Nervus laryngeus recurrens

Jonathan Sarfati

(Z http://creation.com/recurrent-laryngeal-nerve přeložil M. T. - 3/2012. Vyšlo 5. srpna 2010 v CMI)

Photo Wikipedia.orgPhoto Wikipedia.org

Docela slušná řádka odpůrců náboženství využívá v poslední době savčího nervu „nervus laryngeus recurrens“ jako námitky proti teorii stvořitelského plánu. Takže nepřekvapuje, že mnoho čtenářů volá po vysvětlení celé problematiky. Ale jelikož je sám apoštol ateismu, Richard Dawkins, jedním z nejhorlivějších zastánců zmíněné námitky, nabízí toto vysvětlení již naše nová kniha The Greatest Hoax on Earth? Refuting Dawkins on evolution (Největší podvod v dějinách? Vyvrácení Dawkinsových námitek vůči Stvoření); zde toto vysvětlení zopakujeme.

Dawkins namítá proti nervus laryngeus recurrens:

„Jde o větev jednoho z hlavových nervů, oněch nervů vycházejících přímo z mozku, nikoli z míchy. Jeden z těchto hlavových nervů, vagus (název znamená ‚bloudivý‘, což je výstižné) má několik větví, z nichž dvě vedou do srdce, a dvě vedou po každé straně do hrtanu (savčí hlasové schránky). Na každé straně krku vede vždy jedna větev hrtanového nervu k hrtanu; jedna vede přímo, tedy tak, jak by to asi správný plánovač řešil. Druhá větev však míří do hrtanu zarážející oklikou. Vnořuje se do hrudi, stáčí se kolem jedné z hlavních tepen od srdce (jiná tepna na pravé a levé straně, ale princip je stejný), a pak se vrací zpět krkem ke svému cíli.“

„Myslíte-li si, že toto bylo důmyslně naplánováno, pak nervus laryngeus recurrens je ostuda. Helmholz by byl měl v tomto případě ještě pádnější důvod k odmítnutí plánu než v případě oka. Avšak podobně jako v případě oka vám věci začnou do sebe dokonale zapadat, zapomenete-li na inteligentní plán, a místo toho budete uvažovat historii.“ (str. 356)

Dawkins pak tvrdí, že vše dává spíše smysl tehdy, uvážíme-li, že jsme se vyvinuli z ryb, a po argumentaci ne nepodobné Haeckelově vyvrácené rekapitulační teorii (1) uzavírá své úvahy takto:

„Všechno, co musíme znát, abychom pochopili dějiny našeho nervus laryngeus recurrens, je skutečnost, že u ryb má nervus vagus také větve, které inervují poslední tři ze šesti žaber, a je tedy přirozené, že obcházejí příslušné žaberní tepny. Tyhle větve se vlastně nikam nevracejí: směřují ke svému cílovému orgánu, žábrám, nejpřímější a nejlogičtější cestou“.

„Během evoluce savců se však krk natáhl (ryby krky nemají) a žábry zmizely, přičemž se některé z nich změnily v užitečné věci, jako jsou štítná žláza a přištítné tělísko a různé další dílky a kousky, ze kterých se skládá hrtan. A tyto další užitečné věci včetně částí hrtanu byly zásobovány krví a inervovány evolučními předky cév i nervů, které za dávných časů sloužily v logickém uspořádání žábrám. Jak se pak předkové savců ve svém vývoji stále více vzdalovali od svých rybích předků, stalo se, že se nervy i cévy najednou natahovaly a prodlužovaly podivnými směry, které narušily prostorové vztahy jedněch ke druhým. Z hrudníku a krku obratlovců se tak stal zmatek, který se nijak nepodobal úhledné a symetrické, pravidelné skládačce rybích žaber. A tak se nervy, které se vracejí do hrtanu, staly nejběžněji zdůrazňovanou obětí této deformace.“ (str. 359-360)

Richard Owen a Darwinovi odpůrci

Dawkins pokračuje ve výkladu s tím, že popisuje, jak může být oblouk nervus laryngeus recurrens (RLN) dlouhý u velké žirafy až 5 metrů. Vypráví o tom, jak byl svědkem pitvy zmíněného nervu u mladé žirafy, která zemřela v jedné zoo. Líčí svůj obdiv k šikovnosti týmu anatomů, kteří tuhle pitvu prováděli, což zvýšilo jeho uznání pro kritika Darwina z řad kreacionistů, Richarda Owena, který podobný výkon předvedl již roku 1837. Ovšem, jak konstatuje Dawkins, Owen pochybil v tom, že neodmítl myšlenku Plánovače.

Tady by nám mělo začít svítat. Je známo, že velká část Darwinových kritiků pocházela z řad vědců (2) jako byli Owen či profesor Johann H. Blasius, ředitel Vévodského (3) přírodovědného muzea v Braunschweigu (Brunšviku), Německo, který napsal v jedné recenzi Darwinova Původu (4):

„Jen málokdy jsem četl vědecké dílo, který by činilo tak dalekosáhlé závěry s podporou tak málo faktů. ... Darwin chce ukázat, že Arten (typy, druhy, species) pocházejí z jiných Arten. To považuji za troufalou hypotézu, protože Darwin argumentuje nedokázanými věcmi, aniž by jmenoval byť jen jeden jediný příklad vzniku nějakého konkrétního druhu.“ (5).

