Bobři, vodní architekti

Denis Dreves

(Z http://creation.com/beavers přeložil M. T. - 5/2014. Překlad stál 221 Kč. Vyšlo na stránkách CMI 30. 4. 2014.)

Otcem evoluční fantazie je neúcta k pravdě,
matkou hromada omylů

Děkuji všem, kteří modlitbou, slovem, vlastní prací i financemi pomáhají ostatním vybřednout z evolučních slátanin a zrůdné darwinistické mytologie.

Když rozumný člověk pozná fakta, která popírají jeho názor, změní názor. Darwinisti popřou fakta!

Pavel Kábrt

Schopnost bobrů stavět hráze je celkem dobře známa, leč design bobrů vykazuje i další pozoruhodné znaky, které Bůh zabudoval do jejich anatomie. Bobři jsou savci, dýchající plícemi, kteří tráví většinu času ve vodě. Z tohoto důvodu potřebují zvláštní vybavení.

Za prvé, bobr má v uších a v nose zvláštní záklopky. Když se bobr ponoří pod hladinu, tyto záklopky se automaticky uzavřou, takže voda nemůže dovnitř. Když se zvíře opět vynoří, záklopky se opět otevřou a ono zase dýchá.

Snad ještě pozoruhodnějším vybavením bobrů jsou jejich oční víčka. Pokud jste se někdy potápěli s dýchacím přístrojem či jen s dýchací trubicí, jistě víte, že voda a nečistoty v ní vám mohou podráždit oči a vymýt z nich přirozená maziva. A nejen to, ale pod vodou také špatně vidíte. Proto nosí potápěči s dýchací trubicí ochranné brýle.

Jsou však ochranné brýle lidským vynálezem?

Ne tak zcela. Bůh vybavil bobry „zabudovanými“ ochrannými brýlemi. Jejich víčka jsou totiž průhledná, takže mohou pod vodou zavřít oči, a přesto stále mimořádně dobře vidí. Jejich průhledná oční víčka poskytují očím ochranu před dráždidly přítomnými ve vodě.

V zimě se bobři musí živit kůrou stromů, kterou si nařezali do zásoby na podzim s využitím speciálně tvarovaných předních řezáků, které se samy stále přiostřují (to je asi jedna z nejznámějších bobřích částí výbavy).

Bobři sbírají jako svou potravu mladé stromky (obvykle dva až pět centimetrů v průměru), rozřezávají je na vhodné kousky, a pak si je nosí v zubech do skrýší pod vodou, přičemž zarážejí větve do bahna na dně rybníka či jezera.

Úžasný design

Což nás přivádí k dalšímu úžasnému znaku bobřího těla. Když se chtějí pustit do svých zásob v zimních měsících, kdy hladinu pokrývá led, nezbývá jim než schroupat své klacky pod vodou. A dokážou to tak, že jim přitom voda nevniká do tlam, protože mají kožené laloky v tlamách mezi předními řezáky a zadními stoličkami, které jsou usazeny o značný kus vzadu. Tyto dva kožní záhyby po obou stranách tlamy se stýkají za řezáky a izolují tak zbytek tlamy.

Bobr užívá mohutný ploutvovitý ocas, který pokrývá šupinovitá kůže, jako kormidlo při plavání. To je zvlášť důležité, plave-li zvíře s větví v tlamě. Ocas totiž musí vyrovnávat všechny výkyvy způsobené větví, takže je často udržován v příslušném úhlu umožňujícím kormidlování.

Bobří domov je dílem vynikajícího stavitele. Doupě je zbudováno z klacků a izolováno před chladem zeminou (ale s ponecháním děr pro větrání).

Zadní nohy bobra jsou velké, opatřené plovacími blánami jako nohy kachny, aby bylo zvíře schopno dobře plavat. Dva prostřední prsty na každé noze mají vidlicovité drápy, které bobr užívá jako hřeben k čištění a omašťování srsti.

Bobři užívají své menší přední tlapy bez plovacích blan k přenášení drnů a jiného materiálu a k vyhrabávání kanálů, které používají k dopravě dřeva a jako únikových cest při napadení dravcem.

Bobří srst musí být omašťována, aby se zabránilo vodě v přístupu ke kůži. Olej k tomuto účelu je čerpán ze dvou velkých olejových žláz. Obsahují mastnou, hustou, tmavožlutou olejnatou kapalinu, kterou si bobr nanáší na srst, aby nepropouštěla vodu. Tato látka spolu se dvěma vrstvami srsti izoluje tak dobře, že se mu voda jen zřídka dostane ke kůži. Tuková vrstva pod kůží poskytuje pak další ochranu proti chladu.

Pod vodou uplave bobr asi 800 metrů nebo i více. Většinu živočichů dýchajících plícemi by za tuto dobu už nepříznivě poznamenal nedostatek kyslíku v mozku. Bobr má zvláštní zařízení ke zvládání této situace. Velké plíce a játra mu dovolují udělat si větší zásoby vzduchu a okysličené krve. Navíc tluče bobří srdce pomaleji, když se zvíře potopí, aby se ušetřil kyslík, a do jeho končetin proudí méně krve, aby mohlo fungovat normálně zásobování mozku.

