Pravděpodobnostní kalkul "weasel" - lasička

V příloze zde níže najdete program pro generování určité, předem dané posloupnosti písmen. Tento program má simulovat možnosti mutací a jejich potřebný počet pro vygenerování nějaké smysluplné sekvence nukleotidů.

Stáhněte si přílohu na disk, odzipujte a spusťte SETUP.EXE.

Jednotlivé parametry je možno měnit a sledovat pravděpodobnost nahodilého vygenerování požadované sekvence. Původní cílovou větu /"Methinks it is like a weasel", která je ze Shakespeara ve staré angličtině a znamená "Mně se to jeví jako lasička"/ můžete změnit na českou, ale nepoužívejte diakritiku.

Program se spustí horní šipkou (nebo v menu "Go", nebo pomocí F2), má mnoho různých nastavení a v Helpu (Tutorial) jsou další informace - anglicky.

Můžete si vygenerovat nějaký protein (DNA model), zadat četnost mutací, generační délku, pochopit Dawkinsonovy programátorské evoluční podvody a zakusit mnoho dalších evolučních radovánek s ohromnými "tvůrčími schopnostmi" náhody!

Pavel Kábrt

PřílohaVelikost
weasel.zip895.2 KB
Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Skúšal som ten program

a pokial je jasné čo sa má hľadať, tak to ide. Ale abiogenéza je hľadanie niečoho o čom neviem ako to má vyzerať. A vlastne aj samotná evolúcia živých tvorov.
Má niekto z evolucionistov aspoň približnú predstavu aká je pravdepodobnosť samovolného vzniku najjednoduchšieho organizmu,ktorý je chopný sa ďalej vyvíjat evolúciou?
Je možné na dnešnej úrovni poznania a technológie zrátať pravdepodobnosť evolučných prechodov u organizmov, u ktorých sa evolucionistom zdá, že sú zdokumentované vo fosílnom zázname. Je možné tieto evolučné prechody popisať na molekulárnej úrovni, stanoviť pravdepodobnosť každého prechodu, vypočítať celkovú pravdepodobnosť a porovnať ju s odhadovaným počtom organizmov, ktoré do toho mohli vstúpiť? Zdá sa totiž z preskúmania toho čo sa deje pri vzniku rezistencie baktérii na lieky, že tu štatistika jednoznačne platí. To by som už považoval za vedu. Inak sa mi zdá, že je to len evolučná viera.

Obrázek uživatele Telesto

RE: Prosba

Samozřejmě beru na vědomí. Ono původně jsem to chtěl přeložit, ale v jedné věci jsem si nebyl jistý, tak jsem to sem hodil tak, jak to stálo. Omlouvám se...

„Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat.“
– Jan Werich

Dává smysl

David napsal:

"Musím uznat, že se v atronomii ani astrofyzice nevyznám...
Našel jsem tento článek, působí logicky a dává smysl...
http://www.memento.junweb.cz/clanky/dssps7.htm"

V tom je celý háček - bez faktických znalostí o dané věci může působit logicky a dávat smysl úplně cokoli... Proto není vůbec těžké i na mylné věci nalákat hromadu lidí. Doporučuji zajímat se především o to, co říká opravdová věda, protože tam je riziko podstatně snížené její metodologií.

Prosba

Prosím Telesta i ostatní, aby sem nepřetiskovali anglické články. Stačí na ně sem dát odkaz (link) - a vůbec nejlepší je, když se sem stručně česky napíše, o čem daný článek pojednává, tedy jeho hlavní argumenty. Dá to sice víc práce, ale mohou to pak číst všichni. Moc děkuji za pochopení,
Pavel Kábrt

Moje reakce byla na tuto

Moje reakce byla na tuto citaci od uživatele howto : Například nedávno psali v blesku a o odsouzeném černochovi, který tvrdil že je nevinný a jehož se nepodařilo ani za 2 hodiny popravit injekcí a to ani když pomáhal. Nenašli mu žílu a když ho píchli do svalu, krev vystříkla jed zpět. Nebo jsem slyšel o případu, kdy se byl křesťan v nemocnici na vyšetření břicha a byl poslán domů, že mu nic není. navštívil ho však věřícíc, kterému se zdálo, že ho má odvést do nemocnice na operaci. Když ho odvezli do jiné nemocnice, hned ho operovali na slepák. Stačilo pár hodin a byl by mrtvý. A pak řekněte, že Bůh není.

A pak řekněte, že bůh není...

V novinách také nedávno proběhly tyto příběhy.Kněz v jedné africké zemi svolal k jezeru věřící s tím, že se mu v noci zjevil Ježíš a sdělil mu,že dokáže chodit po hladině.Načež se o to pokusil a utonul..
Druhý případ z ukrajinské ZOO, kde věřící muž vlezl do výběhu lvů s tím, že ho bůh ochrání.Lvi to pravděpodobně nevěděli,nebo byli produktem hnusné evoluce a ne stvoření, a dotyčného pána roztrhali..A pak řekněte, že bůh není....
Tyto argumenty jsou na úplně stejné,rekněme "úrovni", jako ty vaše

Obrázek uživatele vitas

Re: Viťasi

Zdravím Davida,

Píšete: "NENÍ to má teorie (a rozhodně se nejedná o produkt kreacionistických vědců), uvádím jen jako příklad."

Ok, nebudu to brát jako argument.

S pozdravem

viťas
@;;

hvězda

Bůh nestvořil nové hvězdy a k nim světlo, bůh stvořil rovnou staré hvězdy!

Viťasi

Mluvíme spolu? Říkám, že pokud Bůh vytvořil hvězdy v dáli, potom vytvořil i světlo blíže k nám, abychom je viděli, ne aby nás oblafnul. Předpokládá se, že Bůh jednak dává lidem velké možnosti poznávat vesmír (poloha Země je v tomto ohledu výtečná a unikátní) a jednak, že je Bůh umělcem. Je to jen jedno z možných vysvětlení, NENÍ to má teorie (a rozhodně se nejedná o produkt kreacionistických vědců), uvádím jen jako příklad.

Obrázek uživatele vitas

Re: Kreacionismus je...

Zdravím Davida,

Píšete: "Tak zaprvé, kreacionismus je vědecká teorie, nikoli jiná věda. Zadruhé, Bůh nemusel tvořit celé hvězdy, stačilo vytvořit světlo, ... "

Možná si to neuvědomujete, ale ty dvě zasebou jdoucí věty si totálně odporují, jako by je někdo vystřihnul ze vtipu o rádiu Jerevan.

První věta totiž říká, že kreacionismus generuje falzifikovatelné, vnitřně konzistentní a s pozorováním konzistentní teorie. Druhá věta přednáší teorii, která není falzifikovatelná ani kdyby kreacionista rozkrájel.

Když se vrátím k první větě: uznal bych, že kreacionismus občas produkuje falzifikovatelné teorie, ale ty jsou falzifikovatelné už dnes známými pozorováními. Vnitřní konzistentnost se daří udržet jen ztěžka. Třeba pan Kábrt občas odkazuje na prof. Beheho, který jinak velký třesk ani dlouhá geologická období nepopírá občas z nich vychází. Pan Kábrt si z toho však vezme jen závěry a použije je pro svou mladozemní teorii.

A když se vrátím k druhé větě: myslím že vaše teorie, že Bůh před 6 tisící nastartoval běžící byznys, který měl vypadat jako starý, aby nás oblafnul nebo svedl, se nebude líbit ani křesťanským teologům, ani samotným kreacionistům. Ale to je jen můj odhad.

S pozdravem

viťas
@;;

Customize This