Loučení se s obřími mloky

Loučení se s obřími mloky.jpg

Brian Thomas, M. S.

(26. října 2010 vydala společnost ICR. Z http://www.icr.org/article/5701/ přeložil M. T. – 11/2010)

Čínští obří mloci jsou největší na světě; některé recentní exempláře dorůstají délky až 2 metry. V poslední době dohání však tohoto jedinečného obojživelníka k vyhynutí ztráta habitatů i jiné faktory. Navíc patnáct z těch nemnoha zbývajících exemplářů nedávno uhynulo na světové výstavě 2010 v Šanghaji, což dále oslabilo naděje na odvrácení hrozícího vyhynutí (1).

Podle čínského časopisu Global Times byli obří mloci vystaveni v pavilonu Šansi v červenci, kdy je v Šanghaji největší teplo. Ubozí tvorové zvyklí na život v chladných horských bystřinách v horku trpěli. Klimatizace pavilonu se večer vypínala, takže ošetřovatelé přidávali alespoň občas mlokům do chovných jezírek led, aby voda přes noc příliš nezteplala.

Snahy ošetřovatelů však vyšly naprázdno. Tai-ming-cheng, předseda společnosti, která na výstavu dodala největšího z mloků, řekl v interview pro Global Times: „Neměli jsme dostatečné zkušenosti, jelikož jsme se takovéto výstavy účastnili poprvé. Měli jsme lépe promyslet opatření pro krizové situace.“ (1)

Vědci sledují již dlouho celosvětově klesající trendy v populacích obojživelníků včetně žab a mloků. Seznam pravděpodobných příčin zmíněného jevu se objevil roku 2003 v publikaci ochránců přírody z Cambridge nazvané Snahy o zvýšení počtu ohrožených druhů zvířat a rostlin: „ničení přirozených habitatů, znečištění životního prostředí, kyselý déšť, účinky ultrafialového záření při narušení ozónové vrstvy, pesticidy, predátoři, vytlačování dovezenými druhy, klimatické změny a nemoci“. (2)

Nejsou však tyhle změny prostředí totožné se „selekčními tlaky“, které údajně působily v evoluci progresivně? Například roku 2008 v jedné studii vědci konstatovali, že „náhlé změny podnebí považují za příčinu evoluce špatně přizpůsobených populací“ (3). Jiná studie říká, že „náhlá změna podnebí měla patrně za následek silné selekční tlaky na orgány důležité pro celkovou zdatnost jedince“ (4).

Co se týče ultrafialového záření, tvrdil jeden evolucionista, že „se biologie člověka patrně ideálně vyladila přírodním výběrem pro život v krajích, kde je hodně slunce“ (5). Evolucionisté zkrátka předpokládají, že progresivní vývoj může být způsoben „faktory jako jsou zdroje potravy, podnebí, habitat i mezidruhové interakce jako třeba přenosné nemoci, vzájemná konkurence a behaviorální interference“ (6).

Zdá se, že existuje rozpor mezi biologovou interpretací vnějších faktorů jako čehosi, co je příčinou evolučního pokroku, a zprávami médií o tom, že právě tytéž faktory naopak zvířata a rostliny ohrožují a brání jim v přežití.

V seznamu z Cambridge chybí jeden ze zásadních faktorů působících v posledních stadiích degenerace druhu vedoucí k jeho vymření: „narušení organizmu zhoubnými mutacemi“ (7). Genetik John Sanford popsal tenhle proces ve své knize Genetická entropie a záhady genomu. Klesne-li počet jedinců určitého druhu pod jistou hranici, může to vést k degeneraci jeho genetické zdatnosti v tom smyslu, že pak už nedisponuje dostatkem kvalitních genů k přežití takových stresů, jako jsou nároky prostředí, hromadící se mutace či náhodné posuny v genové struktuře, ke kterým dochází v každé generaci.

