Navzdory objevu „oceánu lávy“ zůstává vulkanické teplo na Io záhadou

Io-vulkanické teplo dokládá jeho nízké stáří.jpg
Image credit: NASA/JPL-Caltech

Brian Thomas, M. S.

Článek publikován 23. května 2011 na stránkách ICR, z http://www.icr.org/article/6132/
přeložil M. T. – 5/2011

Jeden starší článek o měsíci Io už na těchto stránkách je: http://kreacionismus.cz/content/chrleni-horke-lavy-na-stare-myslenky

Jupiterův měsíc Io má snad velmi krátké jméno, ale určitě má nejvyšší sopečnou aktivitu ze všech objektů sluneční soustavy. Jeho zvláštní povrch posetý sopkami se pyšní obřím aktivním vulkánem zvaným Loki, ze kterého vytéká více lávy než ze všech pozemských sopek dohromady. Není samozřejmě kouře bez ohně, ale původ sopečného tepla na Io zůstává záhadou.

Poslední video o kreační astronomii shrnulo celý problém do konstatování, „Je-li Io mladý, mohl by stále ještě chladnout poté, co se utvořil. Je-li však skutečně starý několik miliard let, pak by tahle počáteční energie dávno vyprchala“ (1). Nová měření nedávno potvrdila to, co badatelé už hezkou chvíli očekávali: pod kůrou Io se vyskytuje tekutý či polotekutý „oceán“ magmatu (2).

Ze závěrů studie zveřejněné v časopisu Science vyplývá, že magnetické poruchy zjištěné sondou Galileo nelze vysvětlit, tvoří-li Io výhradně pevné horniny. Avšak cca 48 km silná tekutá či polotekutá vrstva taveniny ležící pod kůrou tohoto měsíce by data o jeho magnetizmu objasnila. (3) Ačkoli byla otázka zdroje sopečné lávy na Io zodpovězena, zdroj tepla na tomto měsíci nalezen nebyl.

Roku 1982 napsali Pearl a Sinton, autoři knihy Jupiterovy satelity shrnující výsledky výzkumu Jupiterových měsíců, „Úplné objasnění zdroje tepla zůstává hlavním problémem, který vzhledem k objevu aktivní sopečné činnosti na Io ještě zbývá vyřešit“ (4). A od té doby se žádné modely počítající s vysokým stářím nedokázaly vyrovnat s naměřeným tepelným výkonem tohoto nepatrného ohnivého tělesa.

Konkrétně Io vyzařuje 10^14 wattů energie, což se rovná přibližně výkonu 10 bilionů žárovek. Prakticky všechny pokusy nasimulovat zdroj tohoto tepla se opírají o „slapové tření“ v souvislosti s Io. To vznikne tak, že se Io dostane mezi Jupitera a některého z obou vzdálenějších měsíců a je vystaven gravitačnímu tahu v opačných směrech. To způsobí ohyby, které generují teplo pod povrchem Io, ovšem nikoli do té míry, aby to vysvětlilo jeho masivní tepelný výkon.

V recenzi na studii o problému tepla na Io je citován německý planetolog Tilman Spohn, který „uznává, že existuje mezera ve velikosti zhruba jednoho řádu mezi pozorovaným tepelným tokem z infračervených měření a tepelným tokem určeným teoreticky ze simulace zmíněného slapového působení /tření/ v těchto modelech“ (5). Tepelný výkon Io je proto asi desetkrát větší než by měl být podle modelů počítajících s vysokým stářím.

Hlavní autor zprávy v Science uvedl ve studii Laboratoře tryskového pohonu (JPL), že „Vědci jsou nadšeni tím, že konečně chápeme, odkud pochází láva na Io, a máme vysvětlení pro některé záhadné anomálie, se kterými jsme se setkali v datech sondy Galileo o magnetických polích“ (2). Tenhle nový poznatek o lávě však může pouze potvrdit, že nitro Io je dostatečně horké na to, aby roztavilo horninu! Io proto stále ukazuje, že teorie o „miliardách let“ v souvislosti s problémem tepla vede jen ke krčení ramen bez jakéhokoliv vysvětlení. Podobně jako tolik dalších objektů ve sluneční soustavě vypadá i Io velmi mladě.

