Prastará textilka?

Nové objevy posouvají zrod lidských technologií do stále vzdálenější minulosti

Robert W. Carter

(Z http://creation.com/ancient-textile-factory přeložil M. T. - 9/2011. Zveřejněno 1. října 2009)

Prastará textilka.jpg
Tato ilustrace nepředstavuje skutečné tkanivo nalezené v jeskyni.

Nedávné zprávě o jakési prastaré textilce se ani nechce věřit (1). Při zkoumání suti na podlaze jeskyně v Gruzínské republice objevili vědci nedávno důkazy o tom, že dávní obyvatelé jeskyně v ní vyráběli textilie. Při pátrání po starobylých pylových zrnech našli badatelé v odpadu i tenoučká lněná vlákénka. Některá z nich byla tkaná, některá stříhaná, některá obarvená černě, šedě, tyrkysově či růžově. Vědci objevili také důkazy toho, že dávní lidé zpracovávali kožešiny (a zhotovovali z nich oděvy) i zvířecí kůže.

To, co je překvapující na tomto nálezu, je fakt, že shora zmíněné aktivity vyvíjeli pravěcí lidé údajně před 30 000 lety (podle údajů z datování pomocí C-14 [2] získaných z několika organických vzorků odebraných ze suti). V oné době totiž ještě neexistovala na zemi žádná lidská civilizace. Lidé dokonce ještě ani neznali zemědělství. Jak mohli primitivní „jeskynní lidé“ přijít na to, jak vyrobit textilii? Kde vzali tihle „lovci a sběrači“ čas na to, aby se mohli věnovat tkaní a vydělávání kůží a kožešin, když se o nich soudí, že se zaměřovali téměř výhradně na obstarávání obživy? Podle většiny paleontologů se předpokládá, že k dělbě práce, která by umožnila některým lidem věnovat se shora zmíněným aktivitám, nedošlo dříve, než se lidé usadili a začali obdělávat půdu a chovat dobytek, tedy než byla k získávání jídla potřeba už jen část tlupy a její další členové se mohli věnovat činnostem nespojeným se získáváním potravy (jako je stavba měst, tkaní látek či podpora nadšenců v chemii ve studiu vlastností různých druhů rostlinných barviv).

Zmíněná zpráva o raném zvládnutí textilní technologie svědčí zcela jasně o tom, že člověk byl vždy inteligentní, podnikavý a vynalézavý. Zdá se, že vládnou zcela zkreslené názory o schopnostech „raných“ lidí, a evolucionisté jen neradi přiznávají, že se v těchto záležitostech mýlili. Od nedávného objevu rozsáhlé prekolumbovské civilizace v Amazonii (3), který odporuje mnoha tradovaným pohádkám o kmenových kulturách (včetně většiny toho, co napsal o primitivních národech Darwin), po nedávný objev „lidu zapomenutého v čase“ (4), vysvítá stále jasněji skutečnost, že primitivní společnosti mohou vzniknout degenerací společností rozvinutějších. To by byl i případ zmíněných jeskynních lidí ovládajících tkaní látek. Tihle lidé žili po Potopě poblíž Araratského masivu (5). Samozřejmě, žili v jeskyni, ale patrně proto, že to bylo pro ně výhodné, a nikoli proto, že by byli tak primitivní (6). Jakákoli skupina lidí kulturně i technologicky dost vyspělá na to, aby uměla pěstovat, zpracovávat, barvit a tkát rostlinná vlákna, je určitě dost inteligentní na to, aby si byla schopna stavět teplé a suché domy na otevřeném prostranství.

Zdá se, že uvedený objev takto vyspělé civilizace udělal „čáru přes rozpočet“ teorii, že se člověk vyvinul v Africe.

Zajímavé je, že ke zmíněné zprávě o umění vyrábět látky se vzápětí přidaly nové zprávy z téhož regionu o „nejstarších“ lidských fosiliích, které kdy byly nalezeny (7). V Gruzínské republice byla vykopána lebka stará údajně 1.8 milionu let. Vypadá „primitivně“ a patřila zřejmě jedinci malého vzrůstu /připomínajícímu do značné míry hobita z ostrova Flores - 8/ a svým stářím předčí nálezy afrických hominidů, kteří tvořili údajně zdroj kolonizace světa moderními lidmi. Zdá se, že tento objev tak udělal „čáru přes rozpočet“ teorii, že se člověk vyvinul v Africe.

