Malá zvířata vykazují ještě více designu

Autor neuveden

(Z http://www.creationresearch.org/members-only/creation_matters/CM17%2002%... přeložil M. T. – 5/2012. Vyšlo na stránkách Creation Matters, čís. 2, sv. 17, březen/duben 2012 – jen pro předplatitele.)

Váš chytrý telefon je triumfem miniaturizace. První počítače byla monstra zabírající celé místnosti; nyní můžete ovládat větší výpočetní kapacitu, než měl bývalý Univac (první sériově vyráběný počítač, zabíral plochu cca 40 čtv. metrů - pozn. edit.) zmenšenou na velikost lidské dlaně. V přírodě bychom podobným způsobem neměli podceňovat drobná zvířata. Umějí na malé ploše zkoncentrovat spoustu technologie. Zde jsou některé příklady miniaturních rekordmanů z říše zvířat, o kterých se v poslední době mluví.

Maličký šampion v migrační schopnosti: představte si, že jste leteckým konstruktérem, a máte navrhnout letadlo, které oblétne zeměkouli. Ale je v tom háček: nesmí vážit víc než půl kila. Vaše šance je taková, že asi nikdy nevyvinete takový stroj, který by mohl konkurovat bělořitu šedému (Oenanthe oenanthe) – skromnému ptáčkovi, který uletí při svém každoročním tahu 27 000 kilometrů z Arktidy do Afriky, byť váží méně než dvě polévkové lžíce cukru (asi 40 deka). Vědce, kteří ho sledovali geolokátory, byli fascinováni jeho výdrží. „Jde o neuvěřitelně daleké tahy, zejména vezmeme-li v úvahu velikost zmíněného ptáka“, napsal PhysOrg (1). V poměru k velikosti těla jde o jedny z nejdelších ptačích tahů na světě a vzbuzuje to otázky po tom, jak je možné, aby tak maličký ptáček úspěšně zdolal dvakrát ročně tak fyzicky namáhavé cesty – týká se to zejména nezkušených mláďat cestujících bez rodičů.

Mikrožáby: představte si, že musíte přesít listový detritus, abyste zjistili, co to v něm pronikavě kváká. Přesně tohle udělali Chris Austin a jeho tým na Nové Guineji (viz video na LiveScience – 1), aby objevili nejnepatrnějšího obratlovce světa: žábu zvanou Paedophryne amauensis. Tahle malá skřehotalka zvíci pětikoruny vypadá jako velký plovoucí list leknínu (foto na NewScientist – 3).

Mikrochameleon: je-li žába na pětikoruně úžasná, představte si, jak maličký chameleon, slídivé oči na stopkách, dřepí na vrcholku sirky. Podívejte se na National Geographic News (4) a užasnete. „Mimořádně malé rozměry těchto trpasličích plazů budou asi doprovázeny četnými zvláštnostmi v tělesném plánu“, konstatoval jeden německý zoolog.

Mikrovosa: může být mnohobuněčné zvíře s křídly, zažívacími orgány, svaly, nervy a mozkem být menší než jediná buňka? Zní to neuvěřitelně, ale obrázek na Science NOW (3) představuje zázračnou vosu, která si co do velikosti nezadá s měňavkou a trepkou. Science Daily (4) ukazuje, jak tyhle nepatrné létající strojky lezou po tvářích jiného hmyzu, aby se kousek svezly a z ústních partií hostitele si slízly nějaké to sousto. Tyhle vosičky však ani příliš na autostop vázány nejsou; mají plně funkční křídla.

A skutečně, holandská filmová společnost Flight Artists potřebovala kameru snímající 22 000 obrázků za sekundu, aby podrobně zobrazila zmíněná mávající křídla. Ta mávnou 300krát za sekundu, a přestože tyto vosičky nepatří k nejelegantnějším letcům (viz video na You Tube – 7), dostanou se tam, kam potřebují. Jak se může zvíře tvořené buňkami takhle zmenšit? PhysOrg (3) referoval o tom, že vědci zjistili, že mnoho buněk zmíněné vosičky včetně 95% z jejích 7400 neuronů nemá jádro. Buňky přišly o jádra zřejmě během svého vývoje.

Miniaturní zvláště odolné organizmy: už víme, že buňky jsou nepatrné. Mikrobi, o kterých píše LiveScience (9), však úspěšně přežívají pod jedním z nejsušších a nejslanějších míst na zemi, míst krajně pro život nevhodných: v poušti Atacama v Chile. Skryté v solných krystalech hned pod povrchem pouště připomínajícím dláždění žijí bakterie a archaee, ve kterých probíhají normální životní procesy rozmnožování, pohyblivosti, růstu, zpracovávání signálů i dýchání, jako kdyby tu měly svůj ráj na zemi. Zda podobné organizmy žijí i na Marsu, jak článek spekuluje, to už je jiná otázka. Co je však úžasnější: kondor s rozpětím křídel tři metry vznášející se lehce na vzdušných proudech či ptáček „velikosti podvyživeného vrabce“, který mává křidélky a přeletí tak svět? Živé organizmy na téhle planetě jsou tak různorodé a neuvěřitelně složité, že nikdy nesmíme ztratit pocit úžasu nad nimi a stále si uvědomovat, že takové věci jsou možné pouze pomocí vložených instrukcí řídících molekulární mechanizmy, které nejenže žijí, nýbrž také přesně kopírují své genetické instrukce a korigují je tak, aby zajistily přežití svého druhu.