Stavitelské umění

Bobři stavějí hráze, které mohou být dlouhé stovky metrů. Základ hráze tvoří pokácené stromy a keře, které bobr odvleče na místo stavby a naskládá do vody souběžně s proudem (kořeny po proudu). Do hráze zabuduje bobr téměř vše, co najde – živé dřevo, zetlelé dřevo, zeminu, trávu i kamení. Zatopí-li deště bobří nádrž, může vzrůstající tlak vody způsobit protržení hráze. Aby tomu zabránil, vybuduje bobr, má-li ještě čas, přepad, kterým vodu upustí, a po opadnutí vody ho ucpe.

Bobří doupata jsou rovněž dílem vynikajícího stavitele. Jsou zbudována z klacků a izolována před chladem zeminou. Střecha má uprostřed díru, což umožňuje zase větrání. Přístup do doupěte je jedině zespodu, z vody, přičemž vchodů a východů je několik pro případ, že by bylo nutno doupě rychle opustit. Bobři se dostanou přímo pod hladinou k zásobárně klacků zbudované poté, co jim led pokryl v zimě jejich nádrž, a zmíněné klacky jsou jedinou dosažitelnou potravou.

Bobr je vskutku dalším z příkladů pozoruhodné péče a moudrého plánování milujícího Stvořitele Boha. Takové bohatství nezbytných pomůcek se nemohlo vyvinout náhodou a výběrem během dlouhých věků. Veškeré vybavení musí mít zvíře v perfektním stavu „po ruce“ od svého zrození, aby mohlo žít svým životem napůl ve vodě napůl na souši.

PřílohaVelikost
00663-8.5.2014-bobri-vodni_architekti.doc849 KB
Průměr: 5 (1 vote)

Bobři, vodní architekti

/Pavel Kábrt sa prekonáva,začal pridávať pravdivé články, teda až na posledný odstavec.že by sa v ňom prebudili mozgové bunky ?

Re: Bobři, vodní architekti

Je prima, že si někdo všímá dokonalosti v přírodě. Hezký článek.

Výborně KTE.

Alespoň někdo se odvážil zamyslet nad těmi výroky. Zatím mi KTE alespoň někdy - trochu - potvrzujete, že alespoň Vy Jste nestudoval tu vysokou školu nadarmo. V.S.

Vlasta

Proto se divím, že neumíš odpovědět na jednoduchou otázku...

Nevzpominam si, ze by mi tu nekdo takovou otazku pokladal. Vzpominam si vsak, ze jsem pokladal nekolik otazek tobe a neodpovedel jsi ani na jednu.

Krome toho jsem reagoval na neco trochu jineho, doporucuju precist si to jeste jednou.

Vlasto

(1) Z toho stromu "hruška" však nejez, neboť v den, kdy z něho pojíš, propadneš smrti.
(2) Nikoli, nepropadnete smrti.

Je to jinak, Vlasto, než si myslíš. Není třeba být vševědoucí, každému normálně uvažujícímu člověku musí být jasné, že ten strom "hruška" byl v ráji právě proto, aby z něj Eva s Adamem pojedli. Tváří v tvář věčnosti by žádný člověk takovému pokušení nemohl odolat a (vševědoucí) bůh to docela jistě věděl předem. Eva s Adamem tedy propadli smrti ne následkem požití ovoce ze stromu "hruška", ale kauzálně již okamžikem stvoření stromu "hruška" současně se zákazem z něj jíst. Výrok (1) není pravdivý (Eva s Adamem byli ve skutečnosti odsouzeni k smrti ještě před hříchem), pravdu měl had.

Nezbývá Hrabě, než zůstat věren tomu, co Jsme

jako lidé uvěřivší přijali. A to je - být věrný tomu, co nám Bůh ukázal. Ostatní je už věcí Toho, kdo člověku pravdu zjevuje tehdy, když je to schopen člověk přijmout. A to je čas, který zná jen Bůh sám. V.S.

Bingo to žádné není Georgi.

Ale určitě Jsi rád, jak někdo dokáže logicky myslet. Proto se divím, že neumíš odpovědět na jednoduchou otázku, zdali tyto dva výroky:

Z toho stromu "hruška" však nejez, neboť v den, kdy z něho pojíš, propadneš smrti.

Nikoli, nepropadnete smrti.

jsou ve vzájemném rozporu, či nikoli. V.S.

A ještě k tomu logicky dovodit - že jeden výrok je tedy pravda a druhý lež.

Vlasta

Mojžíš to pochopil a napsal tak, aby to mohl pochopit i ten nejdovzdělanější člověk na světě...

Tak ja myslim, ze i ten nejdovzdelanejsi clovek, at uz verici ci neverici, pri cteni Bible pochopi, ze se v ni nikde nepise ani o dinosaurech, ani o baraminech, ani o tom ze vsechny kyticky a zviratka byla puvodne stvorena jako fyzicky nesmrtelna atd.

