‘Doba’ kamenná—výplod představivosti?

caveman_cartoonZ http://creation.com/the-stone-age-a-figment-of-the-imagination#top přeložil Pavel Kábrt - pavelkabrt@seznam.cz – 21/2016. Permition granted by Creation.com - Přeloženo s povolením od Creation.com. Článek vyšel v časopisu Creation 27(4):13 v září 2005. Anglickou verzi časopisu je možné si objednat zde. Na stránkách CMI jsou i další české články zde. CMI – Creation Ministries International /Mezinárodní kreacionistická služba/ je celosvětovou organizací, která se řadí ke kreacionistickým organizacím mladé Země a doslovného výkladu Bible /jako jsou např. ICR, CRS, AiG aj./. Zabývá se rozšiřováním vědecké pravdy o stvoření světa Bohem v protikladu k evolucionistickým nevědeckým báchorkám, jak svět stvořil sám sebe.

Pořád se podivuji, kde se ten termín ‘doba kamenná’ vlastně vzal? Je všude—jako předpokládaný ‘fakt’, že prehistoričtí lidé používali kamenné nástroje více jak dva milióny let předtím, než se naučili jak vyhledat a použít kov. A pak začali používat bronz, a železo přišlo až později.

Jenže fakta z archeologie nejsou tak průzračně jasná, jak byste si mohli myslet.

Christian Thompson, který vymyslel systém ‘tří období’—doba kamenná, doba bronzová a doba železná— byl ve skutečnosti sběratel mincí, který byl jmenován prvním ředitelem Dánského národního muzea, i když byl z velké části bez kvalifikace.

Jeho úkolem bylo najít klasifikační systém, který by vnesl určitý pořádek do změti lidských artefaktů (nástrojů, zbraní, ozdob a tak dále), které se kupily kolem tohoto muzea.

Jeho nástupce v tomto muzeu, archeolog J.J.A. Worsaae, šel hledat důkazy této posloupnosti na místech vykopávek po celé Evropě—začal vykopávkami pohřebních míst v Irsku, kde našel velkou spoustu kamenných, mosazných a železných nástrojů.

Běžně se tvrdí, že Worsaae tyto artefakty našel ve třech vrstvách, jak to prezentoval jeho předchůdce,1 jenže ve skutečnosti, když si jeho práci ověříte, tak on vlastně říká, že z nástrojů, které vykopal přímo z bahnitého rašeliniště, nemůžete zjistit vůbec nic, protože v takové rašelinové slatině jsou železné, bronzové a kamenné nástroje navzájem promíchány.

Také našel hrobky obsahující buď bronzové a kamenné, nebo železné sady nástrojů. Proč tedy došel k závěru, že se tato pohřebiště skládala ze sekvencí tří období? Protože místa s kamenným nářadím obsahovala celá lidská těla, zatímco místa s bronzovými nástroji obsahovala jen popel, což ukazuje, že lidé praktikovali kremaci a byli tedy ‘zřejmě’ mnohem pokročilejší! Tento pochybný argument je zpochybněn skutečností, že lidé se železnými nástroji se pak později vrátili k pochovávání celých těl.

Moderní archeologové nyní uznávají, že mimo Evropu není systém doby kamenné–bronzové–železné příliš užitečný.

Člověk si klade otázku, jestli je to vůbec kdekoli nějak platné. Vypadá to tak, že jde ve velké většině opět o další případ dogmatu o ‘lidském pokroku’, dogmatu, kterým byla fakta jen jednoduše znásilněna.

Zatímco technologické inovace mají svoji posloupnost, všechny základní věci existovaly v pokročilém stádiu už dlouho před Noemovou potopou ve dnech Túbal-kaina, který byl ‘mistrem všech řemeslníků obrábějících měď a železo’ (Genesis 4:22).

Odkaz

  1. Worsaae, J.J.A., The Primeval Antiquities of Denmark, transl. by W.J. Thoms, London, John Henry Parker, 1849. Zpět

ROBERT NIEMAND je pseudonym používaný v případě, že článek byl vytvořen mnoha přispěvovateli/autory takovým způsobem, že je obtížné přesně připsat autorství. (Pokud by se autor neuvedl nebo by se uvedlo, že jde o autora ‘anonymního’, mohlo by to vést k chybné domněnce, že autor nechce za obsah článku převzít zodpovědnost). Zpět na začátek článku


PřílohaVelikost
977-21.9.2016-doba_kamenna-vyplod_predstavivosti.doc657 KB
Průměr: 3 (4 votes)
Štítky:

Škoda

Jen škoda, že jsme se nakonec nedozvěděli, kdy že si lovci mamutů dali k obědu toho posledního mamuta... stejně to museli být divní lidé, že nedali ani jednoho ostatním Wink

Foton

Na tvůj dotaz aké zdroje som použil, již bylo zodpovězeno.
Čili jako zdroj pro svá tvrzení jsi použil článek z wikipedie, který jsem sem dal?
Beru to tak, že odpověď na mou otázku, jestli znáš tu lokalitu, zní: ne. jen škoda, že kvůli dvěma písmenkům bylo z tvé strany napsáno tolik balastu...

