Strava "jeskynních lidí" byla daleko od primitivní

Strava jeskynních lidí byla daleko od primitivní.jpg

Brian Thomas, M.S.
(Z http://www.icr.org/article/5880/ přeložil Pavel Kábrt – 1/2011)
Článek byl uveřejněn 21. ledna 2011 na stránkách ICR.

Nesčetnému počtu školních dětí bylo hlásáno, že se vyvinuly z jeskynních lidí, kteří se neoblékali, dorozumívali chrochtáním a byli to primitivní lovci. Ale mnozí ti učitelé této teorie nemohou zodpovědět otázku „jak to víte?“. V neandertálských sídlištích byly nedávno nalezeny malé zbytky rozdrcených obilních zrn, a jak už tomu je u tak mnohých nedávných nálezů, i tyto protiřečí běžnému evolučnímu mýtu o původu člověka.

Povídačky o lidském evolučním původu, i ty, které najdeme v respektovaných učebnicích a muzeích, jsou z velké části založeny na bujné představivosti. (1, 2) G. K. Chesterton, jeden z nejbystřejších autorů 20. století, na tuto skutečnost poukázal už v roce 1925, když začaly být roztrubovány naparáděné evoluční příběhy o „Člověku z Jávy“ – něco jako dnes příběhy o Lucy nebo Ardi. Chesterton vypozoroval, že profesor evoluční paleontologie „vyrábí svou malou kůstku nebo sbírku kůstek a z nich pak dedukuje většinu těch kouzelných příběhů.“ (3)

Světu je pak představován ucelený obraz údajných jeskynních lidí, ale odkud nějaký takový profesor má všechny ty detaily? „Našel na Jávě kus lebky...Pro populární vědu byl však vytvořen dojem, že existuje kompletní a dokonce hodně složitá postava s detaily vlasů a zvyků“, napsal Chesterton. (3)

Několik desetiletí poté, co toto bylo napsáno, bylo konečně ukázáno, že jávský člověk je podvodnickou kombinací zkamenělých kostí různých nepříbuzných druhů, vyzvednutých z různých lokalit. Tak se potvrdila Chestertonova bystrost. V letech 2009 a 2010 byly učiněny objevy, které ukázaly pokročilé komunikační schopnost i zručnost dávných lidí v protikladu k malůvkám, které je znázorňovaly jako „primitivy“. (4, 5, 6) Do seznamu faktů proti těmto názorům přibyl v poslední době objev, že dávní lidé shromažďovali zrní a připravovali ho jako pokrm.

K oblíbeným znázorněním dávných lidí patří jejich lov primitivním kyjem. Ale „nová studie ukazuje, že vařili a jedli zeleninu.“ Rozbor zkamenělých pozůstatků Neandertálců z Belgie a Iráku ukazuje, že v jejich zubech se nalézají zrnka škrobu z obilovin. Amanda Henry, vedoucí postava studie publikované v Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) řekla CNN, že „Neandertálci jsou často zobrazováni jako velmi zpozdilí primitivové...Nyní ale začínáme zjišťovat, že měli některé docela pokročilé technologie a způsoby chování.“ (7)

Dřívější zpráva z PNAS popisuje nástroje pro drcení zrn „Doby kamenné“, které stále ještě obsahovaly zbytky obilnin. Výzkumníci našli stovky škrobových zrn v různých fázích zpracování, od celé palety rostlin. Badatelé došli k závěru, že „je pravděpodobné, že lovci-sběrači měli k dispozici ve svém stravovacím hospodaření vysoce energeticky bohaté výtažky rostlin.“ /8/

Důkazy také ukazují, že dávní lidé prováděli chirurgické zákroky (9), vyráběli ozdobné klenoty a velmi účinné nástroje (10), měli propracované způsoby pohřbívání, nepřišli z Afriky (11), a nyní se zjišťuje, že jejich kuchyň oplývala nejen masem, ale i ovocem a obilninami. Jestlipak mohou studenti věřit vůbec nějaké části toho, co je učí o lidské evoluci?

Úporně držená víra v darwinistický příběh lidské evoluce pošpinila a do bláta zašlapala výzkum lidské minulosti. Profesoři, o kterých píše Chesterton, se mohli o lidské historii poučit prostě jen tím, že by si přečetli Genesis.