Nicméně máme nové zprávy i o prastaré technologii v Africe. Podle těchto evolucionistů vytvrzovaly už před 164 000 lety některé kmeny v jihozápadní Africe ohněm horniny, aby změnily jejich vlastnosti tak, aby z nich mohly vyrábět lepší a jiné nástroje (9)! Pomineme-li na chvíli datování, vyžadovala by taková technologie velmi podobnou kulturní vyspělost, jakou vykazují zmínění tkalci daleko na severu. Stejně tak by vyspělost vyžadovalo složité superlepidlo užívané člověkem „doby kamenné“ v Africe před mnoha tisíci let (10), flétna „stará 35 000 let“ nalezená v Německu (11), i důkazy o tom, že se člověk staral o své postižené bližní (12) a výroba kamenných ostří (13) už „před 500 000 let“.

Jisté je pouze to, že člověk je dnes stejně inteligentní jako byl vždy, a že důkazy o „primitivních“ lidech jsou klamné a zavádějící. Užíváme laptopy a řídíme auta proto, že máme to štěstí, že jsme byli jsme vychováni ve společnosti, která nás tyhle dovednosti naučila ze své zásoby kulturního „know-how“, nikoli proto, že bychom byli nějak extra chytřejší než naši předkové.

Odkazy

1. Kvavadze, E. et al., 30,000-Year-Old Wild Flax Fibers, Science 325:1359, 11 Sep 2009. See also http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1212692/Our-stone-Age-anc....
2. Carbon-14 dating - explained in everyday terms.
3. Heckenberger, M.J., et al., Pre-Columbian urbanism, anthropogenic landscapes, and the Future of the Amazon. Science 321:1214, 29 Aug 2008.
4. Catchpoole, D., The people that forgot time (and much else, too). Creation 30(3):34–37, Jun 2008.
5. http://archaeology.about.com/od/dterms/qt/dzudzuana_cave.htm.
6. Mizzi, J., and Mathews, M. The Amazing Cave People of Malta. Creation 26(1):40–43, Dec 2003.
7. http://www.independent.co.uk/news/science/a-skull-that-rewrites-the-hist....
8. Wieland, C. Hobbit: New news is good news, 25 Aug 2006. http://creation.com/hobbit-new-news-is-good-news.
9. Brown, K.S. et al., Fire as an engineering tool of early modern humans, Science 325:859, 14 Aug 2009. See also Andrew Curry ScienceNOW Daily News, 13 Aug 2009.
10. Wadley, L., et al., Implications for complex cognition from the hafting of tools with compound adhesives in the Middle Stone Age, South Africa. Proceedings of the National Academy of Sciences (USA) 106(24):9590-9594, 16 Jun 2009. See also http://news.nationalgeographic.com/news/2009/05/090511-stone-age-glue.html.
11. http://www.telegraph.co.uk/earth/environment/archeology/5625802/Ancient-....
12. http://www.newscientist.com/article/dn16873-early-humans-may-have-cared-....
13. Gibbons, A., Oldest Stone Blades Uncovered. ScienceNOW Daily News, 2 Apr 2009.

PřílohaVelikost
Prastará textilka.doc103.5 KB
Průměr: 3 (4 votes)
Štítky:
Obrázek uživatele Šriber

Nosotonda

Metafyzika je filozofická disciplína, která se zabývá původem, podstatou a účelem jsoucna, a také nejvyšším Jsoucnem - Bohem.

Já vím, to je důvod, proč ji považuji za zbytečnou ztrátu času. Filosofovat o smyslu bytí a existenci Boha totiž může každý vulgarita, ale nemá šanci to prakticky dokázat.

Co kdybys zvážil, že otázky, které řeší metafyzika jsou skutečně stěžejní.

Zvážit to klidně můžu, ale stejně skončím u toho, že to nejsou stěžejní otázky, nýbrž pseudochytré řeči alá nesmrtelnost chrousta.

A jsou navíc mnohem zajímavější než nějaká nová planeta kdesi v nedohlednu či nějaká prťavá částice v nějakém šíleně drahém urychlovači. A nedozírně významnější pro život každého z nás.

Pro mě teda ne. Mě víc zajímají ty planety a částice, než přemítání nad tím, co se nikdy nedozvíme, protože to už z principu nejde.

Satan však nechce, aby lidé poznali, kde je zlo a proto podobně jako Evu a Adama v ráji mnohé mate, plete, nabízí leccos, ale přitom utahuje sítě zapomenutí a smrti.

Co chce či nechce Satan je mi úplně u zádele.

