Dinosauři v Noemově vinohradu

Fotografie: Manana Tsiramua, s laskavým povolením Georgian Holidays (www.georgianholidays.com).

wall-carving

Rytiny na stěně kostela v Gruzii připomínají tvory s rysy dinosaurů.

Z http://creation.com/dinosaurs-in-noahs-vineyard přeložil Pavel Kábrt - pavelkabrt@seznam.cz – 9/2016. Permition granted by Creation.com - Přeloženo s povolením od Creation.com. Článek vyšel v časopisu Creation 37(2):28-29 v dubnu 2015. Anglickou verzi časopisu je možné si objednat zde. Na stránkách CMI jsou i další české články zde. CMI – Creation Ministries International /Mezinárodní kreacionistická služba/ je celosvětovou organizací, která se řadí ke kreacionistickým organizacím mladé Země a doslovného výkladu Bible /jako jsou např. ICR, CRS, AiG aj./. Zabývá se rozšiřováním vědecké pravdy o stvoření světa Bohem v protikladu k evolucionistickým nevědeckým báchorkám, jak svět stvořil sám sebe.

Rytina (podívejte se na obrázek výše), která vypadá jako dva dinosauři, je na venkovní zdi zvonice kostela v Gruzínské republice. Kostel Svaté trojice (který je znám též jako Tsminda Sameba) je na hoře Gergeti, poblíž vesnice Stephantsminda, na hoře v Kazbegiské oblasti—je to poblíž hranic se Severní Osetií a Ingušskem.

Když jsem tuhle oblast navštívil a viděl tyto rytiny, zeptal jsem se gruzínského duchovního v tomto kostele, co ty rytiny znázorňují. Řekl, že vypadají jako dinosauři, ale neměl nejmenší tušení, kdy nebo proč byli na zvonici vyryti.

Není tedy žádný důvod věřit, že rytiny byly pozdějším doplňkem. Rytiny jsou plně v souladu s celkovým okenním reliéfem a zcela jasně u nich došlo ke stejnému časovému zvětrání jako u okolního cihlovému podkladu. Navíc k tomu přistupuje fakt, že místní lidé by velmi pravděpodobně vzdorovali nějakému pozdějšímu zohyzdění kostela. Kostel je tak vysoce ceněn, že v osmnáctém století byl kříž St. Nino a poklady z Mtskheta přeneseny sem pro ochranu.1 Dokonce byla v roce 1988, v době Sovětských autorit, místními lidmi zničena lanovka, protože se jim zdálo, že znesvěcuje toto svaté místo. Takže rytiny zřejmě pocházejí ze čtrnáctého století, kdy byl kostel postaven.

Je nějaké spojení mezi draky a dinosaury?

Fotografie Davida C. Lewise

StGeorge-dragon

Ikona svatého Jiří, který zabíjí draka.

[Bronzovou jezdeckou sochu sv. Jiří bojujícího s drakem na třetím nádvoří Pražského hradu vyrobili v roce 1373 bratři Martin a Jiří z Kluže. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých gotických soch z bronzu. - pozn. PK]

Také další lidé poznamenali, že rytiny vypadají jako dinosauři. 2 Uvnitř kostela je také ikona zobrazující svatého Jiří, jak zabíjí (plazu podobného) draka. Toto je v Gruzii běžný motiv (a stejně tak v sousední Osetii), kde uctívali svatého Jiří od čtvrtého století.3 Jsou tyto rytiny nad oknem zvonice, které zřejmě znázorňují dinosaury, v nějakém vztahu k příběhům o dracích, rozšířeným na mnoha částech světa?

Kreacionisté často připomínali, že jsou mnohé tyto příběhy o ‘dracích’ (často též označovaných jako ‘hadi’), zřejmě inspirovány skutečnými pozorováními živých dinosaurů, zkreslené časem a častým převypravováním.4 Je-li tomu tak, pak tyto rytiny z Gruzie odpovídají středověkým rytinám a skulpturám z takové dálky, jako je Británie a Kambodža, kde rozpoznáváme známé typy dinosaurů.5

Jako ptáci dodo, mamuti a další, velmi dobře zdokumentovaní dříve žijící tvorové, kteří byli současníky lidí a posléze vymřeli, tak to samé se stalo potomkům různých druhů dinosaurů, kteří byli na Noemově arše.

