Dinosaurus

Dinosauři jsou nejlépe známou různorodou skupinou vyhynulých plazů, která proslula obrovskými rozměry některých druhů. Byli mezi nimi jak masožravci, např. monstrózní Allosaurus, který dosahoval až 40 stop na délku, stejně jako býložravci , jejichž příkladem je Diplodocus s rozměry překračujícími 115stop. Dnes je již vědecky prokázáno, že dinosauři žili ve stejné době jako savci. Styk člověka s dinosaurem dosud vědecky uznán nebyl, je však velmi pravděpodobný, viz. DRAK.

Název "dinosaurus" znamená strašný ještěr. Název byl vytvořen v roce 1842 kreacionistickým paleontologem Richardem Owenem z řeckých slov δεινός, deinos ("hrozný") a σαῦρος, sauros ("ještěrka").

Dinosauři se nacházejí ve velkém množství ve fosilním záznamu vzhledem k velikosti a trvanlivost jejich kosti. Z toho lze usuzovat, že mnoho z nich zahynulo při celosvětové povodni. Kniha Genesis však říká, že všechny zvířata Země byla umístěna na Noemově arše a tak lze usuzovat, že dinosauři vyhynuli až po této globální katastrofě následkem změn klimatu.

Klasifikace dinosaurů:
Říše: Animalia
Kmen: Chordata
Podkmen: Vertebrata
Třída: Reptilia (Sauropsida)
Čeleď: Dinosauria

Popis stvořeného živočicha naleznete na wikipedii. Zajímavostí je, že plazi stále rostou dokud žijí, na rozdíl od savců a dalších suchozemských obratlovců, kteří po skončení dospívání již nerostou.

Existují dinosauři i dnes?
Tuto věc vyloučit nelze. Existují dohady mezi tím, který živočich je dinosaurům nejblíže (zda krokodýl či kuře), nicméně doposud se nepodařilo prokázat, že by došlo k evolučnímu procesu změny dinosaurů v ptáky, vyjma vědeckých podvrhů typu Archaeoraptor, více zde. K podvrhům ve snaze dokázat evoluci docházelo i v jiných případech, např. Brontosaurus, který vznikl spojení kostí dvou tvorů, apod.

Více o tématu naleznete zde:
Dinosauři a Bible
Dinosauři kontra ptáci aneb zkameněliny nelžou
Procházka s dinosaury

Případně si vyhledejte heslo dinosaurus v poli vyhledavače našeho webu.

Štítky:
Customize This