Odkazy:

1. What You Aren't Being Told about Astronomy, Volume 1: Our Created Solar System. 2009. DVD. Directed by Spike Psarris. Creation Astronomy Media.
2. Galileo Data Reveal Magma Ocean Under Jupiter Moon. Jet Propulsion Laboratory News & Features. Posted on jpl.nasa.gov May 12, 2011, accessed May 17, 2011.
3. Khurana, K. K. et al. Evidence of a Global Magma Ocean in Io's Interior. Science Express. Posted on sciencemag.org May 12, 2011, accessed May 17, 2011.
4. Pearl, J. C., and W. M. Sinton. 1982. Hot Spots of Io. Satellites of Jupiter.D. Morrison, ed. Tucson, AZ: Arizona University Press, 724-755. Cited in Spencer, W. 2003. Tidal Dissipation and the Age of Io. In Proceedings of the Fifth International Conference on Creationism. R. L. Ivey, ed. Pittsburgh, PA: Creation Science Fellowship, Inc., 585-595.
5. Spencer, W. 2003. Tidal Dissipation and the Age of Io. In Proceedings of the Fifth International Conference on Creationism. R. L. Ivey, ed. Pittsburgh, PA: Creation Science Fellowship, Inc., 585-595.

PřílohaVelikost
Navzdory objevu oceánu lávy zůstává vulkanické teplo na Io záhadou.doc138.5 KB
Průměr: 2.6 (7 votes)
Obrázek uživatele Ondra.

DEATH333

No, snad jen - doufám, že nezapíjíte creatin svou oblíbenou Stelou Artois.

Creatin jedině s vodou.

I když - to by mohlo vysvětlovat ty Vaše občasné výlevy.

Každý někdy "vybouchne". Někdo častěji ale Smile

pro Ondra born-again

Přeji pěkný den,

Vaše: "A jaký na Vás dělám dojem ? Smile ...podle toho co jste viděl." - Nehodlám Vás tu nijak demaskovat a už vůbec ne posuzovat podle toho jak vypadáte. Já totiž posuzuji lidi spíše podle jiných atributů.

No, snad jen - doufám, že nezapíjíte creatin svou oblíbenou Stelou Artois. Cool
I když - to by mohlo vysvětlovat ty Vaše občasné výlevy.

Též se mějte hezky.

Obrázek uživatele Ondra.

No jo Triture

...Death se nezdá Smile

DEATH333

Je od vás převratné, že se vám líbí chválení Boha v písni Halelujah Smile

Obrázek uživatele Ondra.

SMRT333

Vaše: "Člověk se vrátí z dovolené a už opět čte ty stejné žvásty." - A Smrt myslela, že jste se už konečně zachoval jako chlap a že jste tu svou zdejší těžkou závislost přemohl. No, nepřemohl - pravda - to by na Vás asi bylo moc.

No jo, stýská se mi po zdejších lidech

To, že Smrt o Vás ví, díky Vašim odkazům na sociální síť, jak vypadáte, kde bydlíte či co rád děláte apod., je Vaše věc a Vaše právo.

A jaký na Vás dělám dojem ? Smile ...podle toho co jste viděl.

Ten Agermanův - I Repent není sice žádný zázrak, ale špatný to není, ale to třeba ani ten jeho Lazarus Come Forth.

Agerman je good rapper !

To, co jste mi poslal - tomu nerozumim.

A to, že vím? Tak už nezáviďte a začněte se reálně vzdělávat místo toho, abyste poslouchal ty zdejší kreacionistické žvásty.

"Srandisto" Smile

Mějte se hezky

pro Ondra born-again

Přeji pěkný den,

Vaše: "Člověk se vrátí z dovolené a už opět čte ty stejné žvásty." - A Smrt myslela, že jste se už konečně zachoval jako chlap a že jste tu svou zdejší těžkou závislost přemohl. No, nepřemohl - pravda - to by na Vás asi bylo moc.

Ondro, již jsem Vám několikrát říkala, že za své jméno nemohu, a tak to, že Vám vadí a že Vám vadí i to, že si z toho dělám alespoň srandu, je jen Váš problém.

Vy jste nikdy neslyšel, že třeba pan Opička o sobě rád žertem tvrdí, že ho baví skákat po stromech, že rád baští banány nebo že opičku velmi často napodobuje či, že třeba paní Hloupá, dost často a ráda (zvláště je-li blond) používá v hovoru, že je vlastně jen "blbá blondýna", přestože je přitom dost chytrá? A co třeba ten, co se jmenuje Sládek? Ten má to pivo na talíři furt.
No, a já mám zas alespoň kosu a kápi a někdy, jak tu trefně poznamenává Host, už jen ten totenkopf.