Archa dosedla ‘v pohoří Ararat’ (Genesis 8:4). Bible také poukazuje na Ararat jako na stát (2.Královská 19:37; Jeremiáš 51:27), který asyrské zdroje označují za Urartu. Ležel v oblasti jezera Lake Van, což je dnes východní Turecko, a vedle Arménie též zahrnoval podstatnou část současné Gruzie a Azerbájdžánu.

Zemědělství se praktikovalo už před potopou (Genesis 3:17–19; 4:2–3), a po potopě bylo znovu zavedeno Noemem a jeho syny. Panuje všeobecná archeologická shoda, že se první domestikované odrůdy pšenice, ječmene a dalších plodin vyskytovaly na Středním východě v oblastech náhorních plošin na místech, kde je dnes východní Turecko, Arménie, Gruzie, Azerbájdžán, Irán a přilehlá území. (V rámci biblické historické chronologie by tím šlo o ‘první’ domestikované odrůdy, znovu zavedné po Potopě.) To je ta samá oblast, kde Noe přistál se svou archou.

iStockphoto/cenkertekin

Gergeti-Holy-Trinity-church

Kostel Svaté Trojice na hoře Gergeti, Gruzínská republika, východně od Černého moře

První (popotopní) vinice

Mnoho odborníků považuje tento region za první místo, kde byly pěstovány hrozny a poprvé produkováno víno. 6 Genesis 9:20 uvádí, že Noe zasadil vinohrad, což zřejmě představovalo první pěstování hroznů po Potopě.

Současná Gruzínská republika je vyhlášená svým vínem. Když vidíme rytiny dinosaurů, nutí nás to k zamyšlení; místní druhy vín by mohly také pocházet z těch, které původně pěstoval Noe na tom samém území světa.

Podobné články v češtině:
Schovaní pod kobercem katedrály v Carlisle: dinosauři!
Mohou dinosauři vyvrátit evoluci?
Dinosauři a Bible
Dinosauři z Acambaro: utajované nálezy
Člověk a dinosauři - znali se?
Rytiny dinosaurů v indiánské kultuře Ica

Odkazy a poznámky

  1. As per eurasia.travel, accessed 25 August 2014. .
  2. E.g. eurasia.travel and the Lonely Planet Guide to Georgia, Armenia and Azerbaijan, 2008, p. 102. .
  3. Svatá Nino, žena z Kappadokie, která ve čtvrtém století přinesla křesťanské evangelium Gruzíncům, byla prý z otcovy strany příbuzná svatému Jiří: en.academic.ru, all accessed 26 August 2014. .
  4. Entering ‘dragons’ in the search engine on creation.com gives a host of examples. .
  5. See e.g. creation.com/bb and creation.com/angkor-stegosaur. .
  6. E. Hyams, Dionysius: A Social History of the Wine Vine, New York: The Macmillan Company, 1965, p. 28; R. Jackson, Wine Science: Principles and Applications, Burlington, MA; London; San Diego: Academic Press, third edition, 2008, p. 23; Вахтанг Шутиевич Айба, Аборигенные сорта винограда Республики Абхазия—агробиологическая оценка и перспективы производства [Ayba je místní odrůda hroznů v Abcházské republice: agrobiologické ohodnocení a produktový leták] (Krasnodar: Agricultural Sciences Ph.D. thesis synopsis, 2011; available at dissercat.com, accessed 4 July 2014.) .


PřílohaVelikost
978-24.9.2016-dinosauri_v_noemove_vinhoradu.doc241.5 KB
Průměr: 3 (1 vote)

Re: Treviso

A ktory nie?

RE: - Treviso.

Tudíž zobrazení draků nutně nemusí představovat dinosaury. Jinými slovy tento článek je úplně o hovně.

Tento článek, potažmo kreacionismus je aspoň o hovně Treviso - na rozdíl o evolucionismu - který je naprosto o ničem. V.S.

Obrázek uživatele Route 66

Re: Dinosauři v Noemově vinohradu

tez dekuji trevisovi za prispevek, zel mozna jsem nedohledl vysek jeho evolucionarske inteligence a ho.ven, ale zadnou shodu mezi mym prispevkem a jeho evolucionarskymi chimerami jsem nenasel.
nicmene, jeste jednou dekuji Smile

"Ježíšek je, jenže my to nesmíme říkat, abychom byli připuštěni na vyšší stupeň všeobecně vzdělávacích škol. A zapřeme-li ho docela, možná i na školu vysokou"
Yvonka - sestřenice pionýra Vasila Krátkého

Re: Dinosauři v Noemově vinohradu

Děkuji Vlastovi a Routovi66 za příspěvky.

