Nový druh úhoře z dinosauří éry vejde do knih o historii jako „živá fosilie“

Druh Protoanguilla Palau je starý více než 200 milionů let

Objeven v podmořské jeskyni pod hladinou Tichého oceánu

Článek uveřejněn v listu Daily Mail 18. srpna 2011)

(Z http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2026935/New-Pacific-eel-l... přeložil M. T. - 8/2011)

Byl objeven nový druh úhoře, který je tak starý, že jsou na něm patrné znaky fauny z éry dinosaurů; byl tedy označen za „živou fosilii“.

Úhoř byl nalezen v jeskyni pod hladinou Tichého oceánu v Palauské republice, která leží asi 750 kilometrů východně od Filipín.

Narudle hnědý úhoř je dlouhý jen 4 centimetry a má mnoho znaků primitivních úhořů druhohorní éry – před zhruba 200 miliony let.

Nový druh úhoře z dinosauří éry_1-úhoř.jpg

První úhoř: Nový druh objevený v podmořské jeskyni je „živou fosilií“ jevící zarážející podobnost s prvními úhoři, kteří zde plavali před nějakými 200 miliony let

Vzhledem ke svému anatomickému stáří museli vědci vymyslet pro tento druh novou taxonomickou jednotku, protože ho nelze přiřadit k žádnému z 819 druhů seskupených do 19 čeledí.

Byl nazván Protoanguilla Palau, což je spojení řeckého a latinského slova znamenající „první úhoř“, a je jediným zástupcem nově vytvořené čeledi Protoanguillidae.

Objev učinil tým z Přírodovědného muzea a institutu v Čibě, Japonsko, vedený Masakim Miyou, který o něm napsal do britského časopisu Proceedings of the Royal Society B.

Mezi věkovité rysy úhoře patří nepřiměřeně velká hlava ve srovnání s krátkým tělem, zvláštní žábry a třpytivé ploutve s bílým lemem.

„Ten úhoř vypadá tak bizarně – velká hlava s relativně krátkým tělem a různými jedinečnými odchylkami u tělesných orgánů – , že ho na první pohled žádný ichtyolog včetně nás neurčil na první pohled správně jako pravého úhoře“, řekl Miya serveru Discovery News.

Za pomoci sítí a svítilen nasbírali vědci ručně osm vzorků P. Palau dlouhých 7.5 až 10 centimetrů a podrobili je zkouškám DNA, aby se ujistili, že patří do genetické rodiny úhořů.

Nový druh úhoře z dinosauří éry_2-úhoř detaily.jpg

Jeskyně, ve které byl úhoř nalezen, leží na západním okraji lemového útesu – jednoho ze tří typů útesů vedle korálových útesů a atolů – ostrova Ngemelis, Palau.

Stáří jeskyně v podmořském hřebenu se odhaduje na 60 až 70 milionů let, a i když podobných útvarů bylo zřejmě kdysi – a ještě možná je – více, v současnosti známe pouze tuhle.

Tato skutečnost vedla k úvahám prohlásit shora uvedenou rybu za ohrožený druh, abychom ji ochránili před zvědavými potápěči a hrabivými akvaparky hledajícími jedinečné exponáty.

Současně s tím, jak zmíněný nález obohatil poznání evolučních biologů, nastolil i mnoho otázek, jelikož najít „živou fosilii“ je vzácnost.

Pojem „živá fosilie“ použil poprvé Charles Darwin v knize O původu druhů k popisu druhů, které přežívaly po miliony let prakticky beze změn vzhledem k tomu, že „obývaly uzavřený biotop a nebyly vystaveny tak kruté soutěži v boji o přežití.“

Doslov editora:

Živé fosilie nejsou vůbec žádnou vzácností a dnes jich máme stovky, spíše tisíce, ze všech oblastí přírody, z vodního prostředí, suchozemského prostředí, mezi živočichy i rostlinami. Všimněme si kouzelného, typicky evolučně klamavého zdůvodnění, proč vůbec existují organizmy, které se po „milióny let“ úspěšně ubránily jakékoliv evoluci, tedy živé fosilie: „obývaly uzavřený biotop a nebyly tak vystaveny kruté soutěži v boji o přežití.“

