Genové sítě nesnášejí mutace

HlísticeHlístice

Jeffrey Tomkins, Ph.D.*

(Z http://www.icr.org/article/7166/ přeložil M. T. – 12/2012. Článek byl publikován na stránkách ICR 17. prosince 2012.)

Z ryb se údajně vyvinuli lidé díky genovým mutacím, ale z jedné nedávné zprávy vyplývá, že mutace mají na organizmy katastrofální dopad (1). Správná funkce každého jednotlivého genu je totiž důležitá, a zablokujeme-li ji, zhroutí se celé genové sítě, což má za následek závažné růstové i vývojové problémy organizmu.

Jedním z hlavních modelových organizmů používaných ke studiu fungování genů i genomů je malý půdní červ zvaný hlístice. Hlístice jsou nejpočetnějším druhem zvířat na zemi a žijí v mnoha různých prostředích. Představují rovněž výborná pokusná zvířata pro genetické studium v laboratoři, protože jejich odchov je snadný, mají nevelký genom, a hodně toho víme o jejich biologii.

V minulosti požívali vědci celou škálu technologií, aby postupně vyřazovali z činnosti jednotlivé geny v genomu hlístic (2, 3). Jejich cílem bylo zjistit, které geny jsou nezbytné pro jejich přežití. V těchto raných studiích však badatelé analyzovali účinky genových mutací pouze s přihlédnutím k pozorovatelným změnám u jednotlivých hlístic. Hodnotili rovněž účinky mutace jen v jedné generaci. Proto se jim nedařilo zaznamenat selhávání genů tam, kde šlo o změny nepatrné.

V této nedávné studii pozorovali vědci dopady 550 postupně vyřazených genů na celkovou zdatnost hlístic po osm generací. Zdatnost je schopnost populace organizmů růst a rozmnožovat se v určitém časovém horizontu ve srovnání s kontrolní populací, u které neproběhla mutace. Zdatnost lze rovněž testovat v různých prostředích, kdy na organizmy působí odlišné tlaky.

Ve většině případů vedlo vyřazení jednotlivých genů z činnosti k omezení zdatnosti hlísticových populací. Čím byla studovaná generace vzdálenější od okamžiku zásahu do genomu, tím byl dopad tohoto zásahu zhoubnější. Teoreticky by to nakonec vedlo k vymření.

V závěru badatelé konstatovali, že na přežití hlístice mají zásadní vliv prakticky všechny testované geny. Protože generaci za generací stále více klesala zdatnost zmutovaných červů, došli badatelé rovněž k závěru, že i poškození jediného genu vede k rozvrácení celé genové sítě.

Vědci napsali:

„Na rozdíl od předchozích odhadů konstatujeme, že tyto analýzy multigeneračních populací svědčí o tom, že zdatnost ovlivňuje většina genů, a že tedy genetické sítě nejsou tak pružné, aby se dokázaly vyrovnat s mutací. Naše výsledky ukazují, že v podmínkách jediného biotopu hraje většina zvířecích genů zásadní roli“. (1)

Model biologické evoluce předpokládá nejen to, že v procesu genomové mutace dochází ke změně genových sekvencí, nýbrž i to, že ne všechny geny jsou nezbytné pro život. Jinými slovy, v buněčném systému je prostor k tomu, aby se DNA náhodně měnila, takže jednou za čas dokáže vyplivnout nějakou užitečnou novou genovou sekvenci, a posunout tak evoluci o kousek dopředu. Tato nová studie však ukazuje, že třebaže jsou buněčné systémy u hlístic a podobných červů dynamické a umějí se přizpůsobovat změnám prostředí, jejich základ, tedy jemně vyladěný informační systém založený na DNA, nelze narušit, aniž by to mělo negativní důsledky pro schopnost organizmů přežít.

Takže genové sítě hlístic nejenže vyvracejí evoluci, nýbrž je z nich navíc v každém směru patrná promyšlená a pečlivá práce zdatného systémového inženýra.