V Japonsku díky úspěšným ochranářským snahám počet obřích mloků od roku 1971 naopak vzrůstá. Studie z roku 2008 však zjistila, že i u těchto zvířat se „omezila genetická variabilita“ a že „zmíněný druh čeká možná také vyhynutí vzhledem ke kolísání kvality jejich biotopů a je tedy na ochranářích, aby se nadále snažili“ /8/ Mloci mají sklon vyhynout kvůli tomu, že se jim rozpadají genomy.

V Číně je situace ovšem ještě horší. Rychlost, s níž směřují zdecimované mločí populace k vymření, se stále zvyšuje. Zdá se, že to prostě má čínský obří mlok spočítané, a šanghajské Expo rozhodně celé situaci neprospělo.

Uvedená zjištění jsou v souladu s vědeckou zásadou genetické entropie, která popisuje neustále probíhající nemilosrdný rozpad genomů. Odpovídá to slovům Písma o tom, že „veškeré tvorstvo až podnes společně sténá a pracuje k porodu“ (9). Zcela jistě však tato zjištění nepodporují teorii o evolučním vývoji života na Zemi.

Odkazy:

1. Jingyin, D. 15 rare giant salamanders die at Shanghai Expo due to heat and noise. Global Times. Posted on china.globaltimes.cn October 13, 2010, accessed October 19, 2010.
2. Holt, W. V. et al, eds. 2003. Reproductive Science and Integrated Conservation. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 360.
3. Charmantier, A. et al. 2008. Adaptive Phenotypic Plasticity in Response to Climate Change in a Wild Bird Population. Science. 320 (5877): 800-803.
4. Gienapp, P. et al. 2008. Climate change and evolution: disentangling environmental and genetic responses. Molecular Ecology. 17 (1): 167-178.
5. Vieth, R. 2006. What is the optimal vitamin D status for health? Progress in Biophysics and Molecular Biology. 92 (1): 26-32.
6. Schluter, D. 2009. Evidence for Ecological Speciation and Its Alternative. Science. 323 (5915): 737-741.
7. Sanford, J. C. 2005. Genetic Entropy and the Mystery of the Genome. Lima, NY: Ivan Press, 96.
8. Matsui, M., et al. 2008. Reduced genetic variation in the Japanese giant salamander, Andrias japonicas (Amphibia: Caudata). Molecular Phylogenetics and Evolution. 49 (1): 318-326.
9. Romans 8:22.

PřílohaVelikost
Loučení se s obřími mloky.doc114 KB
Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Host

Ja zase nepatrne zkomolil jmeno pana Lauba, zkratka nikdo neni dokonaly. Tongue

Toš taky

jsem si Georgi nemyslel,že to kdy napíšu,ale skutečně máš pravdu.Řekl to opravdu Sokrates.Jo,byla to má sebedůvěra v mé znalostí z historie,která mě baví ,že jsem si to neověřil na Googlu.Ano Bůh mě opět přesvědčil o tom,že pýcha předchází pád.

Host

Tak to ja mam zase pocit, ze autorem onoho vyroku je Sokrates. A prave o tom to je... Smile

PS. typickeho kreacionistu deli od Sokrata jen malicke sluvko - on nevi, ze nic nevi. Gabriel Laup (upraveno).

Tak vida George nevěří makroevoluci

,ale dokonce ví.Tuším že Diogenes je autorem citátu vím,že nic nevím.No Ty jseš Georgi dále jak vidím.Klobouk dolu.Ale pozor na přehnané sebevědomí.Ještě to chce vědět správně.Pokud se mýlíš tak je Ti to veškeré vědění naprd.

