Kuriózní vzájemná láska darwinismu a kreacionismu -- proč hnutí Inteligentního designu musí být umlčeno

David Klinghoffer

Z http://www.evolutionnews.org/2017/02/the_curious_rom103477.html
přeložil Pavel Kábrt - 2/2017, /pavelkabrt@seznam.cz/. Článek vyšel na stránkách EVOLUTION NEWS AND VIEWS 6. února 2017. Na webové stránky Evolution News and Views píší vědci, kteří ve svém výzkumu vycházejí z myšlenky inteligentního designu v přírodě (Discovery institute). Nepatří k tzv. fundamentálním (biblickým) kreacionistům „Mladé Země“, jsou však v opozici vůči darwinismu. Protože vědecky popírají evolucionistické báchorky, jak svět stvořil sám sebe, některé články z ID zde občas uvádíme. Ten následující je právě takový jeden z výstižných.

Jeden z mnoha perfektních postřehů v knize Toma Bethella Darwin´s House of Cards (Darwinův domeček z karet) se týká kuriózního vztahu mezi darwinismem a kreacionismem -- a jak z tohoto vztahu plyne snaha potlačit výzkum kolem teorie Inteligentního designu [ID - překládá se též "Inteligentní plán", "Inteligentní /konstrukční/ projekt"].

Darwinisti dnes zcela zjevně touží po starých dobrých časech, kdy jejich jediná opozice přicházela od biblického kreacionismu. To se odráží v jejich úsilí ztotožňovat ID s kreacionismem, nebo dělat z ID jakousi záhadologickou zakázanou vědu, která je mimo hranice diskuze. Jak to Bethell píše v kapitole "Inteligentní design a teorie informací":

    Darwinisté se dnes zoufale snaží nalepit na hnutí ID svoje vlastní cedulky: "Kreacionismus inteligentního designu" je jedna taková oblíbená. Jeví se to tak, jako kdyby neviditelný hlas davu vyřvával: "Vraťte nám našeho oblíbeného nepřítele! Vraťte nám zpět kreacionismus! Protože kreacionistům umíme čelit." Ale od Inteligentního designu nedostali až do teď žádnou odpověď.

Darwinisti touží po starém [kreacionistickém] nepříteli, do kterého se zamilovali -- je to taková žárlivá láska, jak jeden čtenář poznamenal: frenetická zžíravá láska, jakési "zamilované nepřátelství". A také to dává smysl, protože všechno to, co darwinismus od kreacionismu odděluje a všechno to, co darwinismus s kreacionismem spojuje, jsou vlastně jen apriorní dogmatické doktríny (na jedné straně materialismus a na druhé straně četba Bible). ID je naprosto mimo tuto hru. Bethell říká: "Inteligentní design není dedukcí z filozofie, ale odvozeninou z pozorovaných faktů."

A to je to, co darwinisty dohání k zuřivosti a vysvětluje to do určité míry, proč tak mlátí kolem sebe -- sami musí držet svůj vlastní jazyk za zuby, a trestají obhájce ID a všechny čestné a upřímné výzkumníky za to, že oni ten svůj jazyk za zuby nedrží.

Bethell cituje názornou přednášku Dr. Nity Sahai z Univerzity Akron (Ohio) "Původ života: od geochemie k biochemii." (viz video po kliknutí na obrázek výše). Když si to video pustíte, uvidíte, jak se tato přednášející náhle zarazí poté, co ji navíc napomohou zarazit její kolegové, když nejprve řekla, že její laboratorní výzkum simulující OOL (Původ života) vyžaduje "inteligentní design" -- ne, ne, ne, honem se opraví a pečlivě vybere "správné vyjádření".

Pan Bethell také vypráví příběh s vydáním knihy The Privileged Planet (Privilegovaná planeta). Pravděpodobně ještě zajímavější než sama kniha je to, co se stalo jednomu astronomovi, spoluatoru knihy ze Státní univerzity ve státě Iowa.

Byl odsouzen

    více jak 400 profesory tohoto státu, kteří podepsali různá prohlášení proti "všem pokusům uvádět Inteligentní design jako něco společného s vědou." Na obou stranách planety, ať už se jedná o astronomii nebo biologii, profesoři trvají na tom, že filozofie materialismu [naturalismu] musí mít ve [vědě] monopol.

Tento monopol byl napaden na jiné univerzitní půdě, na univerzitě Baylor (USA), matematikem Williamem Dembskim.

