už zase bijete černochy?

Jo a věda je taky od lidí.

Pro KTE

Náboženství je čistě lidský vynález.

Jestli je náboženství od lidí, od koho je potom věda?

Pro KTE

Customize This