Jedinečné schopnosti lidské ruky

Jedinečné schopnosti lidské ruky.jpg

Brian Thomas, M. S.

Článek uveřejněn 4. března 2011

(Z http://www.icr.org/article/6009/ přeložil M. T. – 3/2011)

Lidská ruka je nesporně zázračným dílem. Její celková konstrukce i soubor vzájemně sladěných prvků, ze kterých se skládá, umožňují lidem – jediným tvorům disponujícím touhle zvláštní soustavou kostí, šlach, svalů a nervů – psát na počítači rychlostí převyšující 60 slov za minutu či zatloukat něco těžkým kladivem a přitom druhou rukou držet křupavý bramborový hranolek. Jak by se dala lidská ruka napodobit?

Byla již vyvinuta celá řada napodobenin lidské ruky, žádná z nich však neovládá celé spektrum jejích funkcí. Poslední a nejmodernější robotickou ruku popsali nedávno v časopisu Smart Materials and Structures (Chytré materiály a struktury) dva badatelé z polytechniky ve Virginii (1). Jejich vynález se prý „velmi blíží ruce lidské tvarem i schopnostmi“ – podle popisu na serveru Physorg.com (2). Jaká je však tahle podobnost ve skutečnosti?

Autoři ruky popisují, co jim dalo práce, než postavili svou robotickou pravici a předloktí zvanou „DART“, která na videu u článku Physorg pomalu vyťukává cosi na klávesnici. Datlující DART se přitom samozřejmě nemůže vyrovnat lidské ruce a nervové soustavě, která je s použitím „anticipující funkce“ schopna napsat 60 i více slov za minutu (3).

Aby vytvořili nástroj podobný lidské ruce – která umí „jedinečně stavět, kopat, svírat, kreslit, psát a tak dále“ (2) - , museli technici navrhnout mechanizmus podobných rozměrů včetně poměrů mezi nimi, podobných znaků včetně pružnosti, s celou „soustavou snímacích čidel“ – včetně hmatových a napěťových.

Jejich studie přitom citovala kreačního vědce a anatoma z 19. století Charlese Bella, který napsal o lidské ruce celou knihu, ve které ji vychvaluje. Ale zatímco tito autoři uctívají „Přírodu“, dokonce s velkým P, jako stvořitele ruky (1), Bell chválil právem Boha jako jejího Stvořitele. Vyplývá to i z názvu jednoho z jeho děl, Čtvrté bridgewaterské pojednání o moci, moudrosti a dobrotě Boha, jak jsou patrné ve Stvoření: ruka; její mechanizmus a vitální schopnosti svědčící o důmyslném plánu (4).

Takže na jedné straně uznali plánovači ruky DART, že „otevřít dveře, uchopit nějaký předmět, psát na počítači…je pro člověka snadné, ale spolupráci mozku, smyslů a svalstva v lidském těle je velmi těžké napodobit v robotice“. Vpravdě je to tak těžké, že i při vynaložení veškerého úsilí pokryly jejich výrobky pouhých 10 procent „funkčního potenciálu“ lidské ruky (1).

Na druhé straně však zmínění technici předpokládají, že ona jedinečně skvělá lidská ruka, která jim byla modelem, se prostě ve vesmíru „vynořila“. Bez jakéhokoli cíleného úsilí se „tlakem nároků přicházejících z prostředí“ jaksi vyvinula (1).

Takže kdo byl konstruktérem, Bůh či „Příroda“? Už z pouhého faktu, že zmínění technici museli vynaložit tolik důmyslu a lidských zdrojů, aby postavili svou pozoruhodnou – a přitom stále podřadnou – ruku DART, by měla vyplývat jednoznačná odpověď. Příroda není inteligentní ani jinak zdatná, avšak Bůh má veškerou moc.

Chválit „Přírodu“ jako skutečného autora konstrukce lidské ruky není rozumné a jen to potvrzuje dávný poznatek apoštola Pavla o lidech, kteří „vyměnili Boží pravdu za lež a klanějí se a slouží tvorstvu místo Stvořiteli – on budiž veleben na věky“ (5).

Odkazy:

1. Thayer, N. and S. Priya. 2011. Design and implementation of a dexterous anthropomorphic robotic typing
(DART) hand. Smart Materials and Structures. 20: 035010.
2. Zyga, L. Robotic hand nearly identical to a human one. PhysOrg.com. Posted on physorg.com February 18, 2011, accessed February 26, 2011.
3. Guliuzza, R. 2009. Made in His Image: The Connecting Power of Hands. Acts & Facts. 38(10): 10-11.
4. See Dao, C. 2008. Man of Science, Man of God: Charles Bell. Acts & Facts. 37(6): 8.
5. Romans 1:25.

