Regenerující žebra


Adam a ono „chybějící“ žebro

Carl Wieland

(Z http://creation.com/regenerating-ribs-adam-and-that-missing-rib přeložil M. T. - 9/2011)

Čelní srážka s plně naloženou cisternou v plné rychlosti na dálnici (1) je zkušenost, kterou bych nikomu nepřál. Jako zázrakem jsem ji přežil – Bůh se mnou měl zřejmě jiné plány (2).

Během 5.5 měsíce v nemocnici i v několika dalších letech jsem podstoupil sérii operací rekonstruujících různé části mého těla, zejména lícní kosti (3).

Pro tyhle operace bylo často nutno použít moje vlastní kosti jako štěpy pro transplantace. Všiml jsem si, že plastický chirurg se při své práci vracíval na pravou stranu mého hrudníku, který otvíral dokonce týmž vodorovným řezem, aby získal další kosti pro zmíněné procedury. Jednoho dne jsem se ho zeptal, proč už mu dávno „kosti nedošly“. Zaraženě se na mě podíval a pak mi vysvětlil, že on i jeho tým mi pokaždé odebrali celé žebro. „Necháváme tam neporušenou okostici, takže žebro obvykle prostě hned zase doroste“.

Ačkoli jsem měl vzdělání rodinného lékaře a tuhle praxi také vykonával, toto mě zaskočilo; nikdy předtím jsem si to neuvědomil. Okostice čili periost (tohle slovo znamená doslova „kolem kosti“) je vazivová blána, která pokrývá každou kost – tahle věc vám většinou uvízne mezi zuby, okusujete-li například jehněčí kýtu. Okostice obsahuje buňky, ze kterých může vyrůst nová kost. Zejména u mladých lidí „má žeberní okostice pozoruhodnou schopnost regenerovat v novou kost, snad dokonce víc než je tomu u jiných kostí“ (4).

Torakální (hrudní) chirurgové vyjímají žebra běžně, a ta často opět dorůstají, celá nebo jejich části. Stupeň regenerace závisí do značné míry na tom, jak pečlivě je žebro vyňato; je třeba je „vyloupnout“ z okostice tak, aby tahle blána zůstala pokud možno neporušená. Hlavním důvodem toho, že právě žebro je ideální situací pro podobnou regeneraci, je, že napojené interkostální svaly zásobují jeho okostici dobře krví.

Když mi původně tohle chirurg sdělil, okamžitě mě napadlo – „Uf, to je opravdu fajn, Adam tedy nemusel žít s defektem!“ V Genesis 2:21, ve vyprávění o stvoření Evy, čteme:

„Tu uvedl Hospodin Bůh na člověka mrákotu, až usnul. Vzal jedno z jeho žeber a uzavřel to místo masem.“

Zajímavé je, že někteří křesťané vyrostli s přesvědčením, že muži mají o žebro méně než ženy. Obě pohlaví mají samozřejmě stejný počet žeber. Někteří antikreacionisté zase využívají fakt, že mužům dnes žádné žebro nechybí, k tomu, aby se vysmívali doslovnému znění knihy Genesis.

V době před svou nehodou bych odpovídal na otázku po počtu žeber asi takto: „Kdyby vašemu otci uřízla cirkulárka prst, očekával byste opravdu, že všechny jeho děti se také narodí bez prstu? (- Tak tomu věřil Darwin. Pozn. editor) Nebo všichni jeho synové, ale nikoli už dcery? Samozřejmě, že ne. Instrukce DNA, které se předávají z rodičů na děti, mají formu kódu, jako písmo – odstranění žebra (či prstu) tyhle zakódované instrukce nezmění, takže všichni potomci budou mít všechna žebra (či prsty).“

I když je tohle všechno samozřejmě jasné a všem zřejmé, zmíněná informace o dorůstání žeber přidává nový a fascinující rozměr. Bůh vymyslel žebro spolu s okosticí. A určitě věděl, jak žebro vyjmout tak, aby později dorostlo, právě tak, jak žebra dorůstají dodnes – aniž to vyžaduje nějaký zvláštní zásah shůry (5).

Adam tedy netrpěl žádným trvalým defektem hrudníku, nýbrž po celá dlouhá staletí života měl stejný počet žeber, jako máte vy či já dnes.

