Stopy v Laetoli nedrží krok s evolucí

Stopy v Laetoli.jpg
Tato stopa je jen ilustrační foto, ne skutečná stopa z Laetoli

Napsal Brian Thomas, M. S.

(Z http://www.icr.org/article/6266/ přeložil M. T. – 8/2011. Článek byl uveřejněn na stránkách ICR 11. srpna 2011.)

Cosi nebo kdosi údajně kráčel před 3,66 miliony let po sopečném bahně a zanechal tam stopy objevené v dnešním Laetoli, Tanzanie (1). Mnozí z těch, kdo si myslí, že se moderní lidé vyvinuli teprve před zhruba dvěma miliony let, odmítají interpretovat ony otisky jako lidské, protože se našly v usazeninách, které jsou „příliš staré“.

Nová analýza však opět zpochybňuje evolucionistickou interpretaci zmíněných stop. Vyšlapal tuhle stezku člověk, lidoop…nebo jakýsi podivný tvor na půli cesty mezi oběma?

Opakovaná zkoumání biomechanické zátěže nutné k vytvoření téhle slavné řádky stop vedla jednoznačně k závěru, že je muselo vytvořit cosi téměř na chlup identického s nohama moderního člověka. Z vyčerpávající studie zveřejněné roku 1990 například vyplývá, že „otisky šlápot v Laetoli v nalezišti G vypadají tak, jako by je učinil moderní člověk zvyklý chodit bos (2)“. A rovněž z analýzy provedené roku 2010 vyplývá, že původce (či původci) stop v Laetoli „přenášeli při chůzi váhu těla velmi podobným způsobem jako lidé, kteří ji při své chůzi po dvou také tak hospodárně rozkládají (3)“.

V nedávné studii zveřejněné online na Journal of the Royal Society Interface porovnali badatelé šlépěje, které zanechávají moderní lidé a moderní lidoopi, se stopami v Laetoli, a zjistili, že „předchozí studie mají silnou podporu v tom, že interpretovaly stopy na G-1 jako celkově moderní (1)“. To znamená, že stopy vypadaly, jako by je vyšlapali moderní lidé. Kreační vědec John Mackay řekl, že „kdyby se tyhle stopy našly na dnešní pláži, nikdo by nepochyboval o tom, že je tam zanechal člověk (4)“.

Vypadají-li stopy jako vytvořené člověkem a potvrzují-li badatelé opakovaně studii za studií, že řady zmíněných stop nelze odlišit od stop člověka, proč potom stále zpochybňují jejich původ? Jediným důvodem pro to je, že tyhle stopy nedrží krok s příběhem evoluce.

Jsou-li tyhle stopy lidské, pak bude třeba přepsat všechny učebnice v tom smyslu, že se lidé vyvinuli o půldruhého milionu let dříve než tvrdí jejich standardní „načasování“. To je ovšem potíž, protože tyhle starší vrstvy současně obsahují fosilie těch forem lidoopů, které jsou kandidáty na údajného předchůdce moderního člověka. Mnoho evolucionistů se bude snažit zpochybnit, že stopy v Laetoli vyšlapal plně vyvinutý Homo sapiens, jelikož by to znamenalo, že se moderní člověk vyvinul z pitekoidního tvora, který existoval až poté, kdy tu už moderní člověk žil a vykračoval si po zemi!

Aby se přesto tyhle otisky daly zařadit do evolučního scénáře, zdá se, že by bylo nutné, aby je zanechal tvor, který byl lidský od pasu dolů, ale pitekoidní od pasu nahoru. Tuhle zoufalou a spekulativní interpretaci, pro kterou existuje jen malé či vůbec žádné vědecké opodstatnění, si přitom nevynucují vědecká data, nýbrž evolucionistický balast. Běžně se sice za autory otisků v Laetoli označují vymřelí pitekoidní tvorové hromadně zvaní australopitekové, ale žádný z nich přitom neměl chodidla, nohy či boky týchž rozměrů i tvarů jako lidé.

