Ateismus – víra mužů bez funkčních a milujících otců

ateismus_vira_muzu_bez_funkcniho_otce.jpg

Publikováno:
Sobota, 17. září 2011, na webových stránkách Rozumná víra

Mezi západními intelektuály, a již zdaleka nejen mezi nimi, se lze relativně často setkat s názorem, že víra v Boha je produktem nezralých a iracionálních přání a potřeb určitých slabých, či životem tvrdě zkoušených nešťastníků. Je prý berličkou, kterou si člověk vysnil k tomu, aby se mu v životě kráčelo jednodušeji. Jakkoliv to tak někdy může do nějaké míry být, je tato představa vysoce problematická, což demonstruji v tomto článku. Ateismus nebo skepticismus je na druhou stranu běžně vnímán jako racionální, od emocí zcela oproštěná, reflexe poznávaného světa. Důvody pro víru věřících lze tedy údajně nalézt hlavně v psychologii, zatímco ateista prý k svému závěru o neexistenci Boha dochází skrze nestrannou objektivní vědu.

Co kdybychom ale zjistili, že se ve formující etapě života téměř všech proslulých ateistů objevuje jeden určitý výrazný jednotící jev – absence funkčního, milujícího otce? Nemůže být namísto proklamované racionality ateisty jednou z hlavních motivací pro jeho odmítavý postoj k Bohu psychologický aspekt role a vlivu jeho otce?

Číst dále: Ateismus – víra mužů bez funkčních a milujících otců

Průměr: 2.6 (20 votes)

Death

- Ani ne

Ano.

- Jen si občas ujedete nějakým podivným směrem.

Ano.

- Asi jsem Vám fakt něčím šlápla na kuří oko a tak jste si jen "kopla".

***

- Ne, diskutovali jsme o toleranci a respektu obecně.

Ano.

- Což jsem Vám však zde, jako velmi složitou oblast, nezvládla nijak jednoduše podat.

Ano.

- Tak s touto Vaší definicí Smrt nesouhlasí.

Ano.

- Odlišný je totiž úplně každý.

Ano.

- Vždyť odlišná jsou od sebe dokonce i jednobuněčná dvojčata.

Ano.

- A také nevím, proč používáte pojem "odlišný" - to by Smrt čekala asi spíše v diskusi o rasismu či homofobii - místo toho, co Smrt psala - jinak smýšlející.

"Odlišný" jste zde zavedla Vy.

To sem patří o dost přesněji, protože i všichni stejně smýšlející jsou od sebe odlišní a tak Smrt o "odlišných" v této spojitosti samozřejmě nic nepsala.

Ano.

A podezříváte snad Smrt z rasismu či homofobie, když jste jí zařadila do: "stejná množina nerespektujících odlišné"?

Ne.

- Pokud byste se však ptala na to, jaká je představa Smrti respektu k jinak smýšlejícím a co jsou to ti jinak smýšlející, tak tam je to jednoduché - jinak smýšlející jsou ti, co jinak smýšlejí a ten "respekt" - vidím v tom, že všichni jinak smýšlející mohou své myšlenky a klidně i smyšlenky ("slušné") jakkoli a kdykoli prezentovat ("slušně") bez toho, aby za to byli jakkoli perzekuováni a pokud tak činí, tak není vhodné je za to ani nijak zesměšňovat.

Ano.

- Samozřejmě, že pokud se tito jinak smýšlející sami trestuhodně dopouštějí, při prezentaci svých myšlenek či smyšlenek, nerespektování jiných, tak si žádné ohledy a ani respekt nezaslouží a od Smrti se jim ho tak nedostane

Ano.

- Jak si kdo ustele, tak ho Smrt i uloží. (viz. výše)

Ano.

- Nebo jste snad zaznamenala, že by zde Smrt nějakého slušného věřícího, pro kterého není, v lepším případě, jen "prosto-duchá" nějak napadala nebo snad provokovala?

Ano.

- Nebo myslíte, že třeba citace s bible, které tu Smrt občas uvede a které se Vám tak nelíbí (tedy jejich pravý význam), jsou těmi provokacemi?

Ano. Ne.

- Vždyť si je v té bibli může přečíst každý.

Ano.

- Pokud se tak dotyčný sám prezentuje, tak s tím nemá Smrt opravdu žádný problém

Ano.

No, milá Evo, tak s tím už nic nenaděláte.

Ano. (Ne?)

Přeci zde nebudu lhát a tvrdit, že nechápu a nevím, když chápu a vím.

Ano.

- Názor Smrti je, že ublížit zlému člověku, není vůbec nic špatného.

***

Pokud jsem však snad nějak ublížila Vám, tak se omlouvám, ale pokud to bylo tím, co tu snad píši o zlu v náboženství, tak zamlčovat kvůli tomu pravdu, rozhodně nebudu.

Ne, ano.

Sorry.

Ano.