Odkazy

1. Ramani, A. K. et al. 2012. The Majority of Animal Genes Are Required for Wild-Type Fitness. Cell. 148 (4): 792-802.
2. Kamath, R. L. et al. 2003. Systematic Functional Analysis of the Caenorhabditis elegans Genome Using RNAi. Nature. 421 (6920): 231-237.
3. Sonnichsen, B. et al. 2005. Full-Genome RNAi Profiling of Early Embryogenesis in Caenorhabditis elegans. Nature. 434 (7032): 462-469.

*Dr. Tomkins je přidružený výzkumný pracovník v Institute for Creation Research a titul Ph.D. v genetice získal na Univerzitě Clemson (Jižní Karolína, USA).

PřílohaVelikost
00565-25.12.2012-genove_site_nesnasejimutace.doc42 KB
Průměr: 3.3 (3 votes)

Vlasta

Rádcové jsou proto dobří, ale jen pokud radí dobře.

To je prave ta otazka - jestli jen pokud radi dobre nebo jestli jen pokud radi to, co slyset chces.
Ja ti kazdopadne dobre radim - nevybirej si nejake vyklady jen proto, ze se ti libi, jsou-li soucasne v rozporu s veskerym racionalnim vedeckym poznanim. Obcas clovek musi udelat i nejaky kompromis (a myslim, ze zrovna ja toho... k nelibosti nekterych ateistu... schopen jsem).

Vlasto,

Rádcové jsou proto dobří, ale jen pokud radí dobře.

Jak je všeobecně známo: Ten, kdo rozezná dobrou radu od špatné, nepotřebuje žádnou radu.

Vlasta

Důkazy jsou hezké, ale takových jsem v knížkách našel více, také jsem našel i pochybnosti.

Důkazy jsou důkazy. Pokud nejsi schopen je přinést, či vyvrátit, zbývá ti jen víra v něco, co nemusí být vůbec pravda. A v tvém případě také není.

Pro Anonyma

Nedrží. Není bůh, není jeho ruka. Doporučovat můžeš, co chceš. Žiji bez boží ruky a dokáži se provést skrze nedorozumění a problémy sám. A bez té omezující ruky je to podstatně snazší. Měl by sis to vyzkoušet, Vlasto, viděl bys, jaká je to úleva zbavit se břemene.

Na to se hodí jeden vtip. Jednou dostal jeden křesťan na ramena kříž. Šel s ním dlouhou dobu až přišel k jedné budově. Když vešel dovnitř, zjistil, že v té místnosti je spousta takových křížů, jedny větší, jedny menší, těžší, lehčí, atd. Řekl si, ty jo, tady bych si mohl vybrat nějaký lehčí, co by se lépe nesl. Odložil ho tedy na stranu a začal vybírat.

Jeden byl moc těžký, jeden zase ho tlačil, jeden byl sice lehký, ale moc dlouhý, takže by mu překážel, další měl zase jinou chybu. Nakonec našel kříž, který mu úplně přesně pasoval na ramena. Zkoušel si ho různým způsobem a zjistil, že tenhle kříž je ze všech nejlepší. Měl radost, že si vybral a pokračoval tedy dál. Po nějakém čase, když už byl zase dlouho na cestě, si jen tak uvědomil, že ten kříž ještě pořádně nezkoumal, jen ho zkoušel, jak se mu dobře ponese. A tak ho sundal a najendou si uvědomil, že ten kříž, který si nakonec vybral, je ten, který před tím tam odložil a místo kterého chtěl jiný. V.S.

Důkazy jsou hezké, ale takových jsem v knížkách našel více, také jsem našel i pochybnosti.

Pro Georgeho, i pro Biotypa

Ano, na výkladu záleží Georgi, tak moc, že ten, kdo dokáže něco vyložit tak, aby si z toho druhý vzal jen to, co ten, kdo vykládá chce, avšak ke svému užitku, tak pak to pokračuje, tak jak to pokračuje. Mysli si co chceš o mě. Není mi to sice jedno, ale vyrovnat se s tím nějak musím, stejně tak, jako každý jiný.

