Evoluční mýtus jen velmi nerad obléká další nový kabát – přece jen je to takVědci právě našli měkkou tkáň uvnitř dinosauří zkameněliny. Přečtěte si, proč je to tak vzrušující

Aktualizováno Josefem Strombergem 9. června 2015
(Z http://www.vox.com/2015/6/9/8748035/dinosaur-fossil-blood-proteins přeložil Pavel Kábrt - 6/2015)

Kdyby nešlo o tak strašnou tragedii, byla by evolucionistická báchorka o tom, jak svět stvořil sám sebe, docela pěkná prča.
Pavel Kábrt

Dlouho byly dinosauří zkameněliny považovány za jednoduché věci. Proces fosilizace zanechává celkový tvar dinosauřích kostí nezměněn, ale mikroskopické struktury uvnitř těchto kostí – krevní buňky, struktura vláken a jiné druhy měkkých tkání – to se během času nevyhnutelně rozloží.

Ale tento pohled se nyní mění – a je možné, že mnoho dávných zkamenělin uchovává více detailů než by oko mohlo postřehnout. Ten druh biologických tkání, které dnes v některých zkamenělinách nalézáme, by nás mohl informovat o dinosauří anatomii, chování a evoluci tak, jak to ještě před pár lety nebylo možné.

Toto je fotka z nové studie, kterou dnes publikoval Nature Communications a řídil Sergio Bertazzo z Královské univerzity v Londýně. Je na ní vidět extrémně zvětšené místo z drápu 75 miliónů let starého teropoda [dinosaura], který pochází ze sbírky přírodovědeckého muzea v Londýně. Když vědci odškrábli několik malých kousků z této zkameněliny a prohlédli si je pod elektronovým mikroskopem, našli malinké struktury, které velmi moc vypadají jako kolagenová vlákna, která jsou též v našich vlastních vazech, šlachách a kostech.

V jiných dinosauřích zkamenělinách našli badatelé útvary podobající se krevním buňkám. Testy ukázaly, že mají podobné chemické složení jako má krev emu (to je pták, o kterém se myslí, že byl relativně blízkým příbuzným dinosaurů).

Myšlenka, že dinosauří zkameněliny by mohly obsahovat měkké tkáně, se vynořila poprvé asi před deseti lety [spíše před 15-20 lety - pozn. PK], kdy paleontoložka Mary Schweitzerová našla ve zkamenělině T. rex důkazy o krevních buňkách.

Co je ale na této nové studii tak vzrušující? Je to skutečnost, že na rozdíl od zkameněliny, kterou použila Schweitzerová, nejsou tyto zkameněliny vůbec nijak dobře zachované. Jedna z paleontologů, kteří na studii pracovali, Susannah Maidment, nazývá takové vzorky „svinstvem“. Jestliže se i v tomhle mohly uchovat měkké tkáně, může to být znamením, že to samé platí o tisících dalších zkamenělin, které muzea uchovávají.

*****

Přečtěte si pokračování anglického textu zde a všimněte si, prosím, jak autor píše takovým stylem, že ho lze podezřívat z tajného vyznavačství kreacionismu. Samozřejmě během textu tu a tam dává úlitbu evolučním bohům, tedy že „evoluce dozajista stále platí“, ale na druhé straně píše např.:

„Stovky let většina paleontologů nikdy neuvažovala, že by jejich zkameněliny mohly uchovat tento druh mikroskopických struktur měkkých tkání. Předpokládalo se, že proteiny a další molekuly, ze kterých jsou složeny, zaniknou během jen několika miliónů let.“

„Ale tvrzení [Mary Schweitzerové] zůstávalo mezi paleontology kontroverzní – i po roce 2006, kdy byla uveřejněna její studie popisující důkladnější testy.“

„Nedávné chemické analýzy poskytly další důkazy, že kosti T. rex skutečně obsahují krevní buňky, a Schweitzerová pak ještě objevila měkké tkáně uchované uvnitř 80 miliónů let starého hadrosaura. Pořád ještě není přesně jasné, jak tato měkká tkáň mohla vydržet, ale někteří spekulují, že se mohly na proteiny v tkáních navázat molekuly železa a zvýšit tak jejich stabilitu.“ [chachacha – pěkná hovadina, ale evolucionista se stébla chytne, když jeho mýtus o miliónech let MUSÍ vydržet proti faktům – pozn. PK]

„Jednu věc však s těmito měkkými tkáněmi nedokážeme: extrahovat dinosauří DNA a učinit tak Jurský park realitou. Když ji srovnáme s kolagenovými vlákny a červenými krvinkami, je DNA mnohem, mnohem menší a mnohem křehčí. Zřejmě i DNA se mohla lépe uchovat, než se předtím myslelo. Ale vědci dnes odhadují, že DNA má poločas rozpadu jen 521 let, zatímco dinosauři vymřeli masově před 65 milióny let.“

No řekněte: Kdyby nešlo o tak strašnou tragedii, nebyla by ta evoluční báchorka docela pěkná prča? Pavel Kábrt

Zde jsou další články v angličtině, které doplňují výše uvedenou zprávu:

http://www.foxnews.com/science/2015/06/10/scientists-find-blood-in-dinos...

http://www.nature.com/ncomms/2015/150609/ncomms8352/pdf/ncomms8352.pdf

http://www.sciencemagazinedigital.org/sciencemagazine/12_june_2015?sub_i...