To, že Smrt o Vás ví, díky Vašim odkazům na sociální síť, jak vypadáte, kde bydlíte či co rád děláte apod., je Vaše věc a Vaše právo.
Pokud Vám však vadí, že si nemůžete udělat "obrázek" o Smrti, tak Vám ráda pomohu - jsem jen obyčejná, stará a ošklivá Smrt, která Vám sděluje pravdu.

Ondro, a chtělo by to trochu více humoru do toho umírání.

Ten Agermanův - I Repent není sice žádný zázrak, ale špatný to není, ale to třeba ani ten jeho Lazarus Come Forth.

Já doporučuji - pro uklidnění třeba toto:
http://www.youtube.com/watch?v=VzB8xC_CwH8&feature=list_related&playnext...

A to, že vím? Tak už nezáviďte a začněte se reálně vzdělávat místo toho, abyste poslouchal ty zdejší kreacionistické žvásty.
A až budete starý a ošklivý tak, jako je Smrt, tak budete také vědět.

pro Host

Přeji pěkný den,

Vaše: "Souhlasím s Tvou poslední větou Death realitu neoblafneš." - No, s tím se totiž dost dobře nedá - nesouhlasit.

Vaše: "Protože myslím,tak zároveň vím,že evoluce je v reálu jak je vykládána nemožná." - Už byste mohl vědět, že Smrt není žádná klasická evolučnice, takže s tím se ani neunavujte.

Vaše: "Vy máte svoji víru v ateismus.Já mám víru v Hospodina a Ježíše Krista." - Zde se pletete (jako ostatně vždy), protože Smrt nevěří vůbec v nic.
Někdo (myslím že Eva a indoš) to tu už dnes někde rozebírali, že to, co Vy pokládáte za víru (vědu apod.) není to samé jako Vaše víra.
Bohužel Vám to asi nevysvětlím, protože jsou jisté jemné nuance českého jazyka, které lze vysvětlit jen těžko, a to zvlášť někomu takovému jako jste Vy - kdož nechce rozumět. Takže, pokud budete chtít, tak to zkuste pochopit spíše na pojmech FAITH a BELIEF, než na gramaticky velmi složité češtině.

Vaše: "Death by mohla pomáhat muslimským divám jako eunuch." - No, tohle je zas blábol - to jste se teda zase vyznamenal. Opravdu si myslíte, že snad chodím bez kápě, aby se muslimští muži mohli zcela jasně přesvědčit, zda - když už bych byla chlap, tak jsem eunuch? To jsem se zas nasmála. Ale pořád to byl lepší blábol nežli ten Nostodontův - tam už je to úplné psycho.

Jinak - křesťanská Evropa v kastraci mladých hochů (pro zábavu) držela prim a zvláště pak pro potřebu všelijakých náboženských sborů, a to včetně papežského. To jsou ty Vaše zářné základy morálky - FUJ.

To (slapové tření) vznikne

To (slapové tření) vznikne tak, že se Io dostane mezi Jupitera a některého z obou vzdálenějších měsíců a je vystaven gravitačnímu tahu v opačných směrech. To způsobí ohyby, které generují teplo pod povrchem Io, ovšem nikoli do té míry, aby to vysvětlilo jeho masivní tepelný výkon.

Pan Kábrt by možná udělal dobře kdyby občas než vymrskne článek zkouknul Wiki. Dokonce už jsem to sem dával.

Io jo jsou to slapy a není to přehrada

Io je na wiki podáván jako klasický případ dráhové rezonance.

Jaký div, když se Io, Europa a Ganymed, každých 7,15 uspořádají do jedné linie, že společně v čele s Ganymedem (coby největším měsícem sluneční soustavy) dráhu Io soustavně "rozhazují", takže slapové vlivy na Io působí neustále. Je to stejný mechanismus o jakém jsem psal pod článkem o Enceladu, ani na opakované výzvy to dosud nikdo nerozporoval, tudíž předpokládám, že to opět nebude problém.
Navíc pokud Io opravdu pomalu klesá, pak tu máme další možný zdroj energie. Ale jestli jsem to dobře pochopil tak to není tak jisté. Přesný výpočet slapové energie je prakticky nemožný, hraje tam roli velké množství obvykle neznámých faktorů, takže těžko říct.
K překrytí impaktních kráterů vulkanickou činností se radši nevyjadřuji neb jsem slušně vychován.

Triture tak nevím

Death by mohla pomáhat muslimským divám jako eunuch.

Customize This