Poznámky

1. Kombinovaná rychlost srážky v roce 1986 byla asi 180 kilometrů za hodinu.
2. Totéž se týká mé dcery Lisy, tehdy jedenáctileté, která jako zázrakem vyvázla prakticky nezraněna.
3. Jako přímý důsledek nehody jsem prodělal celkem 55 operačních zákroků v celkové narkóze (většinou však nebyly spojeny s vynětím žebra).
4. Plastický chirurg Dr David Pennington, osobní rozhovor 7. května 1999.
5. Samozřejmě skutečným zvláštním zázrakem bylo stvoření Evy z masa a kosti. Proč tímhle způsobem – proč ne přímo z jednoduchých chemických prvků či z „prachu“ jako u Adama? Všichni jsme hříšnými lidmi, protože „zhřešil Adam“ – a všichni můžeme být vykoupeni obětí Ježíše Krista, „posledního Adama“ (1. Korintským 15:45). Takže bylo důležité, abychom byli všichni včetně Evy Adamovými potomky.

PřílohaVelikost
00452-19.9.2011-regenerujici_zebra.doc39 KB
Průměr: 3.4 (5 votes)

Reakce

Žebro je docela zajímavé téma. Prokousat se stovkami "komentářů" mi dalo trochu zabrat. Všimli jste si, že se slovo žebro vyskytuje pouze ve dvou a to je ještě v jednom případě pouze smyšlená bajka od Alois?

Náčelník Mluvící Had
Napsal uživatel Alois dne Po, 01/30/2012 - 20:10.
---
Místo dohadů, kdo z vás má pevnější víru, nych uvítal diskudi o tom, co se Adamovi stalo, když ho "všemohoucí" Bůh musel uspat a operovat, aby zjískal kmenové buňky na naklonování Evy.
---
Inspirativní byl pro mne odkaz od George:

Napsal uživatel George (bez ověření) dne Pá, 02/03/2012 - 20:05.
A jako osdtracujici priklad... presne takhle to obvykle dopada, kdyz nekdo zacne brat Genesis doslovne a "zrat slovicka":
http://blisty.cz/art/12249.html

Josef Veger - takových "chodících enciklopedií" je mezi "vědci" spousta a ti hloupější dělají novinařinu. Jak by asi tento autor popsal dějiny 20. století ve dvou odstavcích, aby mu rozuněli lidé za tisíc let?
Sice mám z autora článku pocit, že Bibli držel v ruce poprvé a literaturu ze které čerpal zhltnul za méně než týden, ale co čekat od novináře. Rád bych s George rozebral všechny jeho biblické kopance v "BListech".

---
Též mne zaujala amazonská báje.

Napsal uživatel George (bez ověření) dne Pá, 02/03/2012 - 23:01.
Mno, abych to jeste trochu dovysvetlil... ono to tenkrat bylo asi takhle...

Ja jsem parkrat napsal, ze bych byl i ochoten uvazovat o zavedeni vyuky ID coby "alternativy", avsak s tou vyhradou, ze se bez vyjimky budou

propagovat naprosto vsechny filosofie a nabozenstvi souvisejici se vznikem sveta/zivota co jich jen na svete je - jako priklad jsem nahodil ty legendy

amazonskych indianu o stvoreni sveta obrovskym broukem a ptal jsem se, proc by mel byt brouk nutne horsi nez Jezis a proc pokud kreacionisti jednou pozaduji "rovnost", nepozaduji ji stejne tak i v tomto konkretnim smeru...

Technologie jdou kupředu a pomalu se vracíme k těm zapomenutým:
http://www.rejza.cz/video/434-mechanicky-pavouk/

---
No a pro dnešek to uzavřu radikálním nesouhlasem se zákazem dokazovat boha. Důkazů je dost, ale všechny srany (evolucionisti, kreacionisti, křesťani i nekřesťani) je odmítají z ideologických předsudků.

Napsal uživatel Šriber dne St, 02/01/2012 - 20:05.
Jednoduše Bůh dokázaný není, vědecky, filosoficky ani nijak jinak, prostě se v něj jen věří a jakákoliv snaha ho dokázat je nesmyslná a směšná...

Jednoduše pozbírám fakta, použiju occamovu břitvu (to neznamená, že ořežu co se mi nehodí - Darwina jsem taky nikdy neviděl, ale jsou důkazy o jeho existenci), což jsem udělal a docela mne výsledek vyděsil. Teď se mi evolucionisti smějí a věřící se modlí za spásu mé duše.
---
Od savců velikosti myši po savce velikosti slona
Napsal uživatel Bahnour dne St, 02/01/2012 - 18:52.
Mouse to Elephant? Just Wait 24 Million Generations
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/01/120130171909.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/06/120625160358.htm - CELÉ TYTO SRÁNKY JSOU FAKE

---
Charles Robert Darwin (12. února 1809 – 19. dubna 1882; O původu druhů), vydaná v roce 1859

Gregor Johann Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno)

„Pokusy s rostlinnými hybridy“ (1866)

Škoda, že se nepotkali....