- Jak tedy můžete Smrt soudit, když o tom vůbec nic nevíte a jen si tu tak "hrajete"?

Hraju si a koukám.

- A mimochodem, co takhle zkusit prostou logiku?

Ano.

Myslíte si snad, že páně P.K. založil tento web a prezentuje tu své nenávistné články, jako reakci na Smrt nebo je to naopak?

Ano.

No tak, myslete přeci trochu!

Ano.

pro Eva

OPRAVA:

místo: "jednobuněčná dvojčata." - jednovaječná dvojčata - SORRY Smile

pro Eva

Přeji pěkný den,

Vaše: "No jo...je to se mnou těžké." - Ani ne. Jen si občas ujedete nějakým podivným směrem. Asi jsem Vám fakt něčím šlápla na kuří oko a tak jste si jen "kopla".

Vaše: "Jaká je Vaše představa respektu k odlišným a co jsou ti odlišní? Už jsme to tu diskutovali." - Ne, diskutovali jsme o toleranci a respektu obecně. Což jsem Vám však zde, jako velmi složitou oblast, nezvládla nijak jednoduše podat.

Vaše: "Odlišný - to není ten, kdo Vám nijak nevadí a nepřekáží, ale ten, koho zkrátka je nutné respektovat i přes naši /někdy/ nelibost." - Tak s touto Vaší definicí Smrt nesouhlasí. Odlišný je totiž úplně každý. Vždyť odlišná jsou od sebe dokonce i jednobuněčná dvojčata.
A také nevím, proč používáte pojem "odlišný" - to by Smrt čekala asi spíše v diskusi o rasismu či homofobii - místo toho, co Smrt psala - jinak smýšlející. To sem patří o dost přesněji, protože i všichni stejně smýšlející jsou od sebe odlišní a tak Smrt o "odlišných" v této spojitosti samozřejmě nic nepsala.
A podezříváte snad Smrt z rasismu či homofobie, když jste jí zařadila do: "stejná množina nerespektujících odlišné"?

Pokud byste se však ptala na to, jaká je představa Smrti respektu k jinak smýšlejícím a co jsou to ti jinak smýšlející, tak tam je to jednoduché - jinak smýšlející jsou ti, co jinak smýšlejí a ten "respekt" - vidím v tom, že všichni jinak smýšlející mohou své myšlenky a klidně i smyšlenky ("slušné") jakkoli a kdykoli prezentovat ("slušně") bez toho, aby za to byli jakkoli perzekuováni a pokud tak činí, tak není vhodné je za to ani nijak zesměšňovat.

Samozřejmě, že pokud se tito jinak smýšlející sami trestuhodně dopouštějí, při prezentaci svých myšlenek či smyšlenek, nerespektování jiných, tak si žádné ohledy a ani respekt nezaslouží a od Smrti se jim ho tak nedostane.

Vaše: "Ta Vaše "tolerance" totiž ve valné většině /tedy pokud dotyčného rovnou nepřivedete k šílenství Vašimi provokacemi/" - Jak si kdo ustele, tak ho Smrt i uloží. (viz. výše)

Nebo jste snad zaznamenala, že by zde Smrt nějakého slušného věřícího, pro kterého není, v lepším případě, jen "prosto-duchá" nějak napadala nebo snad provokovala? Nebo myslíte, že třeba citace s bible, které tu Smrt občas uvede a které se Vám tak nelíbí (tedy jejich pravý význam), jsou těmi provokacemi? Vždyť si je v té bibli může přečíst každý.

Vaše: "zesměšníte, naznačíte, že je tupý negramotný blbec" - Pokud se tak dotyčný sám prezentuje, tak s tím nemá Smrt opravdu žádný problém.

Vaše: "protože "Smrt to chápe a všechno ví." - No, milá Evo, tak s tím už nic nenaděláte. Přeci zde nebudu lhát a tvrdit, že nechápu a nevím, když chápu a vím. Cool

Vaše: "Nicméně - ublížit člověku lze velmi sofistikovaně." - Názor Smrti je, že ublížit zlému člověku, není vůbec nic špatného. Pokud jsem však snad nějak ublížila Vám, tak se omlouvám, ale pokud to bylo tím, co tu snad píši o zlu v náboženství, tak zamlčovat kvůli tomu pravdu, rozhodně nebudu. Sorry.

Vaše: "Nechtějte po mně, abych tu řešila, "kdo si začal"." - Jak tedy můžete Smrt soudit, když o tom vůbec nic nevíte a jen si tu tak "hrajete"?

A mimochodem, co takhle zkusit prostou logiku? Myslíte si snad, že páně P.K. založil tento web a prezentuje tu své nenávistné články, jako reakci na Smrt nebo je to naopak? No tak, myslete přeci trochu!

Samostatná množina Smrt zdraví samostatnou množinu Evu. Smile

Death

No jo...je to se mnou těžké.

