Nový objev přepisuje evoluci rostlin

**

Brian Thomas, M. S.

(Z http://www.icr.org/article/7011/ přeložil M. T. – 8/2012. Článek byl uveřejněn 27. srpna 2012 na stránkách ICR.)

Jedním ze základních poučení z evoluce rostlin je poznatek, že řasy už existovaly mnoho milionů let, než se vyvinuly složitější materiály a struktury potřebné k jejich přeměně v cévnaté suchozemské rostliny. Zmíněné poučení se ovšem dalo stoprocentně obhajovat jen dokud měli evolucionisté za to, že řasám chybí životně důležitá chemikálie nutná pro vznik pletiv suchozemských rostlin. Když však zastánci materialismu objevili právě tento materiál v řasách na kalifornském pobřeží, začali vymýšlet nová poučení, která by nahradila ono staré. A tyto změny v evolucionistických názorech dobře ilustrují důležité lekce o původu.

Roku 2009 našli vědci v řasách Calliarthron lignin. Lignin je důležitou chemikálií, protože umožňuje ruduchám odolávat opotřebení působenému životem v bouřlivém příboji. Stromy a dřevnaté byliny užívají lignin k vyztužování svých buněčných stěn. Je to složitý organický polymer fungující jako pojivo vyztužující rostlinné struktury a umožňující růst do výšky (1). A po objevu ligninu v řasách nastal v teorii evoluce rostlin zmatek.

Svůj objev zveřejnil tým vědců z Univerzity Britské Kolumbie a Stanfordské univerzity v časopisu Current Biology (2). Konstatovali, že je těžké uvěřit tomu, že se schopnost rostlin vyrábět lignin vyvinula nadvakrát – jednou u řas, a podruhé u suchozemských rostlin. Autoři studie napsali, „Protože syntéza monolignolu (prekurzor ligninu) je mimořádně složitá, zdá se nepravděpodobné, že by Calliarthron i suchozemské rostliny vyvíjely biosyntézu monolignolu a příslušnou polymerizaci zcela nezávisle“ (2).

Proč je však tak obtížné pro evolucionistu tohle pochopit? Má-li evoluce dost síly na to, aby vytvořila lidi, borovice a luskouny z primitivních jednobuněčných organizmů, co by jí pak bránilo v tom vynalézt lignin několikrát za sebou?

Profesor Mark Denny se na půdě Univerzity Britské Kolumbie vyjádřil v tom smyslu, že „Procesy, enzymy i geny vstupující do syntézy zmíněné látky jsou pořádně složité, takže aby se to všechno objevilo jen tak jedno po druhém, to by bylo opravdu, ale opravdu zarážející. Je možné ledacos, ale tohle by bylo z pekla štěstí“ (3).

Je-li tedy nepředstavitelné, že se produkce ligninu vyvinula nadvakrát, pak by mělo být rovněž těžké uvěřit, že se vůbec kdy vyvinula.

A podle nejnovějších zpráv o evoluci rostlin potřebovaly suchozemské rostliny ještě jednu šťastnou náhodu k tomu, aby se vůbec vyvinuly. Jisté bakterie a houby jsou specificky uzpůsobeny k tomu, aby vedly biochemický dialog s buňkami rostlinných kořenů za účelem spolupráce na získávání a přeměně dusíku z atmosféry v biologicky užitečnou formu. Dokonce za zmíněným účelem sdílejí s rostlinami určité úseky genů příslušného životně důležitého enzymu. Genom houby má tohoto genu půl, a rostlinný genom má druhou půlku.

Mohlo by i tohle být dílem šťastné náhody?

Katie Fieldová, bioložka ze Sheffieldské univerzity, je hlavní autorkou studie, která se objevila v Nature Communications (4). Napsala, že jakmile se vyvinul zmíněný vztah houba-rostlina, „zvýšilo to symbiotickou výkonnost, a tím i vyhlídky rostlin na to, aby ´se zazelenala Země´, a zvýšila se rozmanitost rostlinného světa, což vedlo k vytvoření úžasně pestrých pozemských ekosystémů, jak je dnes známe“ (5).

Všechny představy o přírodě, jak vytváří všechno potřebné know-how k výrobě ligninu, či o přírodě „vytvářející úžasně pestré pozemské ekosystémy“, které obsahují přes 173 různých rostlinných čeledí, jsou „opravdu, opravdu zarážející“ – příliš nepravděpodobné na to, aby mohly odpovídat skutečnosti (6). Z toho všeho plyne jediné poučení. Jelikož příroda nemohla vyrobit lignin nadvakrát, nemohla ho vyrobit ani jednou, a protože příroda nemohla vyrobit rostliny, musel to udělat nějaký faktor mimo přírodu.

