Nečekaně býložravá zvířata—co to znamená?

Bodie Hodge

(Z http://www.answersingenesis.org/articles/2009/06/02/vegetarian-animals přeložil zdarma David Mašek - 2/2014. Vyšlo na stránkách AiG 2. června 2009.)

Děkuji každému, kdo pomáhá šířit Kristovo evangelium bez darwinistických slátanin a evolučních lží!
Pavel Kábrt

Ve světě plném smrti a utrpení jsou některá zvířata známá jako krutí masožravci. Skutečně, existence zvířat živících se jinými zvířaty je vnímána jako něco normálního v dnešní světské, evolucí ovlivněné společnosti. Bylo tomu ale tak vždy?

Původ masožravosti

“Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu." A stalo se tak. (Genesis 1:30)

Nebylo tomu tak vždy. Na počátku stvoření nebyla smrt a zvířata byla stvořena jako býložravci. Lidé ale často tvrdí, že zvířata jako pavouci, draví ptáci a kočky by nemohly přežít na rostlinné stravě. Tvrdí, že dnes je jejich strava téměř výhradně masitá, ale je toto tvrzení pravdou?

Pavouci

V nedávném článku ScienceNews je pavouk, ano pavouk, údajně býložravec! Mnohým to zní jako pobuřující výrok, ale je to pravda. Malý skákavý pavouk Bagheera kiplingi je prvním známým druhem pavouka který je býložravý.1

Výzkumníci již v minulosti věděli, že někteří pavouci se živí pylem a výtrusy zachycenými jejich sítěmi. Někteří dokonce tu a tam sají nektar z rostlin, ale tento pavouk vůbec nevypadá, že by měl zájem o živočišnou potravu. Žije na akáciích ve střední Americe a živí se na nich samotných spíše než na mravencích, kteří žijí uvnitř stromu.

Tento pavouk je připomínkou toho, že Boží původní stvoření skutečně bylo velmi dobré (Genesis 1:31) a dokonalé (Deuteronomium 32:4). Zvířata nepojídala jiná zvířata, neboť smrt nebyla součástí původního stvoření (Genesis 1:30). To je stvoření, které by člověk očekával od dokonalého Boha Života. Avšak když hřích vstoupil na tento svět, přišla s ním zároveň i smrt (Genesis 3). Věci nebyly již déle udržovány v dokonalém stavu. My jsme zakusili, jaké to je, žít život bez Boha. Celé stvoření je prokleté a poničené a to je důvod, proč potřebujeme spasitele (Římanům 5:12–19) a proč potřebujeme nové nebe a novou zemi (Římanům 8:20–21, Zjevení 21:1).

V jistém okamžiku, poté, co hřích již zasáhl Boží dokonalé stvoření, ještě před potopou, začala zvířata požírat jiná zvířata. Zachovalý obsah žaludku mnohých zvířat ze zkamenělých vrstev uložených potopou prokazuje, že už tehdy se zvířata navzájem požírala. Zvířata, jako výše uvedený pavouk, zase ukazují, že pavouci, ač převážně masožravci, se mohou snadno udržet při životě i na rostlinné stravě. Nejsou to však jediné příklady, které vykazují tuto schopnost.

Lvi

O dvou lvech je známo, že byli býložravci. Asi nejznámější je lvice “Little Tyke,” která zemřela před mnoha lety. Tato velká kočka byla vychována na farmě, ale po celý svůj život odmítala jíst maso.2 Její bezmasá strava dokazuje, že kočky, ač ve volné přírodě masožravé, mohou snadno žít i bez masa.

Jiná lvice, Lea, byla býložravcem po prvních sedm let života. Poté, co byla převezena do útulku v Jižní Africe, trvalo měsíc, než se podařilo velkou kočku přizpůsobit masité stravě.

Supi

Gypohierax angolensis neboli Orlosup palmový je dravý pták, kterého by se nebála ani myš. Hlavní potravou tohoto ptáka je palmové ovoce. Je o něm známo, že se jen občasně živí rybami, mršinami nebo bezobratlými živočichy. To, že ořechy jsou hlavní složka jeho stravy, nicméně dokazuje, že tento dravec nepotřebuje k přežití maso.3

Pacu

Když si lidé vzpomenou na piraně, vybaví se jim smrtící ryby, které jsou schopny servat maso z kostí během pár minut. Pacu je běžné jméno pro několik druhů ryb Jižní Ameriky, které jsou převážně býložravé a jsou považovány za příbuzné piraní. Pacu jsou ryby té samé podčeledi (Serrasalminae) jako piraně. Spolu patří pravděpodobně ke stejnému stvořenému druhu. Pacu je skutečně často zaměňována s piraňou protože jsou si velmi podobné. Odborníci je většinou rozpoznají podle zubů, které jsou trochu odlišné.4

Příležitostně žere pacu hmyz nebo malé rybky, ale přednost dává rostlinné stravě. Na tom se ukazuje, že takováto ryba se nemusí omezovat na masitou stravu, ale mohla původně přežívat na rostlinné.

