Povrch Merkuru vypadá mladě

Povrch Merkuru vypadá mladěPovrch Merkuru vypadá mladě
Image credit: NASA

Brian Thomas, M. S.

(Z http://www.icr.org/article/6422/ přeložil M. T. – 10/2011. Článek byl publikován 24. října 2011 na stránkách ICR.)

Mise sondy NASA Messenger poskytla vědcům příležitost dovědět se více o vlastnostech nejvnitřnější planety sluneční soustavy. Po údajných miliardách let od svého vzniku by zmíněná planeta měla být mrtvá nebo alespoň nevykazovat žádnou geologickou aktivitu. Nová data Messenger však svědčí o tom, že Merkur zůstává aktivní a jeho povrch stále doznává změn.

Dokud neměli data z Messengeru, pozorovali astronomové, že strana Merkuru přivrácená ke Slunci je dost horká na to, aby se na ní roztavilo olovo, a podobně jako ostatní terestrické objekty ve sluneční soustavě je povrch Merkuru poset krátery. Počátkem roku 2011 byla sonda Messenger opatrně navedena na oběžnou dráhu kolem planety a pořídila její neobyčejně podrobné fotografie.

Na těchto snímcích byly neobvyklé, nepravidelné jámy či deprese se zaoblenými okraji, které tvořil tak světlý materiál, že se u mnoha z nich vytvářela „hala s vysokým albedem“. Badatelé neočekávali, že najdou útvary odrážející tolik světla, které „vypadají čerstvě a nejeví stopy po překrytí impaktem, což svědčí o tom, že jsou relativně mladé“, praví se ve zprávě zveřejněné v časopisu Science (1).

Autoři studie zvažovali několik možných příčin vzniku těchto čerstvě vypadajících útvarů a nakonec se jim jako nejpravděpodobnější vysvětlení jevilo tryskání těkavého plynného materiálu zpod povrchu planety.

Tenhle závěr ovšem vedl pouze k dalším otázkám. Za prvé, kde se na Merkuru vzaly těkavé chemikálie, uvážíme-li, že blízké Slunce by je mělo všechny spálit už v době, kdy planeta údajně vznikala? A připustíme-li už, že tedy prostě nějak přece jen vznikly, proč by na ní jakékoli takové materiály zůstaly po miliardy let? Vždyť jsou přece těkavé. A kde by Merkur po všech těch miliardách let vzal energii k tomu, aby protlačil materiál obsahující zmíněné plyny skrze planetární kůru?

Byl-li však Merkur stvořen, pak by to znamenalo, že jak jeho těkavé tak stabilní složky byly vytvořeny záměrně. A byl-li Merkur stvořen před pouhými několika tisíci let, jak jednoznačně vyplývá z Bible, pak by snadno mohl disponovat spoustou zbylé energie.

Aktivní geologie Merkuru je v přímém rozporu s předpověďmi jeho vysokého stáří – naproti tomu přesně odpovídá tomu, co bychom očekávali, je-li tahle planeta stará pouze několik tisíc let.

Odkazy

1. Blewett, D. T. et al. 2011. Hollows on Mercury: MESSENGER Evidence for Geologically Recent Volatile-Related Activity. Science. 333 (6051): 1856-1859.

PřílohaVelikost
00460-25.10.2011-povrch_merkuru_vypada_mlade.doc286.5 KB
Průměr: 3 (4 votes)

Kreacionisticky model 6000

Kreacionisticky model 6000 rokov starej zeme je nezmysel . Nechapem ako k takemu obrovskemu cislu 6000 dospeli!!! V okoli aktivnych sopiek na zemi sa nasli vzorky stare nie viac ako par rokov.

Josef, Vrbata

Je to jak u blbejch. Z protekce vám to ale vysvětlím, ju?

(1) Snímky samozřejmě žádné stáří Merkuru v řádu tisíciletí nedokazují. Tryskání plynného materiálu se původním autorům článku jeví jako nejpravděpodobnější z navržených variant, nic víc v tom nehledejte. Máme hypotézu, skutečnost může být zcela jiná. I kdyby byla hypotéza pravdivá, může být pro nás výskyt plynných nebo těkavých látek sice trochu překvapující, ale bez důkladnější znalosti geologie Merkuru nelze činit žádné zásadní závěry. Překvapení ve vědě je vždy dostatek a je to správně, to jen kreacionisté mají na vše hned odpověď.