To: PK

Takže abych Váše závěry shrnul do nějaké přehledné formy.
- Pomalá evoluce je nesmysl, zejména toho důvodu, že je pomalá. Nebylo na ni dost času, nikdo ji nepozoroval, etc.
- Rychlá evoluce je nesmysl zase z toho důvodu, že je rychlá.
Pochopil jsem to správně?
Pokud ano tak by mě zajímalo jaké tempo by podle Vás bylo to správné?
Ale to narážíme na starý problém KT, a sice nedefinování pojmů. Což Vám na druhou stranu umožňuje tvrdit, že jedno je moc a druhé zase málo. A protože nikdo neví co je správně tak příště s tímto postupem vystačíte nanovo.
zrychlená evoluce je s evolucí v rozporu
No to přesně svědčí o nepochopení evoluce. Představovat si průběžnou přísně gradientní evoluci je nesmysl. Evoluce se prostě ustálí na nějakým vyhovujícím lokálním optimu představujícím řešení pro existující podmínky a tam se bude víceméně udržovat dokud dosažený stav bude vyhovovat, organismus tak totiž nemá další důvod k novým změnám.
Opět se tu projevuje katastrofální neznalost z níž tu bývají obviňováni evolucionisté. Neznáme prý KT, nikde jsem ji tu nenašel, neznáme bibli, statistika svědčí o opaku, a nad to všechno se v diskuzích projevuje, že zastánci KT neznají ET. Nelíbí se jim Dawkins a zjevně ho nečetli, kdyby ano tak bych takovou odpověď nemohl obdržet, protože pokud si pamatuji, tak právě on nesprávnost této představy připomíná snad v každé kapitole.
Apropo mohl by jste mi prosím blíže osvětlit význam slovního spojení zrychlená sapientace ? O ničem takovém jsem doposud neslyšel. Omlouvám se za svou neznalost.

Host

V prvni rade je pomerne dosti zbytecne verit v neco, o cem se muze kazdy druhy s odpovidajici urovni vzdelani presvedcit sam. Alespon pro me osobne je "verit" a "vedet" tak trochu rozdil. Proto take ve "tvurci silu makroevoluce" rozhodne neverim, cimz tva namitka ztraci na puvabu.

George, Indián

Děkuji, George, za odpověď. To "ano-ne" nebylo myšleno omezit Vás, spíše že Vás nechci vyčerpávat dlouhými odpověďmi a stačí mi ano/ne. Díky, že jste reagoval.

Indiáne, opět jste prokázal, že o evoluci víte tak málo jako já o Marťanech. Měl byste vědět (narážím na ty odkazy na Osla, co jste sem nadšeně dal), že zrychlená evoluce je s evolucí v rozporu, je to kulatý čtverec. Jestli se někde něco rychle přizpůsobí, tak je to v rozporu s evolucí, jako třeba bakterie požírající nylon atd.

Samozřejmě evolucionisté v zoufalství používají termín zrychlená evoluce, co mají také jiného tihle chudáci dělat, když v přírodě žádnou evoluci pomalou nevidí a vidí jen tu rychlou: sedimentární vrstvy plné ryb a obojživelníků a plazů. Kambrium plné zástupců kmenů a nuloví předchůdci - zrychlená evoluce! Ediakarská fauna - zrychlená evoluce, bez předků. Ať vezmeme kteréhokoliv tvora, všichni vznikli zrychlenou evolucí (my kreacionisté říkáme zrychlené evoluci stvoření).

I u člověka postulují evoluční ideologové "zrychlenou sapientaci" - prostě mozek opice zrychleně dosáhl stavu člověka. Nádhera. Hurá, křičí Indián, evoluce víc než prokázána. Ale vím, že Vás nepřesvědčím, toto píšu jen pro informaci ostatním: zrychlená evoluce je důkazem kreace. Nazdar. PK

No ono je to Gergi tak,

kdo věří ve tvůrčí sílu makroevoluce,tak to jako by věřil v Zemi-placku.Dokonce i ta placka by byla teoreticky přijatelnější,jak teorie blesků trefujících se do vody a tvořících život.

Host

Na "placatou Zemi" tu skutecne veri jen nekolik malo lidi, na rozdil od tebe, Nosotondy a spol. se k nim ale bohuzel nepocitam.

Bravo Georgi,jednoho potěší

tvá zkušennost v dělení křesťanů.Apropo to jsi mě Georgi překvapil ,že věříš na placatou Zemi.To jseš v naší zeměpisné šířce raritou.No nic.Evoluce a placatost Země se výborně doplňují.

Customize This