Z cehoz ovsem plyne, ze kreacioniste jsou na tom jeste hur nez ti nejdovzdelanejsi lide na svete...

Hrabe

Pochopitelně. Kdyby zde byl některý z jejich zástupců, pak by se dalo polemizovat.

Ale vzdyt ja ty namitky klidne pak predlozim. Tongue Ostatne radu z nich znam nazpamet z jinych diskusi, to mas uz jedno kdo ti je napise.

Takze pokud bys napriklad ke vztahu SZ a NZ namitnul (jako to cini napriklad nekteri envagelikalove), ze rada SZ prikazu je "kulturne podminenych", to jest byly spjate s tehdejsi kulturou, pak protinamitka by znela, ze pokud predstanes doslovne narizovat jedno narizeni s timto zduvodnenim, muzes klidne zacit diskutovat i o dalsich, jinak receno zpochybnujes autoritu Bible.

Pokud bys namitnul, ze ze SZ plati jen to co je vyslovne zminene v NZ, protinamitka by znela, ze napriklad ctvrte prikazani uz neplati, coz nekteri verici skutecne tvrdi, nadro JK bral cely NZ jako autoritativni (a nebavime se ted o obradnim zakone, ju).

Prozatim jsem se vsak zadnych odpovedi na sve dotazy ohldne vztahu SZ a NZ nedockal - jen prazdnych tlachu.

Tak to je vskutku málo, aby se podobný, tvůj subjektivní pohled dal brát vážně. Připouštím, že je možné, že Písmu nerozumíš, ale to se dá dohnat pečlivým studiem a rozjímáním nad textem, avšak nikterak to nedokazuje, že Písmu nerozumí ostatní, jen proto, že mu nerozumíš ty.

Jenze tve kriterium pro "nerozumis Pismu" je "nevykladas ho tak jako ja", coz me nechava celkem klidnym, neb ja tve nabozenske nazory skutecne nesdilim a ani sdilet nehodlam. Nepamatuju si jediny pripad, kdy bys byl ochoten v nejakem svem vykladu ustoupit, bez ohledu na to s kym jsi debatoval. Tudiz tva tvrzeni ze se mnou to "nema smysl" jsou z tohoto uhlu pohledu usmevna - pro tebe (primo) to smysl vazne nema, ale vubec s nikym, protoze ty uz jsi o sve pravde davno presvedcen. A to je prave to, co si predstavujes pod tim "rozumet Pismu".

Napriklad ja, kdyz si ted otevru Pismo, tak nevidim ze by se tam kdekoliv psalo o dinosaurech, neb to tam proste neni! Podle tebe ale "nerozumim Pismu", neb ty tam ty "dinosaury" potrebujes a tak se tam o nich proste pise a hotovo. A pokud nekdo tvrdi opak, a vubec to nemusi byt agnostik George, tak "relativizuje Pismo". Aneb fundamentalismus/fanatismus ve sve krystalicke podobe.

Nepotvrzují. Žádný spor a žádný druh výkladu z principu nemůže být důkazem nejasnosti Písma. Naopak, všechny tyto výklady musí být zastánci konkrétní teologie schopni podložit Biblí.

Pokud Pismo o necem proste hovori nereflektovane, tak to muzes podkladat jak chces. Vyklady na tema posmrtneho zivota, nesmrtelne duse... jste podkladali Bibli pekne dlouho a nevyresili v podstate nic. Dalsi priklady jsem tu uz uvadel - spor o Trojici, vztah bozske a lidske prirozenosti v osobe Krista atd. Ja zde nemluvim o situacich, kdy nekdo Bibli neco podkladat nedokaze, ale kdy to naopak dokazou vsechny zucastnene strany sporu.

Mám za to Hrabě, že máme nesmírné štěstí jako křesťané

že to Bůh učinil "velmi jednoduše", Mojžíš to pochopil a napsal tak, aby to mohl pochopit i ten nejdovzdělanější člověk na světě a na základě toho pak mohl ve svém životě pomalu a jistě kráčet za Kristem do Božího království. Sice mu na té cestě kdekdo, skrze buď své výklady - evolucionisté, nebo špatnými výklady - viz. zabíjení homosexuálů, neustále hází klacky pod nohy, ale přesto všechno Bůh své věrné vede dále a učí je vyrovnávat se s těmito těžkostmi kvůli tomu, aby mohl pak člověk ve věčném životě nejen vládnout spolu s Kristem, ale především a to hlavně - žít pokojným, radostným a vděčným životem díky tomu, že se Bůh nerozhodl člověka zahubit, ale naopak - zachránit. Radostí křesťanovou je Boží vůle a pravdou - Jeho Slovo. Díky tomu najde vždy oporu ve svém životě, ať ho Bůh v životě přivede do jakékoli situace. Má se vždy o co opřít. V.S.

Customize This