PřílohaVelikost
Jedinečné schopnosti lidské ruky.doc210.5 KB
Průměr: 4 (1 vote)

KTE

Ale lidské nehty jsou daleko důmyslnější než kočičí drápy, jsou vlastně důkazem boží dokonalosti člověka, neb kdyby nás pánbůh obdařil drápky, vyšťourávání holubů z nosu by bylo celkem drastické:) Chvalme "našeho" pána za nehty:-)

Pokora

Už vím: on určitě viděl žábu hrát na piáno, když má homologické packy. Venkoncem piáno, ve vší pokoře, je homologické s orobincem, kde často žáby provozují svoje koncerty. Evoluční věda opět vítězí na celé čáře.

Žába sice neumí 60 slov za minutu na klávesnici počítače ani nehraje na piáno, ale v kaluži by jí takové dovednosti byly stejně prd platné. Někdy je lepší mít mezi prsty plovací blánu nebo dokonce přísavky na koncích prstů.

Na lidskou ruku se s oprávněným despektem musí dívat také kočkovité šelmy, protože naše nehty jsou jen směšnou karikaturou ostrých drápů lvů a tygrů

A přiznejme si, kdyby kůň měl místo přední nohy lidskou ruku, asi by koňské dostihy nebyly ke koukání.

Proto ta pokora, pane Kábrte.

Obrázek uživatele Ondra.

Ono Hoste

evolučník povětšinou nechce říci povětšinou nic,fakta ho jak víme nijak extra nezajímají,hlavní je jak už trefně poznamenal Šťoura ,že plká.Holt evolučníci a ateisté rádi plkají o abiogenezi,X počtech vesmíru a spoustě dalších sci-fi příběhů.Viz.povídky Lema určují u některých životní filosofii.Holt proti gustu ,žádný disputát.

ještě bych doplnil, že ten, který tady plká nesmysly, je DEATH333. Oproti němu jsou kamarádi evolucionisté, ZLATÍ Stare

A Jinak tě zdravim Smile

Pieter- re ženská ruka

ad - Nielen ludské, ale aj ženské ruky majú jedinečné schopnosti..
.....................
Jak to, že jsem tohle včera přehlídla? Vaše schopnost vyprovokovat ambivalentní emoci je přímo geniální....: -)

Obrázek uživatele Stoura

to Host (bez ověření) - Na strně pravdy

Stupidita a lež je zákonitě na straně lidí,kteří věří,že z neživého vznikl život

Aha. Takže kovaný kreacionista pan Thomas, který píše že apatitový povrch je měkkou sítnicí je podle Vás naopak zářným vzorem pravdy, protože stojí na straně kreacionistů? Wink

Ono pane Pavle

evolučník povětšinou nechce říci povětšinou nic,fakta ho jak víme nijak extra nezajímají,hlavní je jak už trefně poznamenal Šťoura ,že plká.Holt evolučníci a ateisté rádi plkají o abiogenezi,X počtech vesmíru a spoustě dalších sci-fi příběhů.Viz.povídky Lema určují u některých životní filosofii.Holt proti gustu ,žádný disputát.

Stupidita a lež je zákonitě

na straně lidí,kteří věří,že z neživého vznikl život,že ryba se zapoměla na pobřeží a změnila se v obojživelníka a opici začla bavit práce a změnila se postupně v člověka.Ortodoxní evolučníci jsou nepřáteli pravdy a skutečné svobody bádání.

Ženská ruka

Nielen ludské, ale aj ženské ruky majú jedinečné schopnosti.
Napríklad dokážu nežne pohladiť a zároveň si kategorickým gestom vynútiť okamžitú poslušnosť. Jemne spracovať cesto na nedelnú bábovičku a zároveň uštedriť tvrdý pohlavek deťom.

V případě velmistra Kábrta

V případě velmistra Kábrta opět na celé čáře vítězí stupidita.

Obrázek uživatele Ondra.

RE: studie

ze by se kreacioniste zahy dostali v CZ na seznam ohrozenych druhu?

no jo no....žijeme v česku (malej kocourkov), čili škoda slov.... vylomeniny se tady dějí a dít budou.

Customize This