Dinosauři, ptáci, pterosauři, aligátoři, želvy, plazi i savci v masovém hrobě v Kanadě

Převzato z www.novinky.cz

http://www.novinky.cz/veda-skoly/204288-nejvetsi-masovy-hrob-dinosauru-b...

Dinosauři, ptáci, pterosauři, aligátoři, želvy, plazi i savci v masovém hrobě v Kanadě_centrosaurus.jpg
Centrosaurus
FOTO: fotobanka Profimedia
24. 6. 2010

Největší masový hrob dinosaurů byl objeven na západě Kanady

Na více než dvou čtverečních kilometrech objevili paleontologové tisíce 76 miliónů let starých zkamenělých kostí dinosaurů. Je to zatím největší známý masový hrob dinosaurů. Jde o ostatky především jediného druhu - býložravých a rohatých Centrosaurů. Pohybovali se v obrovském stádu, když je podle serveru LiveScience zastihla superbouře, která je všechny pohřbila na jediném místě.

Nález je významný nejen svým rozsahem. Zároveň podle paleontologa Davida Ebrtha odpovídá na otázku, jak velká byla stáda dinosaurů. Nyní se zdá, že mohla čítat od několika set po pár tisíc jedinců. Tedy mnohem více, než se dříve myslelo.

První nález z masového dinosauřího hrobu v Albertě se dostal na světlo již v roce 1997. Výzkum pokračoval a postupně se rozrůstal. Skutečný rozsah nálezu byl zveřejněn až tento měsíc.

Tato oblast na západě Kanady je přitom na dinosauří nálezy i tak neobyčejně bohatá a dokládá bohatost druhů. Našli se zde triceratopové, velociraptoři i draví albertosauři a tyranosauři. Navíc se zde našli i ptáci, pterosauři, aligátoři, želvy, plazi i savci. Mimo jiné se zde nedávno našla dinosauří kost se stopami savčích zubů. (Zvýraznění PK)

V období, kdy centrosauři nalezení v masovém hrobě ještě žili, se Alberta těšila teplému a vlahému podnebí, které stimulovalo i vnitrozemské moře, které rozdělovalo Severní Ameriku na dvě poloviny. Obrovský počet jedinců ve stádě napovídá, že se centrosaurům dařilo dobře až do okamžiku, kdy je zaskočila pohroma, která je všechny zahubila najednou.

Nejpravděpodobnější je podle vědců ohromná superbouře, která vzedmula mořské vody o více než čtyři metry. „Potopa zalila území až do hloubky 100 kilometrů od pobřeží,“ odhaduje Eberth. Nikde přitom nebylo nablízku místo, kde by se mohla zvířata dostat nad hladinu a dlouhodobě nemohla ve vodě přežít. Jedinci ve stádu začali rychle umírat.

Menší zvířata jako ptáci a savci mohla takovou pohromu poměrně snadno přežít na stromech, nebo prostě odletět, ale poměrně velcí dinosauři se ze zaplaveného území neměli jak rychle dostat.

PřílohaVelikost
Dinosauři, ptáci, pterosauři, aligátoři, želvy, plazi i savci v masovém hrobě v Kanadě.doc74 KB
Průměr: 5 (1 vote)

Smysl článku

Chtěl bych se zeptat, jaký je smysl článku. Respektive, co má dokazovat. Když pominu např. to, že velociraptoři v Albertě nalezeni opravdu nebyli (jedná se o asijský taxon), místo triceratopsů tam patrně má být ceratopsidi a "tyranosauři" by mělo být vynecháno nebo explicitně použito ve smyslu kladu Tyrannosauridae, nevidím nic, co by jakkoli podporovalo (ani zdánlivě) kreacionizmus.

Je úsměvné, že zase reaguju na článek z Novinky.cz. Nebylo alespoň občas něco serióznějšího?

Obrázek uživatele Stoura

to Daniel: ad kosmologie a spol

co se týče gravitace, to je snad vyjasněné. Co se týče Velkého třesku: v tom jste asi poněkud v rozporu s fundamentalistu na tomto fóru, kteří propagují 6000 let starý svět.

ad Dialktika Engelsova se ukzála jako nevědecká, později dogmatická doktrína. To je asi úděl všech myšlenek, které jsou lidé nucení nekriticky přijímat. Ve své době to byl jeden z mnoha směrů, o nichž se nevědělo, jak moc jsou dobré nebo špatné. Neměla žádnou oporu ve faktech Nějakou oporu měla. Ale malou. Koneckonců takovou nemá mnoho myšlenek dodnes. Vizme Vámi citovaný nepravdivý "zákon kybernetiky".