Kreacionista po tomto zdůvodnění neví, jestli se má smát, plakat či zuřit: tito tvorové, poučují nás evolucionisté, prý tedy na jedné straně museli být po milióny let vystaveni „ukrutné darwinistické soutěži“, aby se vůbec vyvinuli do této podoby, ve které je nalézáme (aby tedy vůbec z evolučního hlediska začali existovat třeba úhoři), ale pak se ona údajná „ukrutná darwinistická soutěž“ na desítky miliónů let zastavila, prostředí se pro tyto tvory změnilo na mírumilovnou pohádkovou idylku bez boje a bez úsilí o přežití – no, a holt se už pak nikam nevyvíjeli, jen si tak pohodově přežívali milióny let (samozřejmě díky tomu, že jim evoluce dala program pro replikaci úhořů) – a ani už nám dál nekameněli. Podívejte se znovu na obrázek onoho „prvního“ úhoře. Jednak vypadá jako normální dnešní úhoř. A kdepak se vzal tento „první evoluční úhoř“ před dvěma sty milióny let než nám zkameněl? Nespadl náhodou z nebe, nebo, hrůza pomyslet, nebyl stvořen?

Kde jsou zkameněliny jeho předchůdců, ze kterých se tento „první“ úhoř údajně vyvinul? A další otázka:

Kde jsou zkameněliny všech jeho potomků, kteří žili po dobu neuvěřitelných 200 miliónů let až dodnes po celé druho/třetihory?

Takže: máme zkamenělinu údajného prvního úhoře, který se tak nějak v „ukrutné darwinistické soutěži“ vyvinul. Ti předchozí soutěžící „neúhoři“ s cílem stát se prvním úhořem (soutěž probíhala po milióny let) však nám zachováni už nebyli, ani jeden kousek. A nemáme žádnou zkamenělinu ani z druhohor ani z třetihor těch úhořů, kteří byli potomky toho prvního evolučního šťastného výherce soutěže na titul „úhoř“, který si to tam někde v Pacifiku či kde vysoutěžil. Čím to je? Samozřejmě, jako úplně za vše v darwinismu, i zde za to může PROSTŘEDÍ, které je darwinistickým stvořitelem:

1.
prostředí nejprve vytvořilo prvního úhoře v kruté darwinistické soutěži (prostředí v tomto případě nezklamalo)
2. poté už prostředí nebylo vhodné pro žádný další vývoj úhoře po 200 miliónů let (zde prostředí zklamalo)
3. prostředí před vytvořením prvního úhoře nebylo ani vhodné pro zachování zkamenělin úhořích evolučních předků, těch co soutěžili v „ukrutné darwinistické soutěži“, aby se stali úhoři (zde opět prostředí zklamalo, všechny živé úhoří předky /„neúhoře“/ do jednoho vyhubilo a ani nezachovalo jejich zkameněliny)
4. no a poté, co si první úhoř šťastně vysoutěžil/vytřel „úhořovství“ a zkameněl, už zase prostředí totálně zklamalo: žádné jeho potomky, žijící 200 miliónů let, už ve zkamenělinách nezachovalo –jen ty současné živé.

Řekněte, není ta evoluční teorie skutečně „nádherná exaktní věda jako řemen“? Jen pro pochopení celé té darwinistické hlouposti upozorňuji, že zkamenělin ryb existují miliardy, takže prostředí za to opravdu nemůže!

Nesmíme zapomínat, že pracovní náplní každého profesionálního evolucionisty je VÝROBA PŘÍBĚHŮ, často u piva, jak přiznávají. A studenti ve školách se tyhle jejich kecy musejí učit a jsou z toho zkoušeni a tento prolhaný pohled na původ přírody si odnášejí do svých životů. Může společnost, která žije ve lži a lež miluje, dobře dopadnout? Pavel Kábrt

PřílohaVelikost
Nový druh úhoře z dinosauří éry vejde do knih o historii jako „živá fosilie“.doc611 KB
Průměr: 4 (5 votes)

Nový druh úhoře z dinosauří éry vejde do knih o historii ...

Kreacionisti nedokážu pochopiť,že organismus sa nemusí neustále meniť,to len kreacionisti požadujú. Ak organismus dosiahol lokálneho optima,nemusí sa výrazne meniť,okrem toho fosilný úhor a dneskajší rozhodne nie je identický,aj ked si to kreacionisti prajú,Už sme tu mali Latimériu,tam to nefungovalo,teraz sa skúša úhor.Čo príde ďalej ? žralok?

Ondra

Jinak Censurione abych pravdu řekl, tak je lepší konzumovat tuňáky, než konzumovat ty blafy, který český potravinářský průmysl nabízí,

ano, to je urcite lepsi, akorat musis dodat, ze jen pro tve zdravi, nikoli pro zdravi morskych ekosystemu.
Jinak stravovat zdrave se da snad i bez tunaka. A naopak, pokud se nekdo cpe neustale uzenym a smazenym, tak jej ten tunak stejne nevytrhne.