Znaky plánu u nervu laryngeus recurrens

Pokud jde o dobré důvody toho, že Owen nesdílel závěry o evoluci, je jich několik. Známá učebnice anatomie Gray´s Anatomy například konstatuje:

„Jak se nervus laryngeus recurrens točí pod arteria subclavia či aortálním obloukem, vychází z něj několik vláken k srdci do hlubší části srdeční pleteně. A jak stoupá do krku, vydává větévky, četnější na levé než na pravé straně, ke sliznici a svalovému plášti jícnu; větévky ke sliznici a svalovým vláknům průdušnice; a několik vláken jde až ke spodnímu hltanovému svěrači (Constrictor pharyngis inferior)“ (6).

Dawkins bere tedy v úvahu jen jeho hlavní cíl, hrtan. Ve skutečnosti má tento nerv svoji roli v inervaci částí srdce, svalů a sliznic průdušnice, i jícnu, což vysvětluje jeho dráhu.

A i když si odmyslíme všechny zmíněné funkce, existují zde znaky, které jsou výsledkem embryonálního vývoje – ne proto, že by tu probíhala evoluce, nýbrž proto, že se embryo vyvíjí z jediné buňky v jistém pořadí. Embryo potřebuje například zpočátku jednoduché fungující srdce; to později sestoupí na své místo v hrudi a stáhne s sebou svazek nervů.

Navíc, znamená cesta oklikou nutně, že vše bylo špatně naplánováno? Nemůže to mít nějaké důvody? (v případě RLN máme však dobrý důvod domnívat se, že plán je dobrý, viz třeba Gray a jeho výklad) Biolog a geolog John Woodmorappe píše ve své recenzi knihy Jerryho Coyna Proč má evoluce pravdu (kterou Dawkins doporučuje kvůli jejímu výkladu o RLN – poznámka, str. 356):

„Stroje i struktury naplánované lidmi jsou plné takových věcí jako je vedení drátů a trubek oklikami, to však sotva znamená, že nejsou produktem inteligentního plánu.
Teď se však zamysleme nad situacemi, kdy použití okliky je svému nositeli ke škodě. Automobil s motorem vpředu vyžaduje instalaci dlouhého komplikovaného systému odvádění zplodin pod vozem. To ho jednoznačně činí zranitelnějším a náchylnějším k poškození vinou překážek než v případě krátkého výfuku u aut s motorem vzadu (mluvím z osobní zkušenosti). Kdybychom použili Coyneho uvažování, měli bychom předpokládat, že auta s motory vpředu nevyrobil inteligentní člověk? Nikoli. Je jasné, že obě koncepce aut mají své technologické výhody a nevýhody; auta s motory vpředu platí za své výhody určitou nevýhodou, která souvisí s tím, že u nich může snadněji docházet k poškození dlouhého, oklikami vedeného výfuku.“ (7)

Odkazy:

1. Grigg, R., Ernst Haeckel: Evangelist for evolution and apostle of deceit, Creation 18(2):33–36, 1996; creation.com/haeckel.
2. Foard, J., Holy war? Who really opposed Darwin? Popular belief has it back to front … , Creation 21(4):26–27, 1999; creation.com/holy-war
3. German herzoglich, presumably established under the auspices of the local duke (Herzog).
4. Wieland, C., Blast from the past, creation.com/blasius, 16 June 2006.
5. Director Blasius interview: “Evolution is only a Hypothesis”, 1859, cited in Braunschweiger Zeitung, 29 March 2004.
6. Available online at www.theodora.com/anatomy/the_vagus_nerve.html/.
7. Woodmorappe, J., Why evolution need not be true, J. Creation 24(1):24–29, 2010.

PřílohaVelikost
00502-26._3._2012_-_nervus_laryngeus_recurrens.doc207.5 KB
Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Re: Nervus laryngeus recurrens

Dobrý den. nemohu najít v anglickém textu toto:

„Jak se nervus laryngeus recurrens točí pod arteria subclavia či aortálním obloukem, vychází z něj několik vláken k srdci do hlubší části srdeční pleteně. A jak stoupá do krku, vydává větévky, četnější na levé než na pravé straně, ke sliznici a svalovému plášti jícnu; větévky ke sliznici a svalovým vláknům průdušnice; a několik vláken jde až ke spodnímu hltanovému svěrači (Constrictor pharyngis inferior)“

Jedna se mi konkretně o informaci, že z nervus laryngeus recurrens (NLR) vychází nějaké vlákna k srdci. Jak já chápu NLR, tak jej vidím jako součást bloudivého nervu (Nervus vagus), jenž má různé větve (13 větvi?) inervující určité části těla z nichž NLR je pro hrtan. O vláknech k srdci z NLR slyším poprvé. Mohl by jste upřesnit odkazem na anglický text?
Díky.