Závěr

Myšlenku, že zvířata, která jsou dnes masožravci, jimi byla vždy, je třeba přehodnotit, když se zamýšlíme nad stvořením. Na počátku byla všechna zvířata býložravá a až hřích byl tím, co přivedlo na svět smrt a utrpení – jak zvířat, tak lidí. Zvířata, u kterých bychom očekávali, že budou masožravá, ale která jsou přitom schopna bez masa snadno přežít – jako pavouci a kočky – pro nás mohou být náznakem toho, jak mohlo stvoření vypadat na počátku.

Poznámky

1. Susan Milius, “Spider Eats Trees, Not Bugs,” ScienceNews, August 30, 2008, p. 13.
2. James A. Peden, “Vegetarian Lioness: Little Tyke,” http://www.vegetarismus.ch/vegepet/tyke.htm.
3. “Palm-Nut Vulture,” Kenya Birds, http://www.kenyabirds.org.uk/vult-pn.htm
4. Donna O’Daniel, “Piranhas, the Feared Fish,” Answers in Depth 4(1), May 6, 2009.

PřílohaVelikost
00617-10.2.2014-necekane_bylozrava_zvirata-co_to_znamena.doc45 KB
Průměr: 3.7 (6 votes)

Re: Route 66

Big smile Big smile Big smile

Obrázek uživatele Minerva

Route 66

Raději si zjistěte, co to ten trolling je.

ॐ असतो मा सद्गमय

Re: Route 66 jako bych to nerikal:

v cemz bude bezpochyby pokracovat Big smile

Obrázek uživatele Minerva

Route 66

ta se ke konci diskuze pod tihou faktu a logickych zaveru zmohla pouze opravdu jen na ten trolling a semtam nejake to slovickareni. v cemz bude bezpochyby pokracovat

Jestli fetujete, přestaňte, jestli ne, zajděte k lékaři.

ॐ असतो मा सद्गमय

vrele diky velike predevsim plzenskemu matykari!

toz nezbyva , nez tuto zdejsi klauniadu nasich krestanobijcu shrnout.

drsnoman, ci jak - sekunduje a leze do zadele opravdu kazdemu, kdo se o krestanstvi jen trochu otre. vlastni myslenka - zadna. samozrejme tim nechci rict , ze ti ostatni by vlastnimi myslenkami primo hyrili.ze

s.minerva. ta se ke konci diskuze pod tihou faktu a logickych zaveru zmohla pouze opravdu jen na ten trolling a semtam nejake to slovickareni. v cemz bude bezpochyby pokracovat

to same tajemnik veci cirkevnich.

plzensky matykar , to uz je trosinku vyssi level. ten snad v zivote nekdy , v nejake te svetlejsi chvilce i chvili premyslel...
vim, tezko tomu verit, ale nekdy urcite ano. nebo by si snad jeden myslel, ze bez nejakeho toho svetlejsiho zablesku,by dotycne individium dokazalo, sesmolit oznaceni pravdepodobne vsech svych oponentu(oponentu,no to je silne slovo, ale nest... Big smile ) za HLUPAKY? Big smile proste projde-li si jeden zpetne jeho prispevky, tezko najit nekoho s jinym nazorem,nez je ten jeho(!!!!!!), kdo by nebyl podle naseho ynteligenta - hlupak.

zaverem bych byl rad vznesl matykari dotaz. kde ze cetl me komentare zabyvajice se (a z jeho textu vyplyvajici i podporujice), jak sam pise "kreacionistickou populacni statistiku????
vim jen, ze nekolikrat pouze zminuji, ze neni pro me dulezite, zda Buh tvoril samotnym stvorenim presne ,tak, jak je popsano ve St.Zakone, ci pomoci nejake te formy "evoluce". a jako ze jsem i uvedl(doslovne zneni si uz nepamatuji - to pro trolly a slovickare), zdali ten Stary Zakon nebude spise "pouze" "prirucka" k usnadneni "cesty do nebe", nez doslovna ucebnice? ( staroveky bezny clovek by stezi pochopil dokumentaci i "pouhe" atomove elektrarny ...)

takze zapamatovanihodnym na tomto matykarove "prispevku" je v plne nahote odkopana forma a zpusob , jakym ONI jednaji, komunikuji a ziji.

dale vsak se hloubeji zabyvat trolingem a patologickymi lzi a zvratky agresivni kohorty bolsevickych pohrobku a neomarxistickych krestanobijcu by bylo zabavou ponekud podivnou a masochistickou. i kdyz veskrze poucnou.
poucnou i v tom, co muze jeden od takovych ocekavat, vzdycky, kdyz se tito moralni a mentalni "olibri velikani" dostanou k moci.
prikladu ma historie plno.
ostatne i moje generace tyto zazila na vlastni kuzi.
ze

KTE / Route 66

(...) jen bych upozornil, že pokud své hlupáctví prezentuješ jako žádoucí vlastnost pravého křesťana, pak děláš křesťanství ostudu. A ne malou...