Australopitekové byli velmi pravděpodobně schopni „chůze“ po dvou (tzn., byli bipední), ale byli patrně lépe přizpůsobeni životu na stromech. Z jejich fosilizovaných zbytků kostry jasně vyplývá, že jejich chůze se lišila od specificky lidské, která je patrna ze stop v Laetoli. Například jeden technický rozbor celého uvedeného problému říká:

Bipedie australopiteků připomínala spíše způsob, kterým chodí šimpanz než způsob, kterým chodí člověk…Ukazuje se, jako by pohybovali pánví a dolními končetinami jinak než my, jako by se při chůzi kolébali (5).

Podobně jako nález lidské chodidlové kosti ve vrstvách s australopiteky (6), svědčí i lidské stopy v Laetoli o tom, že se moderní lidé nevyvinuli až miliony let poté, co vznikla země, nýbrž že od počátku žili společně se zvířaty včetně těch později vymřelých, jako byli australopitekové.

Vědecké poznání je tedy v souladu s názory na původ člověka, které vyjádřil Kristus stvořitel, když řekl: „Ale od počátku stvoření [nikoli miliardy let po počátku stvoření] Bůh učinil muže a ženu“ (7).

Odkazy

1. Crompton, R. H. Human-like external function of the foot, and fully upright gait, confirmed in the 3.66 million year old Laetoli hominin footprints by topographic statistics, experimental footprint-formation and computer simulation. Journal of the Royal Society Interface. Published online before print July 20, 2011.
2. Tuttle, R. H. 1990. The Pitted Pattern of Laetoli Feet. Natural History. 99: 64.
3. Raichlen, D. A. et al. 2010. Laetoli Footprints Preserve Earliest Direct Evidence of Human-Like Bipedal Biomechanics. PLoS One. 5 (3): e9769.
4. Mackay, J. Laetoli Footprints "Surprisingly Modern." Evidence News. Creation Research. Posted on creationresearch.net August 3, 2011, accessed August 5, 2011.
5. Murdock, M. 2006. These apes were made for walking: the pelves of Australopithecus afarensis and
Australopithecus africanus. Journal of Creation. 20 (2): 104-112.
6. Thomas, B. 2011. "Lucy's" New Foot Bone Is Actually Human. Acts & Facts. 40 (4): 17.
7. Mark 10:6.

PřílohaVelikost
Stopy v Laetoli nedrží krok s evolucí.doc123.5 KB
Průměr: 2.6 (9 votes)
Štítky:

Pavel Kábrt

11. Plazi kdysi lezli po stromech a padali dolů milióny let, až jim narostla křídla - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.

Pavle, Vy jste buď geniální komik a nebo to myslíte smrtelně vážně. Pokud je správná druhá možost, tak Vás poněkud lituji.

Jinka jsem se Vás na něco ptal u článku o živé fosilii, nejspíš jste si toho nevšiml, tak Vám posílám odkaz:
http://kreacionismus.cz/content/novy-druh-uhore-z-dinosauri-ery-vejde-do...

PK

Za chybu jsem se omluvil, a to zvláště těm evolucionistům, kteří žádné chyby nedělají a nikdy v životě neuvěřili něčemu, co se pak ukázalo jako chybné.

je obrovsky rozdil mezi omyly, ktere vyplyvaji z nedokonalosti a omezenosti naseho poznani a mezi cilevedomym a systematickym lhanim, prekrucovanim a dezinformovanim, ktere je domenou kreacionistu - clanky pana Thomase jsou toho nazornou ukazkou.

Obrázek uživatele Nosotonda

Regul

v zkratke
kreacionisticky pohlad na evoluciu je taky primitivny ze to cloveku zastava rozum
Zcela prokazatelně za to nemůže kreační teorie. A ani z vašeho hodnocení příspěvku PK nevyplývá, že by se vám mělo, co zastavit. Pokus uznáme, že i vy jste byl v Adamovi a Evě stvořen k Božímu obrazu, musíme uznat, že máte mohutnosti, které souvisí s uvědomělou lidskou činností. Jen je nevyužíváte.