PřílohaVelikost
00776-10.6.2015-evolucni_mytus_jen_velmi_nerad_obleka_dalsi_novy_kabat_-_prece_jen_je_to_tak.doc2.58 MB
Průměr: 3.8 (4 votes)
Obrázek uživatele Liam S.

...

Well, já chvíli zvažoval, že se k tomu nějak vyjádřím, ale pak mi došlo, že vlastně není co psát. Původní článek na VOXu je napsán celkem OK (minimálně ta přetišténá část, zbytek jsem jen proletěl). A doplněná kreacionisitcká mantra? Jenom odkazuje na starší články, které jsem tu už mnohokrát komentoval.
Kromě toho jsem se při té příležitosti vrátil k odkazovanému článku Dinosauří měkké tkáně od Calvina Smitha ... a i když jsem ho tu dlouze rozebíral už před tím, tak až teď jsem si poprvé si uvědomil, jak mimořádně špatný ten článek je - i na kreacionistické poměry. Viz třeba odstavec "dojem vyvolaný ve veřejnosti" to je prostě ... bez komentáře.
Jedinným přínosem celého tohoto nového článku pro mě je, že jsem se alespoň dozvěděl o nové zajímavé studii. That's all folks.

P.S. Pro pobavení doporučuji jeden z posledních Thomasových článků - Colorful Dinosaur Eggs Challenge Deep Time. Thomas krásně ukazuje, že mu chemie dělá problém ... viz třeba jak mluví o spoustě dvojných vazeb, heh, zjevně není moc obeznámen s problematikou aromaticity. Pro jistotu Thomas vynechal i veškerou dostupnou evidenci pro velkou odolnost porfyrinů (testování jejich stability pro průmyslové účely, existence abelsonitu, součást odolných MOFů typu PCN, stabilizace poskytná aromatickým charakterem). To, že na závěr mluví o stabilitě "other biochemicals" je fakt celkem úsměvné, skoro jsem se těšil, že začne srovnávat stabilitu porfyrinů a biomakromolekul ... atd.

Kukačka nedokáže dát sbohem světu jedním veršem.

Ticho jako v kostele

Všimněte si, jak je pod tímto článkem ticho jako v kostele. Měkké tkáně v dinosauřích kostech a biomateriály s poločasem rozpadu pár stovek či tisíc let, s tím si samozřejmě Darwinova evoluční sekta neví vůbec rady, to je něco, co nečekali. Kreacionisté to důkladně studují, celé číslo CRSQ vyšlo na téma měkkých tkání, protože je to velmi pádný argument proti miliónům let evoluční party. Ta mlčí jak zařezaná, protože si s tím vůbec nevědí rady (pomineme-li nějaké obvyklé chabé prolhané blekotání). PK

Re: Evoluční mýtus jen velmi nerad obléká další nový kabát – ...

Jo, když se člověk chce opravdu od srdce zasmát a potvrdit si, kolik kolem něj žije naprostých vulgaritaů, stačí zavítat na tento web a přečíst si nějaký nový Kábrtův výblitek Laughing out loud Díky, vždy pobaví, mám rád humoristické magazíny.

Kábrt

Pročpak, Kábrte, mažeš jen moje příspěvky? Příspěvky Vlasty rovněž nejsou k tématu článku. Že by diferencovaný přístup podle příslušnosti ke zrůdné křesťanské ideologii? Nebo ti vadí, když tu někdo napíše například fakt, že mnoho obětí této ideologie trpělo v reálu podstatně více, než údajný JK v báchorce?
Pročpak jsi mi, Kábrte, velký křesťanský inkvizitore zablokoval nick? Pokolikáté již? Škoda, že mě nelze upálit, viď? Laughing out loud

Vlasta

Bůh učinil člověka

Nejdřív dokaž, že vaše modla existuje, abys mohl dokazovat, že něco učinila.

pečeť je vykoupena předrahou krví Kristovou

Opět je něčí krev dražší, než krev kohokoliv jiného? Inu - ideologie.

a Jeho nesmírným utrpením

Mnohem více trpěly mnohé oběti křesťanských ideologů.

kvůli nám neváhal nejen zemřít

Takže JK už nežije? Pokud ano, pak je jeho údajná oběť života podvod.

ale i vzít na sebe naše hříchy, kterými se před Bohem proviňujeme

Hříchy nejsou. Jen ideologická terminologie.

historie zaznamenaná v Bibli

V křesťanskoideologické báchorce žádná historie není, není to kronika.

celosvětová potopa byla a Bible nám o ní podává jasnou zprávu

Samoprostírací ubrousek existuje a pohádka nám o něm podává jasnou zprávu.
Blaničtí rytíři existují a pověst nám o nich podává jasnou zprávu. Atd...

Obrázek uživatele C.M.L.