    Dembski vytvořil Institut Polanyi pro debaty na tato témata, mezi darwinisty a obhájci ID. Ale Institut byl zavřen po silných protestech biologů Baylorovy fakulty. Nechtěli, aby se nějak moc hovořilo o ID.

Ani mluvit se o ID nesmí. To je asi jako vyzrazovat nebezpečné tajemství. Na rozdíl od kreacionismu Inteligentní design vyvrací darwinismus na jeho vlastním hřišti. A to se netoleruje. Zatímco je kreacionismus pro darwinisty příjemným doplňkem, ID dělá vědu tam, kde se darwinisti jen procvičují ve filozofování, a tak se ID musí umlčet.

I'm on Twitter. Follow me @d_klinghoffer.

Upozornění pro českého čtenáře:

Tento článek napsal stoupenec ID. Mezi biblickým kreacionismem, čili kreacionisty mladé Země a stoupenci ID, vládne určitá řevnivost a nesouhlas a tento článek není vůči biblickému kreacionismu férový a pravdivý. Biblický kreacionismus, kterému se věnuje většina našeho webu, je nejstarší hnutí vědců proti evoluční teorii. Jsou to vědci, kteří mají běžné světské nebo jiné univerzity a dělají vědecký výzkum, čili neargumentují jen z Bible, jak autor nepravdivě tvrdí, to si zde každý může ověřit na stovkách článků na tomto webu. Bibličtí kreacionisté, na rozdíl od vědců ID, se nebojí popírat též miliardová a milionová stáří světa a přírody, stoupenci ID tyto nesmyslné dlouhé věky přijímají.

Článek je pravdivý hlavně v tom, a proto jsem ho zde uveřejnil, že největším nepřítelem evolucionistů není Bible a její argumenty, ale vědecká fakta. Nepřítelem evolučního mýtu jsou pozorování, výpočty, laboratorní výzkumy a zjištěná fakta z terénu. A tato vědecká fakta přinášejí jak vědci z řad ID, tak i vědci z řad biblických kreacionistů.
Pavel Kábrt

PřílohaVelikost
1001-9.2.2017-kuriozni_vzajemna_laska_darwinismu_a_kreacionismu_-_a_proc_hnuti_inteligentniho_designu_musi_byt_umlceno.doc61 KB
Průměr: 3.7 (3 votes)

Re: Kuriózní vzájemná láska darwinismu a kreacionismu -- ...

ano presne tak, pokial totiz ta ID bude moct byt nielen verifikovatelna, ale aj falzifikovatelna a pokial si konecne ozrejmite fakt, ze ste sa s Popperom mylil, potom aj dokazete akceptovat (aj ked asi nie),ze cely svoj zivot ste hlasali bludy, asi preto aj ten Bludny balvan pravom ma svojho majitela.

Vědec promluvil:

ak by ID splnalo atributy vedeckej teorie, nikto by proti nej nic nenamietal

Ámen. Hlavně, že evolucionistické fantazmagorie splňují atributy vedeckej teorie, to je dozaista vela dóležité. Napr. ako ryby pred 400 milióny let vylézaly na souš a narůstaly jim nožičky, dozaista velmi vedecké (stále pozorovatelné, jak vyžaduje věda), a také zkamenělinami "potvrzené". A další evolucionistické vědecké mýty, ako neživé vstalo z mrtvých, slepé začalo kúkať a hluché počúvať, vše hluboce splňující vědecké atributy. Amen. PK

Re: Kuriózní vzájemná láska darwinismu a kreacionismu -- ...

ak by ID splnalo atributy vedeckej teorie, nikto by proti nej nic nenamietal

Re: - velmi trefné poznání toho, jak pracuje evolucionismus.

Když tito lidé potkají kreacionistu mladé země, tak se mu vysmějí a život jde dál. Když však potkají zastánce ID začnou se zajímat o knížky typu Darwinův omyl a mění své myšlení. A právě toto považují evolucionisté za zvlášť nebezpečné. Proto jdou proti ID víc než proti biblickému kreacionismu.

- velmi trefná poznámka k praxi evolucionistů - vymývání mozků a odstranění kritického myšlení. V.S.

Re: Kuriózní vzájemná láska darwinismu a kreacionismu -- ...

ak povazujes howto2 Flegra za zastancu inej evolucie, isto si bud jeho knihu necital, ale asi skor nepochopil

Re: Děkuji za článek o ID - je to tak

Proč nechtějí diskutovat a uchylují se možná i ke skrytě cenzorním praktikám, toť otázka.