Odkazy

1. Thomas, B. 2011. Thank God for Wood. Acts & Facts. 40 (10): 17.
2. Martone, P.T. et al. 2009. Discovery of lignin in seaweed reveals convergent evolution of cell-wall architecture. Current Biology. 19 (2): 169-157.
3. Discovery of Land Plant Characteristic in Seaweed May be Evolutionary Curve Ball. UBC science news. Posted on science.ubc.ca January 27, 2009.
4. Field, K.J. et al. 2012. Contrasting arbuscular mycorrhizal responses of vascular and non-vascular plants to a simulated Palaeozoic CO2 decline. Nature Communications. 3 (5): 835.
5. Ancient plant-fungal partnerships reveal how the world became green. The University of Sheffield News. Posted on shef.ac.uk May 15, 2012.
6. World Checklist of Selected Plant Families. Kew Gardens. Posted on apps.kew.org, accessed August 24, 2012.

PřílohaVelikost
00540-28.8.2012-novy_nalez_prepisuje_evoluci_rostlin.doc225.5 KB
Průměr: 1 (2 votes)

PK

Kde já už tohle jen četl? Nevypůjčil jste si to od někoho?

nejsem si niceho vedom, ale je mozne, ze ruzni lide mohou zazivat podobne emoce a vyjadrovat je podobnymi slovy.
Nu, jestli je to provineni proti kreacionisticke etice, jsem tedy vinen.


No, Darwin byl také zdatný plagiátor

usetrete me prosim svych dalsich nejapnosti...

VV

napsal:

pri cteni diskuznich prispevku zdejsich kreacionistu vetsinou nevim, jestli mam dat hlavu do dlani, namichnout se, brecet anebo se smat.

Kde já už tohle jen četl? Nevypůjčil jste si to od někoho?

No, Darwin byl také zdatný plagiátor, tak jeho pohrobci asi nebudou daleko od stromu.

Drsoňman

A všimněte si, jak Pavel Kábrt taktně přešel toto Hostovo faux pas

nevim, jestli taktne anebo spis takticky Wink

VV, George

A všimněte si, jak Pavel Kábrt taktně přešel toto Hostovo faux pas Smile

VV

Hostuv prispevek to dneska rozetnul jednoznacne.

Dost mozna budeme jeste svedkem historicke udalosti - Host prizna svoji chybu. Tongue
Musim rict, ze za ty roky diskusi jsem poznal jen malolidi, kteri by meli az tak moc katastrofalni nedostatek sebereflexe jako on.
Takze Host vzdycky meril dvojim metrem, dokonce tu napadal evolucionisty za neco, co jen citovali, pricemu puvodni prispevek (jehoz autorem byl "bratr" kreacionista) schvalne ignoroval... ale jak se rika - tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu...

Re:

Tohoto lživého ateistického anonyma můžem správně nazvat duševním úchylákem.

pri cteni diskuznich prispevku zdejsich kreacionistu vetsinou nevim, jestli mam dat hlavu do dlani, namichnout se, brecet anebo se smat.

Hostuv prispevek to dneska rozetnul jednoznacne.

Laughing out loud Laughing out loud Laughing out loud ROFL

Re:

Tohoto lživého ateistického anonyma můžem správně nazvat duševním úchylákem.

pri cteni diskuznich prispevku zdejsich kreacionistu vetsinou nevim, jestli mam dat hlavu do dlani, namichnout se, brecet anebo se smat.

Hostuv prispevek to dneska rozetnul jednoznacne.

Laughing out loud Laughing out loud Laughing out loud ROFL

Sriber

že si hned vznesl obvinění a "pachatele" označil za ateistu. Copak by to nemohl být třeba křesťan, který není kreacionista,
Je otázkou, v co věří křesťan, když ne v Boha Stvořitele. Přijímání nevědeckých teorií VT+ET vede ke ztrátě osobní víry nebo zaměnění ve víru v modly a především k popření Krista jako Spasitele. Tito rádobyvěřící se dokonce někdy dostanou až velmi vysoko v církvi, což jen dokladuje nejen krizi v církvi, ale z ní vycházející tragédie všehomíra.

Obrázek uživatele Šriber

Host

Přesně zde je vidět ubohost ateistů

Vlastně je zde spíš vidět ubohost tvá...

Napsal neznámý sem určitě přispívající ateista,který použil jméno Pavla Kábrta

Všimni si, že jméno přispěvatele je podtrženo - to znamená, že se jedná o registrovaného uživatele. Rač kliknout na něj, nebo na tento odkaz, a dobře se podívej, co tam uvidíš...

Ubohost a blbost pisatele se naplno projevila ,zvláště když ateistický sedmilhář píše o lžích

Tvoje ubohost a blbost se naplno projevila tím, že si hned vznesl obvinění a "pachatele" označil za ateistu. Copak by to nemohl být třeba křesťan, který není kreacionista, muslim či hinduista ?

Tohoto lživého ateistického anonyma můžem správně nazvat duševním úchylákem.

Nevím, jestli se bude autorovi líbit, jako ho nazýváš, ale to si vyřešte mezi sebou...

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Oldřichovi

Jé, Oldřichu, já obdivuji Vaši víru, že zdejší tlachalové chtějí nalézt pravdu a snad se dokonce po pravdě pídí. Pravdu hledají tak pečlivě asi jako miliardář dvoukorunu spadlou do kanálu. PK

Customize This