Obrázek uživatele Ondra.

Censurionovi

Tak já přestanu třídit odpad, na světě jsou důležitejší problémy...

Třídit odpad je určitě důležité.. už takhle se topíme v bordelu.

Jinak Censurione abych pravdu řekl, tak je lepší konzumovat tuňáky, než konzumovat ty blafy, který český potravinářský průmysl nabízí, a na kterých si češi rádi pochutnávají : uzeniny, saláty s majonézou, omáčky s knedlíkama, bůček, atd.

Ondra

Tak já přestanu třídit odpad, na světě jsou důležitejší problémy...

Obrázek uživatele Ondra.

Censurion

Jenom jsem chtěl ukázat, že iniciativy proti lovu tuňáka jsou i u nás:) Přidávání se do podobnejch skupin moc nemusim, neb když by se měl člověk přidat všude tam, kde vidí nějaký souhlasný pohled, tak by nedělal celej den nic jinýho:)

jj:)

Ano, bohužel to nemá moc význam...

Já se konzumace tuňáka zatím nevzdám. Na světě jsou důležitější problémy než je tento.

Ondra

"Mám se přidat do party?"

Jenom jsem chtěl ukázat, že iniciativy proti lovu tuňáka jsou i u nás:) Přidávání se do podobnejch skupin moc nemusim, neb když by se měl člověk přidat všude tam, kde vidí nějaký souhlasný pohled, tak by nedělal celej den nic jinýho:)

Pavel Kábrt

Můžete mi ukázat na nějakou živou fosilii, která se úspěšně bránila evoluci? Latimérie to nebude a tento úhoř taktéž rozhodně není identický s foilními úhoři...

"The new species, named Protoanguilla palau, sports a second upper jaw bone and less than 90 vertebrate. These two features have only been seen in fossil eels going going to the Cretaceous. But another feature breaks all the rules: the animal has a complete set of 'rakers' in its gill arches, which has only been seen in bony fish, never before in eels either alive or fossilized."

Zdroj: http://news.mongabay.com/2011/0818-hance_firsteel.html

Obrázek uživatele Ondra.

Censurion

No vidiš, já jsem nekuřák, ale o moje zdraví mi ani moc nejde, spíše na to koukám z té ekonomické stránky - nechi vyhazovat prachy za něco, co mi nic neříká. Nicméně pro kouření se člověk může dobrovolně rozhodnou, takže to je jeho věc, když si chce ničit zdraví. Mě teda přijde daleko závažnější ničení přírody, která nemá šanci se bránit. Jinak kampaně na záchranu tuňáka samozřejmě existují - greenpeace pořádá podobné akce jako při lovu velryb - tedy vysloveně válku s rybáři:) Člověk nemůže bojovat proti všemu, co se mu nelíbí...na to není čas ani energie, ale minimálně se může nepodílet na tom ničení - nepodporovat ho. V případě dorpavy má vždycky možnost si namísto auta vybrat veřejnou dopravu, vyhodit plast do kontejneru místo na zem, nekouřit místo kouření...a nejíst tuňáka:)

Já s tebou souhlasím - v tomto co jsi napsal.

Kromě...

Ale nejíst tuňáky? To není řešení. Řešení je zastavit odchyt tuňáků... To, že někdo si řekne, že nebude konzumovat maso z tuňáka nikam nevede. Takové rozhodnutí by museli udělat miliony lidí, aby poptávka klesla - tzn. následně by se zmenšil odběr tuňáků (když by je lidé moc nekupovali) a poté by rybářům docvaklo, že lov tuňáků už není prosperující - a tím pádem by došlo ke snížení lovu...

Druhá možnost je, jít přímo na rybáře.

Bohužel je to tvrdá realita. Nebo máš snad jiné řešení ?

Obrázek uživatele Ondra.

Censurion

Ad. link na facebook

Mám se přidat do party ? Smile

Obrázek uživatele Ondra.

Sriber

Jestli někdo kouří, či nekouří je jeho osobní rozhodnutí, ovšem s tím, že si případnou léčbu bude hradit sám. To mi přijde fér.

souhlasim.

Ještě bych dodal, že kuřáci by měli znát slovo "tolerance" a umět toto uplatnit, když kouří. Tzn. nekouřit doma před dětmi (rodiče) apod. - Mluvím z vlastní zkušenosti.

Customize This