Jaká je Vaše představa respektu k odlišným a co jsou ti odlišní? Už jsme to tu diskutovali.

Odlišný - to není ten, kdo Vám nijak nevadí a nepřekáží, ale ten, koho zkrátka je nutné respektovat i přes naši /někdy/ nelibost.

Ta Vaše "tolerance" totiž ve valné většině /tedy pokud dotyčného rovnou nepřivedete k šílenství Vašimi provokacemi/ spočívá v rétorické exhibici, kdy dotyčnému jeho odlišnost tzv. omlátíte o hlavu, zesměšníte, naznačíte, že je tupý negramotný vulgaritaa pak mu blahoskloně oznámíte, že si to svoje naivní smýšlení tedy "může ponechat", protože "Smrt to chápe a všechno ví."

K Vaší cti budiž řečeno, že se neuchylujete k vulgarismům štamgasta IV cenové skupiny. Nicméně - ublížit člověku lze velmi sofistikovaně.

Nechtějte po mně, abych tu řešila, "kdo si začal".
Kořeny těchto sporů jsou nedohledatelné, mají dominový efekt.

Perte se a žerte se, já si raději v klídečku budu zkoumat se Šťourou náboženskou motivaci kybernetické civilizace.

Papa...: -))))

pro Eva

Přeji pěkný den,

Vaše: "Je to jedna/stejná množina nerespektujících odlišné." - Skutečně? A mohla byste toto nějak doložit nebo si prostě jen hloupě vymýšlíte? Mohla byste tu třeba Smrti předložit nějaké její hrubé nadávky všem věřícím bez rozdílu jako to vůči jinak smýšlejícím dělají ti, do jejichž množiny Smrt tak (násilně) cpete a nebo třeba jen ty (alespoň), kterými tady častuje Smrt Vás?

Ryba (křesťanka) mi tu na to kouká přes rameno a nevěří vlastním očím, jak můžete tak zcela ztrácet svou dosavadní (jakž takž) soudnost.

No, ale Smrt to chápe - asi jsem Vám někde "šlápla na Vaše věřící kuří oko" a nebo jste asi jen měla blbý den a tak jste nevyhodnotila zdejší "krasořečnění" některých věřících správně (opět).

Neumíte-li však rozlišit nenávist některých zdejších věřících vůči všem jinak smýšlejícím (a to i věřícím) od Smrtí projevované netolerance k tomuto ZLU - tak OK.

Alespoň si tak Smrt může dotvořit doposud neúplný obrázek o Vás. Bohužel.

Obrázek uživatele Šriber

Eva

Nikoliv. Je to jedna/stejná množina nerespektujících odlišné.

Odlišný a fanatik není totéž.
Já jsem taky pro Smrt odlišný (máme např. rozdílný názor na vznik Vesmíru) a nemám pocit, že by mě kvůli tomu nerespektovala.

"Co jste zač?", zeptal se Erich postavy zahalené tmou.
"Říkají mi Šriber", zněla odpověď.

Death

- Ne, Smrt má svou vlastní množinu.

Nikoliv. Je to jedna/stejná množina nerespektujících odlišné.

pro Eva

Přeji pěkný den,

Vaše: "Ano, Smrt se zařadila do stejné množiny." - Ne, Smrt má svou vlastní množinu.

death - 11/05/2011 - 19:58.

- Jak kdo na Smrt volá, takového se mu od Smrti i dostane.

Ano, Smrt se zařadila do stejné množiny.

pro Eva

Přeji pěkný den,

Vaše: "Hra "na pravdu"? OK : zdejší články /už/ nečtu a jen si tu tak hravě diskutuji." - Tak proč soudíte Smrt, když ta, a to na rozdíl od Vás, je s tím zdejším nenávistným hnusem dopodrobna obeznámena?

Vaše: "Eva posoudila správně, žádný strach. Však jsem napsala "většinou je to spíš jen takové krasořečnění"" - NE neposoudila jste to správně (viz výše). Napsala jste za to totiž též, že to není - "nic vážného" - zatímco Smrti se to neustálé označování jinak smýšlejících jako bandy zločinců, vygumovaných mozků, satanů, degenerátů, nemorálních původců nacistického vyvražďování židů a slovanů či komunistického vyvražďování všech a prostě za všechno ZLO zodpovědných bídáků, jako VÁŽNÉ zdá.

A to, že to dokonce překračuje i meze Vašeho trestního práva, by Vám mělo býti jasným ukazatelem toho, že tomu tak opravdu je.

Vaše: "To pravé obohacení totiž vidím právě v tom "hravém diskutování"." - Pravda - to je tu jediným kladem - setkat se při zdejší diskusi s některými chytrými diskutujícími, tak to je obohacením i pro Smrt.

Nicméně, abyste si v tom mohla udělat jasno:
Jak kdo na Smrt volá, takového se mu od Smrti i dostane.

Customize This