Odkazy:

1. Thomas, B. Illustrations of Ancient Humans Skew Facts. ICR News. Posted on icr.org December 7, 2009, accessed January 11, 2011.
2. Thomas, B. The Artistry of 'Ardi.' ICR News. Posted on icr.org October 15, 2009, accessed January 11, 2011.
3. Chesterton, G. K. 2008. The Everlasting Man. Radford, VA: Wilder Publications, 18. (Reprint, originally published in the United States in 1925.)
4. Thomas, B. Human Tool Marks Found from 'Lucy' Era. ICR News. Posted on icr.org August 18, 2010, accessed January 11, 2011.
5. Thomas, B. Discoveries Show Early Mankind Was Advanced. ICR News. Posted on icr.org March 17, 2010, accessed January 11, 2011.
6. Thomas, B. Ancient Wooden Door Has 'Remarkable' Design. ICR News. Posted on icr.org October 27, 2010, accessed January 11, 2011.
7. Said, S. Study: Neanderthals cooked, ate vegetables. CNN. Posted on cnn.com December 29, 2010, accessed January 11, 2011, reporting on research published in Henry, A. G., A. S. Brooks and D. R. Piperno. 2011. Microfossils in calculus demonstrate consumption of plants and cooked foods in Neanderthal diets (Shanidar III, Iraq; Spy I and II, Belgium). Proceedings of the National Academy of Sciences. 108 (2): 486-491.
8. Revedin, A. et al. 2010. Thirty thousand-year-old evidence of plant food processing. Proceedings of the National Academy of Sciences. 107 (44): 18815-18819.
9. Thomas, B. Surprising 'Stone-Age' Surgery Evidence Found in France. ICR News. Posted on icr.org February 4, 2010, accessed January 12, 2011.
10. Thomas, B. Boats and Jewelry: 'Stone Age' People Were Surprisingly Modern. ICR News. Posted on icr.org January 25, 2010, accessed January 19, 2011.
11. Thomas, B. Ancient Teeth Overturn Human Evolution. ICR News. Posted on icr.org January 14, 2011, accessed January 14, 2011.

K tomuto tématu najdete na tomto webu tyto další články:

http://kreacionismus.cz/node/483
http://kreacionismus.cz/node/67
http://kreacionismus.cz/node/447
http://kreacionismus.cz/node/302
http://kreacionismus.cz/node/161

PřílohaVelikost
Strava jeskynních lidí byla daleko od primitivní.doc71 KB
Průměr: 5 (1 vote)
Štítky:

Hm....v tom Vám asi moc

Hm....v tom Vám asi moc nepomůžu. Diskuse je tady celkem pestrá, ne? Někteří diskutéři mají dost odborné znalosti...tak snad si tu vyberete někoho, s kým můžete probrat, co Vás zajímá. Co Vás zajímá?

Žádný strachy saturuji se jinde a většinou ne on-line Smile . Jen jsem nechtěl být nařčen (jako to tu někteří dovedou), že pro samou vědu nevidím skutečnou krásu přírody. To samozřejmě není pravda, je to jako by si astronom nedovedl vychutnat hvězdnou oblohu u táboráku.

Indián

ad - ale to co by mě zajímalo se tu neřeší.

Hm....v tom Vám asi moc nepomůžu. Diskuse je tady celkem pestrá, ne? Někteří diskutéři mají dost odborné znalosti...tak snad si tu vyberete někoho, s kým můžete probrat, co Vás zajímá. Co Vás zajímá?

To: Eva

Já netvrdím, že věda má absolutní monopol na dialog.

Ale tvrdím, že když se řekne věda, tak věda.

Ani nemluvím o konkrétním závěru, nebo teorii, o jejich nahrazování lepšími teoriemi dokonce celá věda je, ten vývoj je zcela v pořádku a žádoucí, nemůžeme přece zůstat třeba, u zde jistými protagonisty oblíbeného geocentrického modelu, když máme lepší heliocentrický. Tak jako silniční pravidla neurčují konkrétní typ automobilu nebo vozidla, Škodu Populár byste už asi také nechtěla, ale samotná pravidla jsou víceméně tatáž, podívejte se na ten odkaz na wiki a pozorně si pročtěte i související odkazy, není tam žádný konkrétní poznatek nebo pozorování, ale je tam definován způsob zacházení s nimi a jejich posuzování a to je oč tu běží.