Proč se někdo

obtěžoval vymyslet baramína, no otázka by mohla též zníti,proč se někdo obtěžoval vymýšlet teorii jak ryba se stala suchozemcem, že ano.

Host

Evo,

SUPER - díky za link

Host

Jako popirani nekterych konkretnich vedeckych poznatku. Naznacovat, ze za zivotem sveta mohl byt dost dobre i nejaky vyssi princip je OK, jenze z toho (tak jak jsi to pekne obecne formuloval - dokonce jsi ani nenapsal, ze tim "vyssim principem" nutne musi byt prave krestansky Buh, coz jsem mile prekvapen) prece neplyne vubec nic o tom, ze biologicka evoluce neprobiha, nove druhy nevznikaji atd. Problem kreacionismu tedy spociva prave v tom, ze u teto myslenky - proti ktere jak znovu opakuji ja nic moc nemam - nezustava a misto toho se pousti i do oblasti, ktere vubec nerozumi. Ukazkovym prikladem jsou napr. prave ti baramini - v Pismu je nenajdes, ve fosilnim zaznamu tez ne, o prirode nemluve... ze by v tom vyznani viry? Tez ne.. takze secteno a podtrzeno, proc se vubec nekdo obtezoval neco jako baraminy vymyslet? Podle me pouze kvuli tomu, aby mohl popirat... a tim se vracime zpet k tomu, ze ve vetsine zdejsich clanku se resi zcela konkretni zalezitosti, nikoliv jen myslenka "za zivotem sveta byl a je vyssi princip".

Georgi

tyto stránky prezentují,že za životem světa byla a je vyšší princip.Tyto stránky právě přesně tvrdí to,co tvrdí i vyznání víry.Tvá námitka zcela postrádá logiku.Přesto se rád poučím od Tebe jak Ty chápeš kreaci.

Host

Obrázek uživatele Eva

Pro milovníky evoluce

http://www.youtube.com/embed/mcbHKAWIk3I

Kdyby byly dveře vnímání očištěny, bylo by vidět všechno takové, jaké to je...

Obrázek uživatele Šriber

Pozorování těles nebeských

Jsem vybaven jak triedrem, tak teleskopem, se kterým jsem schopen vidět věci vskutku nádherné. Navíc žiji v části města, která není příliš světelně znečistěna, takže mám celkem dobré pozorovací podmínky...

A máme moc pěknou hvězdárnu, s velice příjemným panem hvězdářem... Wink

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

To: Eva oblečení

Já Vás mám za dospělého člověka, tak jsem o nutnosti se pořádně obléct ani nemluvil. Jen pro zajímavost, občas si k dalekohledu beru spacák.

To Jura triedr bývá v astronomických kruzích považován za základní pozorovací prostředek, nepodceňovat. Po pravdě bych se bez něj neobešel.

Evo,

ad) sny
to je hezká náhoda a možná, že ne, že to má něco společného s tím horečnatým blouzněním. Na pionýrským táboře, taky si to dodnes pamatuju, jsem měl horečku a zdálo se mi, že se nějak pohybuju mezi hvězdama nebo planetama jakoby provazochodec na tenkých vláknech. Dodnes si vybavím i ten zvláštní pocit z toho nekonečného prostoru.

ad) parametry dalekohledu.
Ten Nikon je docela dobrý. Na pozorování přírody Smile Ale jak je vidět, tak na Jupiter docela taky dobrý. Asi máš taky dobré oči. Na oblohu by to ale chtělo něco trošku lepšího. To jsou pak zase investice. Pro mě je stejně nejlepší si v létě lehnout do trávy (nejlépe u kamaráda na srubu, kde je fakt tma tmoucí) a koukat na noční oblohu, protože tady v Brně ji celý rok nevidím, au žívat si ten úžasný pocit soupatřičnosti se všehomírem.

Svého času jsem pro brněnskou hvězdárnu něco dělal, tak jsem tam měl známé a mohl jsem koukat na hvězdy dost často. Jo bylo to fajn ale když má člověk hodně zájmů, tak nemůže dělat všechno zaráz na plný pecky, že? Astronom tedy nejsem ani amatér ale pořád mě to zajímá Smile

Obrázek uživatele Eva

indoš

zdravím Vás...předevčírem mi omrzly ruce, dnes ráno bosé nohy...jsem cvok. Sousedův plot jako stativ je fajn a vzrůšo to je.
Mějte se Smile

Kdyby byly dveře vnímání očištěny, bylo by vidět všechno takové, jaké to je...

Customize This