Já si to, co slyším porovnávám s tím, co je psáno, a pak přemýšlím, zdali to jde zasadit do širšího kontextu, do biblického kontextu. A dokud to tam nezapadne, stále to obracím sem tam. Jak jsem již říkal, Bible je puzzle, pokud ho chceš skládat sám, bude to trvat a nebude to lehhké. Rádcové jsou proto dobří, ale jen pokud radí dobře. Proto je každý takový rádce k nezaplacení. Drahocennější než zlato.

Vlasta

Samozrejme, ze ten verz lze vykladat ruzne (napr. prave tak, ze to platilo vyhradne pro Eden, kdyz uz jednou nejsi schopen pristupovat ke Genesis tak jako normalni krestani) a to uz jen kvuli tomu, ze v Genesis se nepise nic o tom, ze by na Zemi v te dobe vubec nebyli predatori atd. Me jen neni jasne, proc bych ti ty vyklady mel dohledavat ja, if te to tak hrozne zajima. Spis mam pocit - a diky tomu co jsi ted napsal biotypovi jeste vetsi nez predtim - ze je ti to ve skutecnosti stejne tak nejak uplne jedno, protoze ty uz mas prece davno "jasno", tak co. Svedci o tom i skutecnost, ze napriklad na to vysvetleni od Harleho (k tematice smrti) ses ani neobtezoval zareagovat a podle me sis z toho ani nic moc nevzal, takze nejak nevidim smysl v tomhle pokracovat, stoji me to urcite vic casu, nez kdyz si povidam o biologii.

Vlasta

A další doklad o lžích v bibli, tentokrát zase přímo od biblických archeologů:

Příkladem může být známý příběh o dobytí Jericha (arab. Tell es-Sultan), které biblická kniha Jozue a zde 6. kapitola líčí jako vojenský čin Izraelců 12. století BCE při jejich tažení z Egypta do Kenaanu. Až moderní archeologický průzkum dané lokality z 60. let minulého století prokázal, že Jericho bylo v době domnělého dobytí již celá dvě století neobydleno a že zbytky opevnění pocházejí z konce střední doby bronzové (tj. do cca 1550 BCE). Předchozí archeologický výzkum probíhal zcela ve vleku výše uvedeného biblického textu a biblické chronologie, takže všichni badatelé C. Warrenem (průzkum od 1868) a F. J. Blissem (od 1894) počínaje a J. Garstangem (od 1930) konče interpretovali lokalitu a biblický text jako dvě navzájem jasně korespondující veličiny. Moderní kritická biblická věda analýzou daného textu v jeho současné podobě a současném kontextu nicméně dokládá, že jde o text co do povahy kvazihistorický, který má blíže k bohoslužebné liturgii (srov. také přecházející rituál přejití řeky Jordán), jež má retrospektivně prostřednictvím imaginární dějinné události doložit převahu Izraele nad původními národy Kenaanu a jejich bohy.

Tohle by ti mělo ukázat, že bibli nelze brát jako stoprocentně věrohodnou. Už to by byl pro tebe pokrok...