Když zůstanu u těch pravidel silničního provozu. Jedu si na kole po polní cestě hlavně mimo silnice, jediné co mě v tu chvíli omezuje je moje zdatnost, pravidla silničního provozu se mě netýkají - vyprávím pohádky, balím slečnu v baru, a hlavně se neoháním vědou, vědecká metodika se na můj projev nevztahuje, proč taky.
Sjedu s kolem na silnici a v ten moment je vyhláška závazná - řeknu věda, a můj projev tomu musí odpovídat, jinak to není věda.

Samozřejmě pravidla se mohou měnit, vědecká i silniční si prošla jistým vývojem. K jejich změně ovšem musí být pádný obhajitelný a obhájený důvod.

Diskuze na téma duše dle výkladu písma není vědecká, nemusí proto ctít vědeckou metodiku, tak se do ní nemontuju.
Což neznamená (aby nebyla mejlka), že si myslím, že mimo vědu nic není, ale to co by mě zajímalo se tu neřeší.

Indián

ad - Třeba Evoluční teorie je vědecká teorie, jakákoliv diskuze o ní tedy je vědeckou diskuzí, a měla se by proto se držet vědecké medotiky, nikoli subjektivních pocitů a představ.
..................
Nic proti tomu, indiáne....ale spousta vědeckých závěrů je postupem času překonávána, měněna, popřena....je zde spousta hypotéz, předpokladů, pravděpodobností, atd atd.
Myslím si, že tzv. věda nemá monopol na dialog....nevidím v tom problém.
Koneckonců - spousta vědeckých objevů nebylo ve své době přijato, nebo až po velkých potížích....nebo je to jinak?

Takových otázek? To si

Takových otázek? To si připadám jako u výslechu....
Dvě otázky a jedno doporučení Vám připadají příliš? No dobrá já se Vás pokusím zatěžovat méně. BTW jsou to otázky, kteří se nastřádaly za poslední týden, stačí to řešit průběžně a je po problému.

Odkazy jako novinky, aktualne.cz apod. nemají asi takovou "sílu". - takže máte pravdu. Je to moje chyba.
Inu - nezbývá než doufat, že to myslíte tentokrát vážně.

V té evoluce člověka je bordel, o tom bez debat...
Ve svém původním kometáři jste napadal evoluční model jako takový! Ne samotný, konkrétní úsek fylogenetického stromu. ET NEurčuje přesnou podobu fylogenetického stromu. Podobně jako Keplerovy zákony neurčují přesnou podobu Sluneční soustavy. To, že neznáme přesnou podobu fylogenetického stromu tedy těžko může nějak zpochybnit ET jako celek. Podobně jako fakt, že neznáme přesnou podobu Sluneční soustavy (znovu se objevují spekulace o desáté planetě), nezpochybňuje platnost Keplerových zákonů.
Závěr - na mou otázku jste neodpověděl (jaké překvapení). Myslím, že to lze klasifikovat jako úhybný manévr.
Pro jistotu, kdyby se Vám náhodou chtělo odpovědět, ji zopakuji: jak přesun jedné nepříliš významné větve boří biologickou evoluci, eventuálně evoluční teorii jako takovou?

Mladozemní kreacionista jsem byl. Teďka už se to asi nedá říct....No ostatně v datování jsou obrovské problémy.
Jaké problémy jsou prosím konkrétně v radiometrických metodách datování? Už se to tu probíralo nesčetněkrát, a výsledek? Ze strany kreacionistů nulové konkrétní výtky. Mám tomu rozumět tak, že už tyto problémy znáte lépe? Pokuste se nás tu poučit, moc a moc prosím. Stačí nějaký věrohodný odkaz, nic víc, aby jste nebyl příliš zatěžován, zajisté si ho všichni rádi přečtou.

Nové vědomosti a hlavně důkazy o (ne)existenci mimozemského života (o čemž jste tu prokazatelně cosi vykřikoval Vy) zase nic.