Navíc je zajímavé, že již svatý Augustin zmínil, že i čas byl na počátku stvořen. To, myslím, je i fenomén singularity.
Nemusí být. Existují teorie, které singularitu hezky obejdou. Teorií je mnoho, důkazů pro ně ale málo, takže nelze určit, která je blíže pravdě.

Je to velký intelektuální skok od řecké novoplatoniky v rámci křesťanství. Právě materialisté Augustina kritizovali.
Stejně dobře ale můžete říci, že se teoriemi naopak vracíme ke starořeckému pojetí vzniku světa z chaosu. Vizme například měření sondy KOBE, ukazující fluktuace reliktního záření.

Láska však je vždy objektivní, jestliže se projevuje nezištně i tam, kde skutečně žádný prospěch nemá. Bývá z toho sice subjektivní pocit radosti, ale radost se stává objektivní v okamžiku, kdy existuje na blízku dobrý pozorovatel. Láska je objektivní i pro nezávislého pozorovatele. Dá se měřit tepová frekvence, aktivace oblastí mozku nebo hladina endorfinů.

Pro všechny

Je fakt dost hodin, půjdu spát.
Díky všem za rozhovor.

Pro Šťouru

K té gravitaci. Špatně jsem se vyjádřil. Samozřejmě je Einsteinův model i pro mne přijatelnější, než Newtonův. Uznávám, beru zpět. Měl jsem na mysli vědu jako disciplínu, poskytující exaktní měření.

V kosmologii však přesto nevidím rozpor s tím, co je řečeno v Genesis - totiž, že Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. Jde o dva stavy - nehmotný a hmotný. Tak je to alespoň chápáno v širším kontextu dále navazujících textů.

Dialktika Engelsova se ukzála jako nevědecká, později dogmatická doktrína. Neměla žádnou oporu ve faktech. Navíc je zajímavé, že již svatý Augustin zmínil, že i čas byl na počátku stvořen. To, myslím, je i fenomén singularity. Je to velký intelektuální skok od řecké novoplatoniky v rámci křesťanství. Právě materialisté Augustina kritizovali.

A nakonec teze, že počítač je klubkem drátů - ta je objektivní. Trpaslíci jsou metaforou a jsou subjektivní.

Láska však je vždy objektivní, jestliže se projevuje nezištně i tam, kde skutečně žádný prospěch nemá. Bývá z toho sice subjektivní pocit radosti, ale radost se stává objektivní v okamžiku, kdy existuje na blízku dobrý pozorovatel.

Obrázek uživatele Stoura

To daniel: evoluční výhoda

Kdyby láska sloužila jen pro reprodukci, pak by vyhasla vždy po splněném úkonu. Je od evoluce neekonomické, že nechává člověka tak dlouho žít po tom, co splní svůj předpoklad a poskytne mláďatům výchovu a peníze. Stáří je vlastně takový nevyhnutelný, leč evoluční nadstandart.

Proč si myslíte, že je to nevýhodné?
Naopak, já si myslím, že je je to výhodné, a to z několika důvodů:
1. Rezerva. Lidé v produktivním věku mají ve všech orgánech rezervu, aby se dožili dospělosti svých dětí. Někdy ji vyčerpají, jindy ne. Pokud ji nevyčerpají (a neumřou mladí), stárnou déle. Ta rezerva je jen několik desítek procent - plodné období ženy je zhruba od 20 do 40 let, dalších 20 let do dospělosti dětí, k tomu asi 10-20let rezerva - a máme věk 70-80 let. Dříve to bylo méně, protože z těch rezerv museli lidé více čerpat.
2. Uchování vědomostí. Staří lidé uchovávají informace a zkušenosti z minula. Tím zvyšují šanci na přežití v situacích, které se opakují s periodou větší než cca 10 let. Před vynálezem písma (ale i po něm) to byla celkem praktická věc.
3. Problém s výjimkami z pravidel - pokud by se staří lidé vybíjeli, je nebezpečné nastolovat otázku, kdo je příliš starý na vybití. Řešení by ohrožovalo komunitu.

ad Nemyslím si. Když je láska i pro básníky, pak má jistě vyšší smysl.
Když je párek v rohlíku i pro básníky, musí mít také vyšší smysl? Ten argument mi nějak nedává smysl.