Chameleon

Dokáž, že v Hisare došlo k prezradeniu technológie od Chetitov, vzdialených stovky kilometrov.

Nevidím důvod. Říše Chetitů zanikla. Nálezy produktů ze železa v jiných lokalitách jsou právě přibližně z této doby. Jestli tajemství výroby železa objevily jiné civilizace nezávisle na Chetitech nebo ne, se asi nikdy nedozvíme. A nezáleží na tom. Jedno je zatím jisté, podle nálezů byli Chetité první.

Zmetky tu vyrábaš jedine ty svojou prebohatou fantáziou. Ďaleko pravdepodobnejšie je pôsobenie zubu času.

Zanech osobních invektiv. Nikdo na ně není zvědavý.
Jak moc je jaký způsob poškození pravděpodobnější, nech na odbornících. Dobrým způsobem, jak to zjistit, je také si to vyzkoušet. A nebo se zeptat někoho, kdo se vypalováním zabývá.

Keramické nádoby sa hodia vždy. ...Už len na uskladňovanie potravy.

To je pohled moderního člověka. I miska musela být vynalezena. Starobylé kultury potravu uskladňovat nemohly. Rychle by se jim zkazila. To by lovci mamutů museli znát nějaký způsob konzervace.

Ešte nie je archeologicky preskúmaný celý zemský povrch. Dokonca aj spomínané lokality sú preskúmané len z malej časti.

Jenže tady mluvíme o nalezišti, kde byly nalezeny vypálené sošky ale žádná užitková keramika.

Nie je problém vyrobiť nádobu/misku s dostatočne hrubými stenami, aby k prasknutiu nedošlo. A ak by došlo, nie je problém pokus opakovať dovtedy, kým sa jedna nepodarí.

Ty jsi asi nikdy nezkoušel. Jde o dlouhou řadu podmínek, které musí být současně splněny. Kvalitní hlína, kvalitní zpracování hlíny, tvorba výrobku s pokud možno stejnou tloušťkou stěny, velmi pozvolné sušení se stejnou teplotou, vypalování ve správně rozpálené peci po správně dlouhou dobu, velmi pomalé chladnutí. A to určitě není všechno.

Na mnohých náleziskách nie sú ani len fugúrky. Ešte nie je archeologicky preskúmaný celý zemský povrch. Dokonca aj spomínané lokality sú preskúmané len z malej časti.em

No jistě. Ale na všech nalezištích, kde lidé uměli vypalovat užitkovou keramiku, jsou také nalezeny její zlomky.

Autorita je dôkaz?

To samozřejmě není. Ale autoritám se více věří. Takže tvé tvrzení je bez dalšího důkazu bezcenné.

to Chameleon

Milý Chameleone, děkujeme za opravdu překrásné ukázky kreacionistického uvažování Smile

1/
Výrok Artexe: "Asi v té době ani nepotřebovali keramické nádoby."
Chameleon kontruje: "Keramické nádoby sa hodia vždy. "
A jak k tomu došel?
Takto: Já užívám nádoby = všichni lidé ve všech dobách na všech kontinentech používali nádoby.

2/
Výrok Artexe: "Na výrobu vypalovaných nádob je třeba kvalitní hlíny aby nepopraskala už při sušení a pak při vypalování."
Chameleon kontruje: "Nie je problém vyrobiť nádobu/misku s dostatočne hrubými stenami, aby k prasknutiu nedošlo."
A jak k tomu došel?
Takto: O výrobě keramiky nemám ani šajnu, ale myslím si, že když něco udělám tlustší, tak to musí vydržet.

Obrázek uživatele Chameleon

Šriber

Já jsem několikanásobný očitý svědek používání moderních technologií členy domorodých kmenů z Austrálie, Asie, Afriky i Ameriky. Foton má smůlu...

Akú smolu? Hovoríme o osadách, kde nepoužívajú žiadnu modernú technológiu. (Taká po opustení vyzerá ako z doby kamennej. Stačí ku tomu len nejakého vychytrálka, ktorý to prehlási) Alebo chceš tvrdiť, že v každej osade používajú moderné technológie?
...Dnešná technológia je už veľmi globálna záležitosť. Také niečo tu nikdy nebolo. Lepšie teda môžeme onú dobu o ktorej je reč (a jej kultúrne bariery) porovnať s otázkou: "Koľko technológii charakteristických napr. pre 19-te storočie používali austrálsky domorodci v 19-tom storočí?"

Obrázek uživatele Chameleon

Ryťapák

On sa odvolava ako vzdy na ocitych svedkov, len svedkov dopadu nicivych meteoritov doteraz nestretol.

Na dopad ničivých meteoritov nepotrebuješ ani svedkov. Tebe úplne postačí, keď to povedia v televízii a doplnia vhodnou animáciou. Wink

Az budu zasa kreacionisti biblicky bluznit, musia zaroven vysvetlit absenciu sekvencii DNA neandertalcov a denisovanov ludi subsaharskej Afriky, zatial co u ludi zijucich v Azii,Europe, ci dokonca Ameriky je pritomna.