Na to dává Bible jasnou odpověď: Protože si zamilovali lež více jak pravdu. PK

Děkuji za článek o ID - je to tak

Z praxe mohu konstatovat, že klasický ateista zuřivě hájící darwinismus v jeho prehistorické podobě s příměsí lamarkismu v diskuzi se zastáncem ID obvykle propadá zoufalství nebo agresivnímu amoku.

Hádám, že takoví ateisté často ani nevědí kdo byl dřív, zda ptáci či savci a otázky typu jak vznikly plíce je vytáčejí. mají jen zažité evolucionistické dogma o náhodném vývoji bez Boha a to jim většinou stačí.

Když tito lidé potkají kreacionistu mladé země, tak se mu vysmějí a život jde dál. Když však potkají zastánce ID začnou se zajímat o knížky typu Darwinův omyl a mění své myšlení. A právě toto považují evolucionisté za zvlášť nebezpečné. Proto jdou proti ID víc než proti biblickému kreacionismu.

Tuším, že to poslední, co by si darwinisté přáli, je třeba diskuze o kreacionismu na stránkách nějakého církevního časopisu. Proč nechtějí diskutovat a uchylují se možná i ke skrytě cenzorním praktikám, toť otázka.

Existují i alternativní výklady evoluce, mě je třeba sympatická ta zamrzlá od Flégra, ale ruku na srdce, on ten vývoj jednoduše vysvětlit nelze a kdo má na to zabývat se teoretickou biologií.

Proto si myslím, že v tom základním má věřící právo věřit, že ve veškerém stvoření je Boží plán a účel stejně jako má ateista právo si myslet, že všechno je jen bezcílná náhoda. Věda na to nikdy nemůže dát nezvratnou nezpochybnitelnou odpověď. Darwinova teorie totiž není teorií, té neodpovídá, nemá důkazy. Je jen hypotézou.

Obrázek uživatele Route 66

Re: Kuriózní vzájemná láska darwinismu a kreacionismu -- ...

O kreacionistické vědě jsou tyto stránky. PK

.........................................................

A díky za ně Smile

"Ježíšek je, jenže my to nesmíme říkat, abychom byli připuštěni na vyšší stupeň všeobecně vzdělávacích škol. A zapřeme-li ho docela, možná i na školu vysokou"
Yvonka - sestřenice pionýra Vasila Krátkého

Re: Kuriózní vzájemná láska darwinismu a kreacionismu -- ...

Route 66:
V podstatě by se dalo říct, že ID vymetl evolucionářský chlív jeho vlastními prostředky

Velmi výstižně řečeno. Jen bych chtěl upozornit, že mezi ID a biblickým kreacionismem, který je mnohem starší a je tvořen tisíci vědci v USA i ve světě, panuje mírná hašteřivost, a tak si ID trochu moc fandí, jak jsou "více vědečtí". Bibličtí kreacionisté jsou na světských univerzitách vystudovaní vědci, také dělají vědu, mají svoje výzkumná střediska a nebojí se jít k nejožehavějšímu kořenu věci, a to je datování a popírání miliard a miliónů let stáří světa, což ID nedělá, ale ustrašeně přijímají evoluční názory. Takže je to trochu složitější, ale hlavní myšlenka je jasná:

nepřítel evolucionisty je ten, kdo dělá tvrdou vědu, kdo přináší fakta proti jeho mytologii, kdo evoluční příběhy odmítá měřením, pozorováním, laboratorními výzkumy a výpočty, ne ten, kdo argumentuje Biblí. A tvrdou vědu dělají jak bibličtí kreacionisté tak ID (v tomto bodě je článek zkreslený, nepravdivý). O kreacionistické vědě jsou tyto stránky. PK

Obrázek uživatele Route 66

Re: Kuriózní vzájemná láska darwinismu a kreacionismu -- ...

V podstatě by se dalo říct, že ID vymetl evolucionářský chlív jeho vlastními prostředky Big smile
Proto tolik zloby stran evolucionářů

"Ježíšek je, jenže my to nesmíme říkat, abychom byli připuštěni na vyšší stupeň všeobecně vzdělávacích škol. A zapřeme-li ho docela, možná i na školu vysokou"
Yvonka - sestřenice pionýra Vasila Krátkého

Customize This