Byť souhlasím s tím, že dělá ostudu, tak si nemyslím, že by mnoho lidí chápalo, jak velkou ostudu ve skutečnosti Route 66 křesťanství dělá. Pěkně to vystihl můj oblíbený autor:

It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.

Obrázek uživatele Samain

Re: Rou*te 66

nojo,problem je , ze ani opacna strana evolucionaru nikdy nebyla schopna prednes JEDEN JEDINNY hodnoverny dukaz o neexistenci.

O čem to ráčíte halucinovat Routo? Důkaz neexistence čeho?

je vsak pravdou, ze ona tedy oslavuje(to umi) i vyvraci(to take) . paradne a s pompou!

Která co oslavuje a vyvrací? Co jste požil?

to ,ze se pokazde potom VSECHNO ukaze v lepsim pripade jako omyl, ci vetsinou jako PODVOD uz ale neslavi. ze.

CO se POKAŽDÉ ukáže jako omyl nebo podvod?
Člověče - co vám to koluje v žilách? THC? Psylobycin? Scopolamin?
Vůbec nepobírám, směrem k čemu, se vaše zmatené úvahy ubírají.....

Dancing with the moonlight knight.

Route 66

Jestliže "plzeňským matykářem" myslíš moji maličkost, mohu tě ujistit, že pokud někdo z nás dvou o matematice něco ví, pak ty to nejsi. Z tvých komentářů ke kreacionistické "populační statistice" lze usoudit, že vlastně ani nevíš, čím se matematika zabývá a na co je dobrá. Přináší-li ti ovšem radost dělat ze sebe hlupáka, máš na to právo, jen bych upozornil, že pokud své hlupáctví prezentuješ jako žádoucí vlastnost pravého křesťana, pak děláš křesťanství ostudu. A ne malou...

Kdo věří v kreacionistickou "populační statistiku", ten už může věřit opravdu všemu. Například výhradně obrannému charakteru křižáckých tažení.

Rou*te 66

neni muj problem,ze tvuj mozek zkrznazkrz prolezly zrudnou ateistickou ideologii nedokaze rozeznat realitu a fakta od vasich lzivych blabolu.ze

Není můj problém, že je tvůj mozek skrz naskrz prolezlý zrůdnou křesťanskou ideologií a nedokáže rozeznat realitu a fakta od křesťanských lživých blábolů.

P.S. Ateistická ideologie, na rozdíl od křesťanské, neexistuje.

P.P.S. Nauč se česky.

Obrázek uživatele Minerva

Route 66

takze adolf nevyhlasil zadnou IIWW

Ne, on ji začal tím, že napadl Polsko s tím, že Poláci se dopustili provokací.

a papez opravdu nenavlekl vezne do lat. obl. atd

Taky jsem nenapsala, že ano.

pouze jste se spletla pri nepochopitelnem srovnani obou zcela odlisnych pripadu

To srovnání se dá pochopit docela snadno. Srovnávala jsem to, že oficiální důvod a konečný výsledek jsou dvě naprosto rozdílné věci. Tvrdit, že 4. křížová výprava byla obranná, protože byla vyhlášena aby osvobodila křesťany "zotročené" v Jeruzalému, je nesmysl.

tedy pricina a duvody 4.k.v. byly opravdu jine

Proto jsem taky nesrovnávala příčiny. Wink

mam otazku challenger byl a nebo nebyl sestrojeny a vypraveny proto, aby explodoval pri sve desate misi po 70 vterinach letu, nebo aby dosahl obezne drahy?

Aby dosáhl oběžné dráhy. Jenže on oběžné dráhy nedosáhl, tak jako 4. křížová výprava nedobyla Jeruzalém.

jiste.pomahate

Jak? Konkrétně a bez slovíčkaření bych prosila. Wink

vidim ze mate problem rozlisit mezi dobrem a zlem, pojmy mezi moje a tvoje a mezi utokem a obranou

Pokud to opravdu vidíte, tak zajděte na oční.

popletena minerva bude jecet o tom jaky jsem ja, nebo ti co vyhlasili kv agresori

Mohl byste si prosím přestat vymýšlet? Cpete mi něco, co jsem neřekla a neudělala. 4. křížová výprava nebyla obranná válka. Vy nějak moc lpíte na tom vyhlášení, jenže to je v tomhle případě jaksi nepodstatné. Hlavní je to, co se opravdu stalo, ne co se stát mělo.

neni muj problem , ze vy at uz ze zleho umyslu, ci uzitecneho vulgaritastvi svoje dcery do tech burek navlecete

Nic takového neudělám.

ॐ असतो मा सद्गमय

Customize This