To je ako vysvetľovať absenciu markerov špecifických len pre rómske etnikum u ľudí subsaharskej afriky. Keď ťa nenaučili myslieť za mladi, v puberte toho už veľa nedobehneš.

Ocakavam len seriozne reakcie ludi, co sa tomu trochu venuju a rozumeju, nie vylevy tych, co o tom nemaju ani sajnu.

Ty môžeš na "rozumenie sa niečomu" zabudnúť. S hlavou plnou Samko-genéznych fekálii sa nedopracuješ ani len k náznaku myslenia.

Obrázek uživatele Chameleon

Neznalek75

Na tvůj dotaz aké zdroje som použil, již bylo zodpovězeno.

Obrázek uživatele Chameleon

Artex

Podařilo. Nejméně 800 let. Výroba železa byla dosažitelná pouze těm, kteří uměli vyrábět dřevěné uhlí a měli v dosahu některou ze železných rud. Až po rozpadu Chetitské říše se výroba železa rozšířila. Pokud se někde vyrábělo železo o něco dříve než před zánikem říše Chetitů, pak to nebylo z důvodu prozrazení technologie.

Dokáž, že v Hisare došlo k prezradeniu technológie od Chetitov, vzdialených stovky kilometrov. (Evolucionista nezaprie, že operuje svojou prebohatou fantáziou, ktorú mu darwinko nadelil.)

Uvedl jsem dva. Přidám třetí. Zmetky z výroby.

Zmetky tu vyrábaš jedine ty svojou prebohatou fantáziou. Ďaleko pravdepodobnejšie je pôsobenie zubu času. (Niečo ako Occamova britva ti asi veľa nehovorí....)

To si myslím dobře. Ne všechny výrobky z keramiky byly nalezeny ve fragmentech.

Ano. Ojedinele sa zachovali aj celé (keď boli uložené vo vhodnom prostredí). Tie bývajú potom vystavované (z čoho môže vzniknúť mylný dojem, že väčšinou nachádzame celé keramické predmety) To platí o stredoveku. Starovekú keramiku z obdobia tzv. "hmotných kultúr" nachádzame vo fragmetoch, ktoré sa potom zliepajú, takže miska a pod, vyzerá ako celá.

Nikde v nalezišti se nenašly zlomky užitkové keramiky.

To si mysleli aj pred objavom Věstonickej Venuše, že lovci mamutov žiadne sošky nevyrábali.
.....Ešte nebol prekopaný celý povrch európy. Keď vedeli vypalovať zložité predmety z keramiky ako sošky, logický záver je, že dokázali aj ďaleko jednoduchšie veci ako misky a krčahy.

Pokud se ovšem našlo větší množství vypálených figurek, proč se nenašly střepy vypalované užitkové keramiky v blízkosti pece?

Z rovnakého dôvodu, z akého na ostatných náleziskách (pravdepotobne tých istých migrujúcich lovcov) sa nenašli ani sošky.

Zřejmě proto, že se o to ani nepokoušeli.

Pred objavom Věstonickej Venuše si to isté mysleli o akýchkoľvek keramických predmetoch. (nejaké sošky ani neprichádzali do úvahy).

Asi v té době ani nepotřebovali keramické nádoby.

Keramické nádoby sa hodia vždy. ...Už len na uskladňovanie potravy.

Na výrobu vypalovaných nádob je třeba kvalitní hlíny aby nepopraskala už při sušení a pak při vypalování.

Nie je problém vyrobiť nádobu/misku s dostatočne hrubými stenami, aby k prasknutiu nedošlo. A ak by došlo, nie je problém pokus opakovať dovtedy, kým sa jedna nepodarí.
-Vestonická venuša nie je jediný objav venuše z toho obdobia. Našli sa aj venuše celkom neporušené.

Tedy, pokud by vyráběli užitkovou keramiku, jistě by v okolí pece nebyly jen figurky.

Na mnohých náleziskách nie sú ani len fugúrky. Ešte nie je archeologicky preskúmaný celý zemský povrch. Dokonca aj spomínané lokality sú preskúmané len z malej časti.

No a? Ty nejsi v tomto směru žádná autorita.

Autorita je dôkaz?

To nebyl argument nýbrž výzva.

Pre niekoho je argumentom titul, pre iného zas vecné faktické dôkazy. Nech si každý vyberie, čo je lepšie. Wink

Obrázek uživatele Šriber

Neználek

Já jsem několikanásobný očitý svědek používání moderních technologií členy domorodých kmenů z Austrálie, Asie, Afriky i Ameriky. Foton má smůlu...

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Re: ‘Doba’ kamenná—výplod představivosti?

Az budu zasa kreacionisti biblicky bluznit, musia zaroven vysvetlit absenciu sekvencii DNA neandertalcov a denisovanov ludi subsaharskej Afriky, zatial co u ludi zijucich v Azii,Europe, ci dokonca Ameriky je pritomna.

Ocakavam len seriozne reakcie ludi, co sa tomu trochu venuju a rozumeju, nie vylevy tych, co o tom nemaju ani sajnu.

Customize This