Jsem rád, že se shodneme. Mýty o dracích mohou mýt základ v současných tvorech, například krokodýlech.

Tudíž zobrazení draků nutně nemusí představovat dinosaury. Jinými slovy tento článek je úplně o hovně.

Obrázek uživatele Route 66

Re: No - ohledně draka -

A že je něco dnes krokodýl? A proč by to nemohl být v minulosti pro některé např. ten drak?

.......................................................

No, přesně! Třeba pro Brnáky:

a brněnskej drak v Nilu se narodil,
dětem nahání strach, má jméno krokodil,
visí na řetizku, v průvanu houpe se,
píšu do notysku, ajť nekrmí se.

Smile

"Ježíšek je, jenže my to nesmíme říkat, abychom byli připuštěni na vyšší stupeň všeobecně vzdělávacích škol. A zapřeme-li ho docela, možná i na školu vysokou"
Yvonka - sestřenice pionýra Vasila Krátkého

Re: Dinosauři v Noemově vinohradu

ano a este poprosim vysvetlit toho leviatana

No - ohledně draka -

Mimochodem.
Není to tak dlouho, co v kinech běžel Hobit. Nejlepší na celém filmu byl drak Šmak, kterého animátoři vytvořili na základě své fantazie a obecných představ o podobě draků.
Proč to píšu? Možná se autor skutečně snažil zobrazit draky, ale to neznamená, že je někdy viděl nebo že je vůbec někdy někdo viděl. Smile

- si asi představu udělám velmi rychle - stačí dát krokodýlovi křídla je tu drak jak vyšitej. A že je něco dnes krokodýl? A proč by to nemohl být v minulosti pro některé např. ten drak? Existují také malí dráčci, kteří jsou tak i pojmenovaní. Pro mě osobně není žádný problém se slovem drak. Slovem drak se označuje spoustu objektů, jedním z nich je zvíře, které je prostě ošklivé, spoustu zubů, velkou tlamu a popřípadě "chrlí oheň" v přeneseném slova významu - hlavně je to živé. Není to nějaký stroj.

Re: Dinosauři v Noemově vinohradu

za vznikom kamenov stal isty Basilo Uschuya.
Priznal sa, ze kamene vyrabal sam pomocou niekolkych jednoduchych nastrojov.Len preto,aby do regionu prilakal turistov.

Aj legenda Dogonov ma celkom prozaicke vysvetlenie, aj moai aj ine tzv. zazraky, niektore su este zahalene, ale aj tie sa mozno casom podari vysvetlit.
Jedine, co sa nikdy nepodari vysvetlit, je to, ze ET vobec neohrozuje stvorenie, ani nestoji za premenu z neziveho na zive, lebo ak by sme toto niektorym tu dokazali vysvetlit, uz by nemali o com pisat.

Re: Vlasta

Z jiné strany: Jak mohl jeden indián (a třeba s celou svou dvacetičlennozu rodinou) vyrýt 40 000 obrazů do tvrdého materiálu?

Uz Daniken svojho casu o tomto pisal, dokonca mu to Cabrera vyrobil na objednavku.

Niekedy v 70.rokoch, ked tam bol. Ak dokazal po istom case zdokonalit svoje umenie tak za par mesiacov mohla cela jeho rozvetvena rodina vyrobit aj tych 40 000 kusov. ONo totiz honba za ziskom dokaze urobit zazraky.

Re: Václav Dostál

Otázka: Co znázorňuje rytina na daném chrámu? Tentokrát tam okružní pila (lidově zvaná cirkulárka) jaksi chybí!

To nevím. Mě osobně to připomíná opice.

Mimochodem.
Není to tak dlouho, co v kinech běžel Hobit. Nejlepší na celém filmu byl drak Šmak, kterého animátoři vytvořili na základě své fantazie a obecných představ o podobě draků.
Proč to píšu? Možná se autor skutečně snažil zobrazit draky, ale to neznamená, že je někdy viděl nebo že je vůbec někdy někdo viděl. Smile

Customize This