Pavel Kabrt

si může myslet, že se na kamenité kouli o poloměru asi 6 tisíc kilometrů sami od sebe vytvořili lidi, ptáci, ryby, stromy atd. - tak se musím podivovat, že tomuhle nesmyslu může někdo věřit déle jak pět minut (člověka samozřejmě napadnou všelijaké hlouposti, ale za pět minut je většinou každný normální člověk zavrhne a už se k tomu nevrátí).

S týmto plne súhlasím. Človek musí svoju myseľ najprv ponoriť na dlhú dobu do bahna evolučných báchoriek, aby stratil rozlíšenie pravdy od lži. Potom sa môže nechať naifikovať podvodmi evolučných vymývačov mozgu. A ešte sú nadutí, keď s ich podvodmi niekto nesúhlasí. Že by preto, že sami dobre vedia, že veria ničím nepodloženým dänikenovkám v darwinistickom habite? ....Presne tak: normálnemu človeku stačí 5 minút. Tomu však kto chce veriť konšpiráciám, žiadnych 5 minút už nepomôže.

An0nym, Vlasta, Kábrt

Prosím, nepište sem komentáře, které nejsou k článku. Přejděte na obecnou diskuzi. Děkuji, PK

Normální člověk - definice

člověk který ví o jakémkoli vědním oboru více než tisíce lidí kteří se jím zabývají celý život.
Člověk který ví, že vesmír, člověk, dna... vše co kolem sebe vidíme je tak složité a dokonalé, že to nemůže existovat aniž by to někdo vytvořil. Tvůrce musí být ještě dokonalejší, ovšem on může existovat aniž by ho někdo stvořil.
Člověk který ví že něco nemůže vzniknout z ničeho. Proto Inteligence bez fyzické podstaty, která existovala v ničem vytvořila z ničeho něco.
Člověk který věří na mluvicí hady.
člověk který ví že je morální znásilňovat a vraždit, pokud nad sebou nemá dohled 24/7
člověk který ví, že vyhlazení téměř celé lidské populace včetně nenarozených dětí je správné
...

Je to tvrdohlavost, vzpoura a pojídání si vlastní navařené kaše

pane Kábrt.

A ta kaše se začíná postupem času velmi rychle kazit, jako že na počátku už byla pěkně nechutná. A co teprve v dnešní čas?

Bůh učinil člověka ke svému obrazu, jako muže a ženu. A dal jim moudrost i rozumnost.

Člověk přesto všechno stále vyhledává jen samé smyšlenky, jak svědčí Písmo. V dnešní době je to ještě podepřené diplomem za věrnost lidským výmyslům a představám. A za diplom se i někdy dost platí. Kdyby tak ti lidé věděli, že ten diplom má tak malou cenu. Dávat za něj ještě statisíce, za jedno razítko a podpis.

To náš podpis a pečeť je vykoupena předrahou krví Kristovou a Jeho nesmírným utrpením, když svůj život předával Bohu do rukou a Jeho ruce byly probodené našimi hříchy - v podobě hřebů - ačkoli Kristus sám velmi dobře věděl, co znamená život a jak je cenný, kvůli nám neváhal nejen zemřít, ale i vzít na sebe naše hříchy, kterými se před Bohem proviňujeme každý den, když si svévolně vykládáme ty skutečnosti - např. celosvětová potopa, historie zaznamenaná v Bibli, náš vlastní život a to, jak je utvořen, lidské vztahy, atd. atd - které můžeme sami prožívat.

To jen tak naokraj. Pravdou zůstává, že celosvětová potopa byla a Bible nám o ní podává jasnou zprávu. V dnešní čas nám o tom podávají zprávu zkameněliny a spoustu dalších zaznamenaných skutečností na této zemi i pod zemí i nad zemí i v celém vesmíru.

Vlastimil

Evoluční báchorka není ani dobrá pohádka. I pohádky jsou lepší. Není to ani dobrá skutečnost, ani nijak zvláštní historie. Je to spíše smutný a tragický příběh o vítězství smrti nad životem. V.S. Doplnil bych: o vítězství smrti nad životem a fanatické blbosti nad rozumem.

Naprostý souhlas. Já jen když si uvědomím, že člověk, který je tzv. normální (nepobývá většinu života na psychiatrii s vírou, že je Napoleon nebo Sněhurka), který tu na zemi žije už aspoň dvacet pětadvacet let, si může myslet, že se na kamenité kouli o poloměru asi 6 tisíc kilometrů sami od sebe vytvořili lidi, ptáci, ryby, stromy atd. - tak se musím podivovat, že tomuhle nesmyslu může někdo věřit déle jak pět minut (člověka samozřejmě napadnou všelijaké hlouposti, ale za pět minut je většinou každný normální člověk zavrhne a už se k tomu nevrátí). A když vezmete ty evoluční tanečky kolem měkkých tkání (asi jste nečetl zde naše dohadování o tom třeba s Liamem S. a dalšími evolučními rétoriky), třeba jen jaké ústrky musela zažít sama evolucionistka Schweitzerová od svých fanatických evolučních kolegů, tak je to opravdu k smíchu. Ale souhlasím s Vámi, je to velmi smutný příběh a určitě se nehodí ani na uspávání dětí. PK

Customize This