Nosotonda
................................................................................................................ Lepší jest muž trpělivý než silný; a kdo panuje nad myslí svou, lepší jest než ten, kterýž dobývá města /Kniha Přísloví/

v skratke 1. nikto z vedcov

v skratke

1. nikto z vedcov takuto hovadinu netvrdi. Len to dokazuje ake mate obmedzene vedomosti v obore
2. To iste co 1.
3. to iste co 1.
4. Tak toto presne vystihuje myslenie kreacionistickeho vulgaritaa. Takuto kravinu moze vyslovit len PK Laughing out loud
5. To co 1.
6. Opat ako 1. vase znalosti v odbore su primitivne, inak by ste taketo nieco nenapisal
7. tato rozpravka dookola, opat ako bod 1. Laughing out loud
8. inca stones, tam je to uz jasne ze je to dielo domorodych ako suvenyri, nieco ako ked si v egypte kupite z blsaku, nejaku sosku faraona alebo nejaku rytinu. kazdy normalny clovek alebo turista vie ze su to padelky, kreacionista vie ze su to dokazy proti evolucii Smile . Co sa tyka tych stop uz tu to bolo vysvetlovane x raz. link
9. Pk opat tie vase mekke tkaniva? Laughing out loud myslim si ze KTE alebo niekto iny vam tu s tym vytrel kocura a vy opat stale Laughing out loud
10. Opat a opat to potvrdzuje bod 1. Laughing out loud kreacionisticky pohlad na evoluciu je taky primitivny ze to cloveku zastava rozum Laughing out loud
11. to iste ako bod pred tym
12. detto, to iste ako 1.
13. detto
14. A opat Hitler Laughing out loud ked kreacionistovi dochadza dych vytiahne Hitlera Laughing out loud Mne je uplne u riti ci bol Hitler veriaci alebo neveriaci, ci bol darwinista alebo nie. Ak by aj bol co na tom meni?. Stalin mal rad opery, teraz kazdy clovek co ma rad opery je diktator? kazda ideologia alebo viera sa da vyuzit na genocidu. Spomenme si ako cirkev "v mene boha" vrazdila a prenasledovala nepohodlnych ludi. A mimochodom eugenika tu bola daavno davno pred darwinom, takze tvrdit evolucia=zlo moze tvrdit len vulgaritany kreacionista.
15. Dalsi bod co dokazuje ze nemate ani len paru ako DNA a evolucia funguje.

Obrázek uživatele Nosotonda

Pavel Kábrt

To jsem zvědav, co s tvým prohlášením dokážou tradiční mudrlanti tohoto blogu. Z pohledu vědy je jejich existence zakotvena v singularitě, kterou si museli vymyslet, aby legalizovali podmínky svého myšlení na které nelze aplikovat běžné zákony.

Nosotonda
................................................................................................................ Lepší jest muž trpělivý než silný; a kdo panuje nad myslí svou, lepší jest než ten, kterýž dobývá města /Kniha Přísloví/

Bez ironie

Je sice pro evoluci velmi zdrcující, velmistře, co jste napsal v jednoduchých 15ti bodech, ale nějak v tuto chvíli s vámi nehodlám řešit astrální problémy lidstva, protože pro důvěryhodnost argumentů často stačí prověřit jednoduchý detail.

Tedy k článku. Stopy v Laetoli lze docela jistě rozlišit od stop současného člověka a pokud Mr. Brian Thomas, M. S. tvrdí něco jiného, pak prostě a jednoduše lže.

Informace

Za chybu jsem se omluvil, a to zvláště těm evolucionistům, kteří žádné chyby nedělají a nikdy v životě neuvěřili něčemu, co se pak ukázalo jako chybné. V evoluční teorii je toto zvláště aktuální a platné, že se tam žádným mylným teoriím nikdy nevěří a nevěřilo. A tak jako pokání přehodnocuji, jak mne rozumně žádáte, i vše ostatní, a vidím to zpětně jako svoje hrozné chyby:

1. Kamení polité vodou se může přeměnit na lidi, pokud dost dlouho na něj svítí sluníčko. Na Marsu jistě bude život, možná i skrytá civilizace, která se na nás chystá zaútočit, protože je tam trochu vody, a kde je voda, je i život - mýlil jsem se, když jsem si původně myslel, že je to evoluční hovadina a fantazmagorie.
2. Živá buňka je jednoduchá sloučenina, jak věřil Darwin, a může povstat snadno v teplé kaluži, horkém pramenu, laguně anebo na Marsu, je-li tam voda a teploučko a jiné biogenní chemikálie - mýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
3. Jednobuněčný organizmus se díky mutacím může snadno a zřejmě i rychle (dle zkamenělin) stát metazoa - mýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
4. Uřízne-li si chlap prst, jeho dítě to zdědí, jak učil Darwin - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
5. Co nemělo kdysi oči a nevidělo, prokouklo, co nemělo uši začalo slyšet, díky mutacím - zmýlil jsem se, když jsem kdysi tvrdil, že je to evoluční hovadina.
6. Informace a program (pořadí nukleotidů) lze odvodit z neživé hmoty či z chemických nosičů a prostředí, geny z negenů a sekvence nukleotidů vznikne snadno mutacemi, stejně jako operační systém Windows lze získat na čistém disku pomocí generování chyb, jen to chvilku trvá - zmýlil jsem se, když jsem si myslel, že je to evoluční hovadina.
7. C14 v uhlí a diamantech a kostech dinosaurů je výsledkem štěpení uranu, který ležel poblíž těchto nalezišť - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
8. Všechny stopy dinosaurů společně s lidmi, všechna vyobrazení dinosarů, tisíce figurek a rytin, to jsou všechno padělky - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
9. Krevní rezidua, hemoglobin, měkké tkáně,kolagen, kostní dřeň atd. atd. - to vše může přežít desítky miliónů let - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
10. Ryby kdysi vylezly na souš a narostly jim nožičky - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
11. Plazi kdysi lezli po stromech a padali dolů milióny let, až jim narostla křídla - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
12. Dávné ženy vařily rostlinnou stravu a tím se opolidem zvětšoval mozek a stali se lidmi rozumnými - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to evoluční hovadina.
13. Všechny nálezy pozůstatků člověka v druhohorách a prvohorách, jako stopy, zkamenělý prst, fosilní kladívko, mnoho artefaktů v uhlí, rozšlápnutý trilobit atd. atd. jsou nesmysly, padělky a kreacionistické výmysly - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to v rozporu s evolucí.
14. Hitler byl aktivní křesťan, pilný čtenář Bible, pravidelný návštěvník bohoslužeb a o Darwinovi a evoluční teorii nikdy neslyšel ani se o to nezajímal - zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že to bylo naopak.
15. V našem těle je spousta zbytečných, nefunkčních orgánů, pozůstatků evoluce, jak tvrdil Darwin, a navíc desítky tisíc zbytečných genů. Zmýlil jsem se, když jsem tvrdil, že je to jen evoluční hovadina.

No, to snad stačí. Vidíte, jak jsem pokorný a z jediného omylu udělám velkolepý závěr: evoluční teorie, to je jak když dědek řepu ryje. Tahá, tahá, milióny let, a vytáhne místo řepy Hurvínka i s Máničkou. Dejte rybě milióny let a vznikne z ní krásný princ. Ach, jak jsem jen tomu všemu vědeckému mohl tak dlouho nevěřit? PK

...

Jj, souhlasim s BZE - idealne zitra v TWR, to by bylo stylove. Ja tam klidne take prijedu a spolecne to pak oslavime.

...

Navrhuji v nastoupeném trendu pokračovat a připustit, že kreacionismus je jeden velký blábol

Bez ironie blahopřeji!

To teda zírám. Velmistr uznal omyl a za matení veřejnosti se omluvil. Bez ironie blahopřeji!

Vypadají-li stopy jako vytvořené člověkem a potvrzují-li badatelé opakovaně studii za studií, že řady zmíněných stop nelze odlišit od stop člověka, proč potom stále zpochybňují jejich původ?

Navrhuji v nastoupeném trendu pokračovat a připustit, že pravdivá není ani výše citovaná věta o neodlišitelnosti recentních stop lidských a stop v Laetoli.

Customize This