Každý z nás začal také jako podobná miniatura – jediná oplodněná buňka, ze které vyrostl muž či žena tvoření triliony rozrůzněných buněk. Ve všech stadiích svého života, ať už mikro či makro, si uchováváme tytéž genetické instrukce, které nás charakterizují jako člena Homo sapiens. Jednejte jako „člověk moudrý“ a milujte své bližní, kteří představují skutečné zázraky.

Odkazy

1. Anonymous (2012, February 15). Featherweight songbird is long-distance
champ. PhysOrg. Retrieved March 13, 2012, from
www.physorg.com/news/2012-02-featherweight-songbird-long-distancechamp.
html

2. http://www.livescience.com/18259-worlds-smallest-vertebrate-species.html
3. Marshall, M. (2012, January 11). Tiny frog is world’s smallest vertebrate.
NewScientist. Retrieved March 13, 2012, from
www.livescience.com/18259-worlds-smallest-vertebrate-species.html
4. Than, K. (2012, February 15). Pictures: Miniature Chameleons Discovered- Fit
on Match Tip. National Geographic Retrieved March 13, 2012, from
http://news.nationalgeographic.com/news/2012/02/pictures/120215-smallestchameleons-
new-species-madagascar-science/#/tiniest-chameleon-foundmatch_
48801_600x450.jpg

5. Gruber, K. (2011, November 18). ScienceShot: Amoeba-Sized Insect is Missing
Some Pieces. ScienceNOW. Retrieved March 13, 2012, from
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/11/scienceshot-amoeba-sizedinsect.
html?ref=hp

6. Wageningen University and Research Centre (2011, May 25). Smallest insect
filmed in flight. ScienceDaily. Retrieved March 13, 2012, from
www.sciencedaily.com /releases/2011/05/110525105832.htm
7. http://www.youtube.com/watch?v=kZyIN23Cy4Y
8. Yirka, B. (2011, December 1). Entomologists discover first instance of intact
neurons without a nucleus – in fairy wasps. PhysOrg. Retrieved March 13,
2012, from http://www.physorg.com/news/2011-12-entomologists-instanceintact-
neurons-nucleus.html

9. Parry, W. (2012, February 17). Oasis of Tiny Life Discovered Beneath Desert.
LiveSceince. Retrieved March 15, 2012, from www.livescience.com/18527-
salt-microbes-desert-mars.html

PřílohaVelikost
00517-22.5.2012-mala_zvirata_vykazuji_jeste_vice_designu.doc40.5 KB
Průměr: 2.3 (3 votes)
Obrázek uživatele Ondra.

Telesto

Ahoj Ondro, asi jsi mě vůbec nepochopil. Totiž jestli Olda konvertoval ke křesťanství kvůli tomu, ze se nedokazazal smířit se svou primitivní a hloupou představou, ze je jinak jen bezcennou hmotou a není třeba ráno vstávat, tak je to prostě náhražka. Ateista, který je smířen s tím, ze to je tak jak to je,tak náhražku nepotřebuje.

whats up Teli?

OK. Takže si to myslel takto. Tak to jsem předtím špatně pochopil.

Telesto, Ondra

Ondro, Telesta neposlouchej. Polož si otázku - Telesto mluví jako(kdo z Bible???)??? Dám Ti nápovědu - z Telesta mluví Našeptávač. Záměrně tu vytrhává mé výroky o víře z mnohem hlubších kontextů, dělá si své vlastní neobjektivní závěry o "hloubce mé konverze ke křesťanství" a je prostě úplně mimo...
Musím se tomu jenom smát...

PS: Dnes v Praze pouze jedno šití rozseklé brady, jinak pohoda:-)

Olda

Design

Co je to ten design, že ho může být více nebo méně? Já měl za to, že něco je buď stvořeno nebo ne a nic mezi tím.

Obrázek uživatele Telesto

Ondrovi

Ahoj Ondro, asi jsi mě vůbec nepochopil. Totiž jestli Olda konvertoval ke křesťanství kvůli tomu, ze se nedokazazal smířit se svou primitivní a hloupou představou, ze je jinak jen bezcennou hmotou a není třeba ráno vstávat, tak je to prostě náhražka. Ateista, který je smířen s tím, ze to je tak jak to je,tak náhražku nepotřebuje.