Suma sumárum - NIC. S výjimkou další neurčité poznámky (datování), vyvolávající další otázku, na kterou nikdy nebude odpověď.
Asi to vážně nemá cenu.
---
To: Eva

Na jaká konkrétní vědecká témata..?
Třeba Evoluční teorie je vědecká teorie, jakákoliv diskuze o ní tedy je vědeckou diskuzí, a měla se by proto se držet vědecké medotiky, nikoli subjektivních pocitů a představ. Podobně jako silniční provoz je řízen pravidly silničního provozu, nikoli pravidly provozu na vodní cestě.

Obrázek uživatele Ondra.

Indiánovi

Takových otázek? Smile To si připadám jako u výslechu....

Takže to vezmu rychle...

Odkazy jako novinky, aktualne.cz apod. nemají asi takovou "sílu". - takže máte pravdu. Je to moje chyba.

V té evoluce člověka je bordel, o tom bez debat...

Dále...

Mladozemní kreacionista jsem byl. Teďka už se to asi nedá říct....No ostatně v datování jsou obrovské problémy. Opakuji, že křesťan vycházející podle Bible není automatika "mladozemec". Že třeba když věřím teoreticky na starší Zemi, tak mě to nějak "odděluje" od křesťanů...NE.

Indián

ad - Teprve až, se toto naučí má smysl s nimi diskutovat na vědecká témata.

No jo...musíte si je nejdřív vychovat...: -)))))))))))

Na jaká konkrétní vědecká témata..?

Ad odkaz na vklady - IQ se vyčerpal u bodu 3....takže na to kašlu, co bude potřeba, zkopíruju standardně přes lištu.

Ondra

Díky Ondro za to video. sice nevím o čem je řeč, ale to mi nevadí, stačí koukat...
Občas si tak říkám - kdyby mě někdo vysadil v nějaké metropoli /nebo v pustině/ a řekl mi - tak, holka - a starej se pěkně sama o sebe, sežeň si práci, bydlení, jídlo, protloukej se, ochraňuj se, komunikuj s okolím, v nemoci ti pravděpodobně nikdo nepomůže a když ti bude ouvej, nikoho to nebude zajímat...tak přemýšlím - to nemůžu přežít. A přesně takhle žije a přežívá většina lidstva.
Myslíš, že taky diskutují o abiogenezi a mladé zemi?

To: Ondra

na VAše komentáře odpovím buď dneska nebo zítra ráno.

OK, mocinky moc rád si přečtu zejména něco o těch planetách, bude to zajisté neobyčejně poučné čtivo. Mám na mysli tu reakci z toho posledně odkazovaného komentáře.

Dále mně nemenší měrou interesuje, jak přesun jedné nepříliš významné větve boří biologickou evoluci, eventuálně evoluční teorii jako takovou. Jak jste prezentoval zde. To abych nebyl nařčen, že si něco vymýšlím.

Dále ocením, když do budoucna nebudete za seriózní informace vydávat články z Novinek, Aktuálně, Idnes aspol. Zejména proto, aby se potom nestávalo, že tu jede zbytečná diskuze díky nějaké větičce, která v originálním článku vůbec není, do populárního článku na novinkách se dostala pravděpodobně díky zahraničním kreacionistickým serverům. No to je pro Novinky vážně vizitka.

Ostatní mně vlastně nebude příliš zajímat, tak abyste zbytečně neplýtval silami.

----

Nějaké dluhy tu má ještě Nosotonda, to jen aby věděl, že to u mě má jako ve švýcarský bance. Ten jich má vůbec hodně, příležitostně to tu bez úspěchu vymáhá šťoura.
A taky Host mi bude na věky dlužit ty kosmické programy.

Oni se sice budou ohánět asertivitou, ta tu ale neplatí, jedná se totiž o doplňující otázky k problémům, které nastolili oni sami. Pak platí minimálně obyčejná slušnost v tom, že na takové otázky se odpovídá.

Indiánovi

zdravim

na VAše komentáře odpovím buď dneska nebo zítra ráno. Teďka bohužel nestíhám a mám naplánový nějaké jiné činnosti.

Customize This