Moc hodin

Dobrou noc...

Pro KTE

To s těmi stroji je docela možné.

U víry by nikdy nemělo záležet na povrchní orientaci, ale na vnitřní svobodné vůli. Ono se to těžko vysvětluje. Myslím ale, že se vždy najde někdo, kdo úžas těchto strojů zpochybní. Byl by to dobrý námět na sci-fi, uznávám. Trochu mi to připomnělo E.I. Umělou inteligenci.

Měl jsem původně na mysli širokou perspektivu svobody a vůle. Stroj bude mít nejspíš jen takovou, která mu bude poskytnuta člověkem. A pokud bude i přesto schopen si sám určovat /generovat/ onu míru svobody na základě softwaru, pak je ale zůstane otázkou, zda je tento stroj skutečně svobodný. Všechno spolu souvisí, takže se i pocit svobody váže na emoce. Až budou mít stroje vlastní emoce, budou to ještě stroje? A je to vůbec možné?

Daniel

Máte ale pravdu. Skutečně jde o fenomén anatomie, histologie a jiných oborů. Souhlas.

Problém je,že to z hlediska těchto oborů zřejmě nikdo nezkoumal,aby potvrdil,že jde histologicky,či morfologicky o ten a ten typ tkáně,jakákoli jiná lékařská dokumentace také chybí..Je to prostě jen vydáváno za lékařsky ověřenou pravdu,ono to laikům zní nesmírně přesvědčivě ... Smile

Zajímalo by mne,jestli třeba ta srovnatelná spousta zázraků,uzdravení a zmrtvýchvstání muslimů vlivem moci Alláha,která je zhruba na stejné důkazní úrovni křesťanských zázraků,je tedy podle vás falešná a proč,pokud jde o důkazy podobného typu...Mám pocit,že KTE ,nebo kdo sem dával odkazy na videa zázračně uzdravených muslimů...

Obrázek uživatele Stoura

to Daniel: gravitace

ad Pro mne je gravitace totéž, co pro Einsteina nebo Newtona.

Drobný problém bych viděl v tom, že pro každého z nich to bylo něco prncipiálně jiného. I přesto, že ten princip se pro oba projevuje podobně. Pokud tvrdíte, že je to pro Vás totéž, co pro ty dva pány, pak říkáte, že jsou to pro Vás zároveň dvě odlišné věci, dva odlišné principy.

Řekl bych, že tím, že vesmír má počátek, docela dobře koresponduje s odkazem v Genesis.

To ale už není součástí ani relativity, ani Newtonovy gravitace. Aby vyšel nějaký počátek, je třeba spojit teorii relativity s mnoha dalšími teoriemi (TR platí jen lokálně).

Láska je užitečná i tehdy, kdy nepřináší žádné materiální výhody. Vám může sloužit jako důsledek evoluce, mně naopak jako potvrzení vyššího smyslu života.

To je to, co jsem říkal o více modelech téhož jevu. Počítač může také být v jednom modelu klubkem drátů a obvodů a v jiném domeček s trpaslíky, přenášejícími po chodbičkách informace (mimochodem: to je velmi dobrý model pro některé aplikace a sám jej občas pro jeho názornost používám)

Pro KTE

Naštěstí mám pocit, že to ve mně nijak hormonálně nebublá, takže si mohu dovolit jistou odbočku.

Láska má mnoho podob. Řekové ji znali ve třech formách - agapé, filia a erós. Samozřejmě je takové rozdělení hodně schématické, ale v zásadě platné.

Kdyby láska sloužila jen pro reprodukci, pak by vyhasla vždy po splněném úkonu. Je od evoluce neekonomické, že nechává člověka tak dlouho žít po tom, co splní svůj předpoklad a poskytne mláďatům výchovu a peníze. Stáří je vlastně takový nevyhnutelný, leč evoluční nadstandart.

Nemyslím si. Když je láska i pro básníky, pak má jistě vyšší smysl.

Customize This