Vlasta

Několikrát jsi mě vyzýval, abych, když nevěřím bibli, vzal krumpáč do ruky, letěl do Izraele a kopal. Tak jsem ti vyhledal příklad člověka, který udělal něco podobného. Ptát se tě, zda podle tebe potopa světa opravdu proběhla, když je to v bibli, je asi zbytečné, viď?
Nedávno jsem viděl jeden dokument na ČT2, kde byla zmínka o letcích za 2.SV, kteří při průletu kolem Araratu objevili z výšky obrys připomínající loď. Na místo se vydaly vědci, kteří zjistili, že se jedná jen o hříčku přírody - skalní útvar. Podotýkám, že se nejednalo o zkamenělé dřevo.
A další svědectví: Bol som archeológom s čínskou expedíciou v lete roku 2008 a boli nám poskytnuté fotografie toho, o čom sa teraz hovorí ako o vnútri archy. Ja a moji partneri sme investovali 100 000$ do tejto expedície (popísané nižšie), ktoré si nechali aj napriek svojim sľubom a našej požiadavke, aby nám ich vrátili späť. Nižšie uvedené informácie sú mojim názorom, založené na tom, čo som videl a počul (od ostatných, ktorý prehlasujú, že sú očitými svedkami, alebo že vedia presné detaily).
Aby som to skrátil: všetko, čo bolo ohlásené, nie je pravda. Fotografie boli údajne odfotené mimo pracoviska, neďaleko Čierneho mora, ale filmové zábery, ktoré majú Číňania boli natočené priamo na miestne, na Ararate. V druhej polovici leta 2008 desať kurdských pracovníkov najatých Parasutom, sprievodcom číňanov, povedalo, že vzali veľké drevené trámy z vraku lode pri Čiernom mori (kde boli spravené fotografie) a uložili ich do jaskyne na Ararate. V zime roku 2008 vzali Parasutovi muži čínskeho horolezca na Ararat. Síce videl drevo, ale nemohol sa dostať dovnútra, kvôli zlým poveternostným podmienkam. Počas leta 2009 bolo do jaskyne preneseného omnoho viac dreva. Čínsky tím sa na konci leta 2009 (v tom čase som tam bol a vedel som o hoaxe) vybral k údajnému vraku a tam natočili svoj film. Ako som povedal, mám fotky z vnútra takzvanej „Archy“ (na ktorých sú zobrazené pavučiny v rohoch krokiev – nosných hranoloch – niečo, čo nie je možné v týchto podmienkach) a náš partner v kurdskom Dogubabyazit (dedina na úpätí Araratu) pozná všetky fakty o umiestnení, o mužoch, ktorý tam umiestnili to drevo, a dokonca aj o kamióne, ktorým ho previezli.

Dotyčný člověk, který podává tohle svědectví, je pan Randall Price, teolog a autor článků o vědeckém výzkumu. Své archeologické výzkumy prováděl mimo jiné i v Izraeli. Nic, co by potvrzovalo pravdivost bible, nenašel. Nejadná se tedy o žádného (podle tebe) pomýleného ateistu.

biotyp

Už moje nevěřící babička přesně při těchto příležitostech používala větu:
"Panenko Marie, za co mě trestáš?" Smile

Říkal jsem ti to hned na začátku. Ale zkusil jsi to. Vlasta je totálně ztracený. Big smile

Vlasta

Jedna kniha stačí Anonyme. Nám křesťanům není třeba něčeho jiného.

Ano, stačí, protože jste ovládnuti touto ideologií. Jak jsem již psal, nikdy nestačí jediný pohled na věc. Je potřeba různé názory zkoumat a porovnávat. A pokud vycházíš s naprosto nereálného názoru, napsaného v jediném souboru knih, pak jsi vedle.

To evoluce potřebuje nespočetné hromady knih, aby lidé nepřišli na to, že se v nich píše všechno možné, jen ne pravda. A přesto se stačí jen trochu zamyslet a člověk ty knihy nemusí číst.

Evoluce žádné hromady knih nepotřebuje. Tyto knihy byly napsány proto, že je v nich evoluce podrobována zkoumání, porovnávání, je postupně upravována, omyly jsou vypouštěny. To je ten jediný správný postup. Evoluční teorie není dogma, není zakázáno ji kritizovat, snažit se ji vyvrátit, opravovat ji. Vaše bible je již tisíce let neměnná. Znáš něco jiného, co se takovou dobu nezměnilo? Všechno se vyvíjí, jen vaše rigidní učení nikoliv. Bráníte se tomu zuby nehty. Tvoje "zamyslet se" není ve skutečnosti zamyslet se, ale uvěřit bibli. Kdyby ses opravdu zamyslel, přišel bys na to, že věřit v nadpřirozené bytosti je nesmysl. Že bible je jen kniha bájí a pověstí a jako k takové je k ní dobré přistupovat. Rozhodně to není učebnice ani odborná kniha.

Customize This