Snad nechceš být v zajetí Satana?

Asi už jsem. Již v dětství jsem propadl Heavy Metalu.

V názoru na metafyziku tě lze skutečně přirovnat k marxistům.

No zřejmě nebyli ti marxisté úplně ve všem pomílení.

Mně zase můžeš přirovnat k současným komunistům například v otázce odmítání podvodu a zla pod jménem humanitární bombardování

Já s tím rovněž nesouhlasím.

či totálně nespravedlivé válce v zálivu

Máš na mysli tu válku v zálivu, která se odehrála na začátku 90. let ? Ta spravedlivá byla.

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Obrázek uživatele Nosotonda

Sriber

Metafyzika je filozofická disciplína, která se zabývá původem, podstatou a účelem jsoucna, a také nejvyšším Jsoucnem - Bohem.
Co kdybys zvážil, že otázky, které řeší metafyzika jsou skutečně stěžejní. A jsou navíc mnohem zajímavější než nějaká nová planeta kdesi v nedohlednu či nějaká prťavá částice v nějakém šíleně drahém urychlovači. A nedozírně významnější pro život každého z nás. Satan však nechce, aby lidé poznali, kde je zlo a proto podobně jako Evu a Adama v ráji mnohé mate, plete, nabízí leccos, ale přitom utahuje sítě zapomenutí a smrti.
Snad nechceš být v zajetí Satana?
V názoru na metafyziku tě lze skutečně přirovnat k marxistům. Mně zase můžeš přirovnat k současným komunistům například v otázce odmítání podvodu a zla pod jménem humanitární bombardování či totálně nespravedlivé válce v zálivu.

Nosotonda
................................................................................................................ Lepší jest muž trpělivý než silný; a kdo panuje nad myslí svou, lepší jest než ten, kterýž dobývá města /Kniha Přísloví/

Obrázek uživatele Šriber

Nosotonda

Jen jde o to, jestli Kant, Eva, marxisti a ty v tom máte jasno.

Srovnáváš mě s marxisty ? Bezva !

Co takhle teorie informace? Myslíš, že je v rozporu s metafyzikou nebo ji podporuje?

Metafyziku nic nepodporuje ani s ní není v rozporu. To je právě to, co mi na ní vadí.

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Obrázek uživatele Nosotonda

Sriber

Nosotonda s tebou ohledně metafyziky jistě nebude souhlasit. Jen jde o to, jestli Kant, Eva, marxisti a ty v tom máte jasno. Co takhle teorie informace? Myslíš, že je v rozporu s metafyzikou nebo ji podporuje?

Nosotonda
................................................................................................................ Lepší jest muž trpělivý než silný; a kdo panuje nad myslí svou, lepší jest než ten, kterýž dobývá města /Kniha Přísloví/

pro Eva

Přeji pěkný den,

Vaše: "no vidíš.....podle popisu obsahu to vypadalo zajímavě. (myšleno k V jako Vendeta (V for Vendetta)" - Komiksový nadšenec asi zaplakal, ale třeba výkon vězněné a mučené Natalie Portman byl opravdu skvělý a tak pokud jste tímto komiksem nepolíbená, tak by se Vám tento náhled na diktaturu a tyranii mohl líbit.

Obrázek uživatele Šriber

V

V je kabrňák, já jako logo na jiných serverech používám toto. Je to z filmu, který se mi taky moc nelíbil, ale zrovna toto je pěkné. Totalitní vládu těžce nezvládli.

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Eva

Jinak podle popisu a komentářů to může vypadat slušně, ale jenom proto, že je většinou píší lidé originálem nezasažení...

Eva

Jo, přesně tak to je, i když občas se podaří natočit film podle knihy slušně. Třeba Kmotr:)

censurion

no vidíš...podle popisu obsahu to vypadalo zajímavě.
Na filmy moc nekoukám. Většinou si raději přečtu knihu. když pak náhodou kouknu na film, jsem zklamaná.
Třeba Zaříkávač koní. Kniha nádherná, film paskvil.

Eva

Panebože od toho filmu ruce pryč. Nula hvězdiček z pěti možných, prznění literatury. Nejedná se jen o osekání podstatných částí - což je ve filmu časté - ale o změnu pointy celého díla. Vůbec se nedivím, že se Alan Moore od toho filmu distancoval. Jediným jeho dobře zfilmovaným dílem jsou Strážci, ale i v jejich případě je pro plné pochopení všech scén filmu nutná znalost knihy... Radši si přečti originál:)

Customize This