Představa, ze Ateista musí vnímat svůj život jako bezcenny a je pro něj zbytečné vstává ráno z postele, je opravdu velmi primitivní a hloupá.

„Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat.“
– Jan Werich

Oldřich

Já si přece nemůžu vybrat čemu budu věřit. Jsem "otrokem" toho co vím. Nemůžu přece začít něčemu věřit jen tak bez důkazů nebo dokonce navzdory důkazům. Přesvědčení (víra) není otázka volby.

Obrázek uživatele Šriber

Oldřich

Tak v tomto Tě můj milý bude muset nakopnout sám Pán Bůh.

Přesně tak...

Ale věřím, že se tak stane

Já nevěřím, že se to stane. Vlastně věřím, že se to nestane...

protože Pán má rád lidi, jako jsi Ty, lidi, kteří ho podobně jako Jób často volají k soudu

Jestli mě má rád jako Joba, tak je to vážně bezva...

Jsou to svědectví z jeho života. Velmi působivá.

Pro mě ale naprosto nezajímavá. Já mám dost starostí se svým životem a životech mých blízkých, dále pak se svědectvími o životech mnoha lidí, kteří se zapsali do dějin. Nemám čas se zabývat srdcervoucími výlevy bývalého gangstera napravenému díky nalezení Boha - nic užitečného mi to nepřinese...

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Sriber

"Já sám za sebe netvrdím, že s těmito poznatky o živočiších nesouhlasím, pouze nesouhlasím s tím, že se tzv. vyvinuly díky ET, ale věřím, že je takto stvořil Bůh."

Omlouvám se za přeťuk. pochopitelně jsem chtěl napsat, že "s těmito poznatky SOUHLASÍM, pouze nesouhlasím..."

Olda

PS: Nyní již skutečně naposledy. Vstávám ve 4hod. a jedu do Prahy na nějaký obří Zumba seminář dělat záchranáře
Olda

všem

Vřele doporučuju podívat se na minimálně dvě přednášky Kornelia Novaka, které jsou svědectvím z jeho života. Velmi působivým svědectvím. Věřící lidi to posílí, nevěřící nahlodá:-)

http://www.hopetv.cz/archiv-poradu/kornelius-novak-evangelium-a-jeho-sdi...

Olda

Sriber

"Já se nevykrucuju. Tvrzení "Hmota začala uvažovat a za miliony let se vyvinula až v člověka 21.století" je prostě blbost..."
"Podle současného vědeckého paradigmatu, nebo podle tvé interpretace současného vědeckého paradigmatu?"

Neni to blbost. Je to blbost paradoxně pouze z pozice kristovce, protože podobně jako Ježíš v evoluci nevěří, nikoliv pro člověka v pozici redukcionalistického, naturalistického ateisty. Každý život je stvořen z hmoty (mnoha druhů hmoty). Asi se schodneme na tom, že například bakterie neuvažuje, pouze reaguje na podněty z prostředí, dále například vosa už má i jisté instinkty, ale stále pravděpodobně sama za sebe neuvažuje, ale čím vyspělejší organismus, tím lze vysledovat vyšší prvky uvažování (delfíni, psi...)až po člověka, který je bytostí obdařenou rozumem, vyššími city atd... Toto je vědecké paradigma (nikoliv moje, nýbrž dnes převládající v akademických kruzích). Já sám za sebe netvrdím, že s těmito poznatky o živočiších nesouhlasím, pouze nesouhlasím s tím, že se tzv. vyvinuly díky ET, ale věřím, že je takto stvořil Bůh.

"Přiznám to až tehdy, pokud mi to někdo dokáže..."

Tak v tomto Tě můj milý bude muset nakopnout sám Pán Bůh. To nebude pouze na rozumové úrovni. Ale věřím, že se tak stane, protože Pán má rád lidi, jako jsi Ty, lidi, kteří ho podobně jako Jób často volají k soudu, kteří nad ním uvažují, ikdyž v něho (zatím) nevěří.

Jinak Ti vřele doporučuju na hopetv.cz vyhledat v archivu první dvě přednášky Kornelia Novaka. Jsou to svědectví z jeho života. Velmi působivá.
Pokojnou noc, Sribere,
Olda

Obrázek uživatele Šriber

Oldřich

Nevykrucuj se.

Já se nevykrucuju. Tvrzení "Hmota začala uvažovat a za miliony let se vyvinula až v člověka 21.století" je prostě blbost...

Ať až to proložíš desítkami milionů let, nebo ne, je to podle současného vědeckého paradigmatu údajně fak

Podle současného vědeckého paradigmatu, nebo podle tvé interpretace současného vědeckého paradigmatu ?

Nebo konečně přiznáš, že jsi byl Stvořen?

Přiznám to až tehdy, pokud mi to někdo dokáže...

Neni pitomá, je logická

Je pitomá. To, co jsi popsal, vede nevyhnutelně ke smrti a nepřináší žádný užitek, tudíž je to silně nelogické...

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Customize This