howto + Drsonman

Tak se mi uz podarilo vystrizlivet, takze jeste jednou a doufam ze uz naposledy k te nahode.
I mutace samozrejme muze mit pricinu (napr. radiaci). Ale i takova mutace je nahodna minimalne v techto dvou ohledech:

a) nedochazi k ni, kdyz je ji potreba - coz je zrovna docela zasadni poznatek
b) je meritelna jen co se tyce skupin - trochu slozitejsi, nicmene nelze tvrdit napr. to, organismus s alelou "A" zmutuje, aby gamete dodal alelu "a"... lze tvrdit max. to, ze X procent z alel "A" v populaci behem jedne generace zmutuje na "a".

Za dalsi... pletete si tu zvesela ucelnost a ucelovost. Ucelne = to co se vyplati, ucelove = to co je provadeno za nejakym ucelem. Evoluce rozhodne neni ucelova, avsak ucelna byt muze.

Ze "vsechno ma sve priciny" to je nicim neopodstatneny nazor (nebo spis zbozne prani). Uz jsem tu na to narazil s Evou v kontextu se zakonem kauzality, ze ktereho dle meho (nejen) soudu rozhodne neplyne, ze vsechno musi mit svoji pricinu - minimalne ve fyzice to tak neni, filosofovat se mi o tom nechce.

Obrázek uživatele Šriber

Stoura

Tvrzení znělo: "všechno v přírodě je učelné a někam směřuje"... Wink

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

howto

Jako náhoda se nám to jen zdá. Ale to asi inteligenti typu Drsoň nikdy nepochopí.

Já myslím, že si pletete pojmy náhoda a pravděpodobnost.

Obrázek uživatele howto

Promiňte vycházel jsem z moderní systézy a ne z darwinismu

Darwinismus už je u mne pasé. Samozřejmě jsem měl na mysli současné teorie, které syntetizují darwinismus a genetiku. Díky výpočetní technice víme, že např. genetické změny nejsou náhoda nikdy - vše je důsledkem kombinací různých faktorů. Jako náhoda se nám to jen zdá. Ale to asi inteligenti typu Drsoň nikdy nepochopí.

howto

Pozor, pokud "bezcílnost, náhodnost" byla adjektiva patřící k "evolučních procesů", pak to fakt pochopitelně není. Pochopil jsem to tak, že se ta označení vztahují ke slovu evoluce ve větě:

Je jen otázkou času, kdy začne tvrdit, že evoluce je inteligentní a že bezcílnost, náhodnost, mechaničnost a neúčelnost evolučních procesů jsou jen pomluvy kreacionistů.

Obrázek uživatele Stoura

to Drsoňman: evoluce a evoluční algoritmus

ad Ale evoluce je něco jiného než evoluční algoritmus.

Pokud howto mluví v tomto smyslu o darwinismu, tak těžko může mít na mysli něco jiného (vycházel jsem z kontextu jeho příspěvku). Ale třeba to upřesní.

Obrázek uživatele howto

Zrovna jsem chtěl pochválit darwinisty, ale

Nedávno jsem se zamýšlel nad tím jak obrovský rozdíl je mezi běžnou prezentací darwinovy teorie v režiji naivního ateismu a mezi evolučním vysvětlením teorie moderní syntézy, která se dle mého názoru začíná minimálně v otázkách mikroevoluce (evoluce v rámci druhu) silně přibližovat kreacionistickým předpokladům.

Např. "Evoluce se sestává primárně ze změn v frekvencích allel mezi jednou generací a jinou v důsledku genetického unášení, toku genu a přirozeného výběru. Speciace nastane postupně, když populace jsou reprodukčně izolované zeměpisnými bariérami."

Díky genetice může studovat evoluční algoritmy, syntézu deterministického chaosu, ad. To jsou již věci modelovatelné - tedy účelovost a cílnost procesů vysledovatelná.

Pevně věřím, že se lidé jako Drsoň brzy sami vyřadí z oblasti moderní evoluční biologie do oblasti názorového propadliště dějin.

Obrázek uživatele Stoura

to šriber - všechno a něco

ad všechno v přírodě je učelné a někam směřuje
ad To je tvrzení - kde je důkaz ? Jen tak něco konstatovat nestačí...

Oto opět závisí na úhlu pohledu. Například celá pozemská příroda směřuje spolu se Zemí po své eliptické dráze k dalšímu oběhu kolem Slunce. Takže je pravda, že vše v této přírodě právě teď někam směřuje. Wink

Stoura

Otázkou je, jak široce pojmete pojem "inteligence". Protože v širším pojetí evoluční algoritmus inteligentní je.

To by platilo pro evoluční algoritmus, jak píšete, byť v závislosti na tom, jak právě definujeme pojem "inteligence". Ale evoluce je něco jiného než evoluční algoritmus.

Customize This