(2) Snímky samozřejmě nedokazují ani stáří Merkuru v miliardách let. K přímému důkazu by bylo třeba dopravit na Zemi vzorky vhodných hornin a jejich stáří změřit pomocí radiometrických metod.

(3) Neznám žádnou metodu umožňující datování geologických útvarů nebo planet, která by byla založena na tryskání plynů.

(4) Z měření hornin, z měření meteoritů a vzorků přivezených na Zemi z Měsíce i z jiných těles známe stáří sluneční soustavy. Nebyl předložen žádný přesvědčivý důkaz nebo důležitá indicie, že je Merkur vůči sluneční soustavě výrazně mladší nebo starší. Předpoklad, že stáří Merkuru odpovídá stáří sluneční soustavy, je proto v souladu s Occamovou břitvou.

Josefe zeptám se tě téměř stejně:-)

Podle tebe ty snímky z Merkuru opravdu dokazují jeho stáří v řádu pár miliard let?

Josef

Podle tebe ty snímky z Merkuru opravdu dokazují jeho stáří v řádu pár tisíciletí?

To je dobře Regule.

"Ja uz nemam slov k tymto clankom "

To je dobře Regule.

když modrá není modrá...

Barevný obraz zde znázorněný zde byl vytvořen kombinací mozaiky pořízené pomocí filtrů WAC, které propouští světlo na vlnové délce 1000 nanometrů (infračervený), 700 nm a 430 nm (fialová). Tedy tři snímky složené do jednoho - vizualizované v červené, zelené a modré kanály, složené do jednoho. Lidské oko je citlivé pouze v rozsahu vlnových délek od cca 400 do 700 nanometrů. Vytvoření snímku ve falešných barvách tímto způsobem podtrhuje barevné rozdíly na povrchu Merkuru, které nelze vidět u černo-bílé (jednobarevné).
Velmi pak vynikne množství jasných bodů s modravým nádechem, které jsou vidět na tomto obrázku. Jedná se o relativně nedávné impaktní krátery. Vysoký kontrast modré je zde způsoben přítomností čerstvě drcené horniny materiálu, který byl vyvržen a uložen během velmi energetické srážce meteoroidů s Merkurem a způsobem pořízení snímku, jak jsem psal výše.

V proce 2008 sonda MESSENGER objevila sopky na povrchu. Objev prvních zjištěných sopek na povrchu Merkuru ukazuje, že vulkanismus byl aktivní v dávné minulosti na nejvnitřnější planetě.

Brian Thomas, M. S. je profesionální manipulátor. Typický postup „práce“:
některá fakta zamlčí, některá překroutí, pár si vymyslí a to celé dosadí do své hypotézy...

KTE

Motáš fakta co jsem psal- do konce měsíce března nebude (pravděpodobně) konec světa. Psal jsem o tom, že se odstartují veliké události k tomuto směřující. Jenže ono je to jinak - už bylo odstartováno....

Proste krecici najdu maldsiu

Proste krecici najdu maldsiu oblast= zem, merkur alebo hocico ine ma max 6000 rokov. A uplne ignoruju najstarsie oblasti. Proste kreacionisti mi pripominaju ako kone co maju klapky na ociach. Vidia len to co chcu vidiet aby im to sedelo do ich uzasnych teorii, pritom absolutne ignoruju 99,9% ostatnych faktov.

Ja uz nemam slov k tymto

Ja uz nemam slov k tymto clankom Laughing out loud Laughing out loud Laughing out loud

Dnes může znamenat milióny let

....
Many of the depressions have bright interiors and halos, and Blewett says the ones detected so far have a fresh appearance and have not accumulated small impact craters, indicating that they are relatively young.

"Analysis of the images and estimates of the rate at which the hollows may be growing led to the conclusion that they could be actively forming today," Blewett says.

PK

Customize This