Apobetika estetiky - vlasatý problém pro evoluci

Apobetika estetiky: vlasatý problém pro evoluci
Brian Thomas, M. S.
(Přeložil M. T. z časopisu Acts & Facts, roč. 38, č. 4 – duben 2009, str. 18, přeloženo 9/2009)
(http://www.icr.org/article/apobetics-aesthetics-hairy-problem-for-evolution)

Proč mají muži vousy a ženy nikoli?

Apobetika = v kreacionistické teorii informace „výsledek, cíl“ (pozn. překl.)

Apobetika estetiky.jpg

Proč mají muži vousy a ženy nikoli? Hluboko v mozku vyrábí hypothalamus dávky hormonu uvolňujícího gonadotropin, drobné chemikálie, která funguje jako klíč k zapínání výroby a vývozu hormonu stimulujícího folikul i hormonu luteinizačního (LH) z hypofýzy. Nějaký vědec by mohl namítat, že muži mají vousy, protože u nich LH stimuluje testikulární Leydigovy buňky i další tkáně vyrábějící zase další hormon, testosteron. V reakci na specifické hladiny androgenních hormonů (zejména testosteronu) tvoří vlasové folikuly na jistých částech těla „androgenní ochlupení“, jež zahrnuje i vousy.

LH = peptidový hormon předního laloku hypofýzy, který řídí činnost pohlavních žláz. U žen působí ve vaječnících na žluté tělísko a na tvorbu hormonů gestagenů, u mužů ovlivňuje tvorbu testosteronu ve varlatech (pozn. překl.).

Leydig, Franz von (1821-1908): německý anatom, histolog a fyziolog, který působil v Tübingen a v Bonnu. Jako srovnávací anatom zkoumal samčí pohlavní orgány a objevil intersticiální buňky. Popsal též buněčnou membránu (pozn. překl.).

Tohle konkrétní vysvětlení však pouze fakticky odpovídá na otázku „Jak vousy vznikají?“ a nikoli na zásadnější otázky po původu a účelu vousů. Někteří evoluční vědci si myslí, že srst pokrývající tělo našich pitekoidních předků postupně vymizela, protože přebytečný tělesný tuk poskytoval dostatečnou izolaci. Nebo snad šlo o reakci na zvýšené oslunění či k této změně došlo proto, že méně ochlupení znamenalo méně blech a čmelíků, což vedlo k menšímu výskytu nemocí. Tahle „vysvětlení post factum“ však neodpovídají na původní otázku, proč pouze muži mají vousy.

Jelikož si muži vousy pravidelně holí, zdá se, že nemají praktickou biologickou funkci. Avšak podle darwinovské evoluce vybírá příroda jedince s novými, výhodnými znaky. Je-li pro obratlovce obecně „vývojový původ srsti…záhadou“ pro evoluci (1), pak přesný účel androgenního ochlupení u mužů je záhadou ještě větší.

Na druhé straně, bylo-li vše stvořeno Bohem, který existuje vně hmotného světa, je nasnadě odpověď s širokým spektrem použití: vousy jsou znakem určitého typu člověka. Estetické znaky stanovil Kdosi, kdo věděl, jak věci vypadají, kromě toho, že věděl, jak věci fungují. Vousy nepřinášejí lidstvu žádnou výhodu při výběru zdatnějších jedinců, ale přece jen mají svou funkci: jsou rozlišovacím znakem mužů, snad jako různé jiné znaky odlišují navzájem ženy.

Nebylo by od věci myslet si, že Stvořitele prostě bavilo ozdobit lidi i jiné tvory jistými vizuálně půvabnými rysy. „Bůh však mu dává tělo, jak sám určil, každému semeni jeho zvláštní tělo“ (1. Korintským 15:38). Studium účelového jednání nazýváme apobetikou, a vousy jsou důkazem toho, že Bůh navrhl určité znaky prostě z estetických důvodů.

Navíc vzhledem ke svému milosrdenství vybavil Bůh lidi schopností poznávat a oceňovat krásu a odlišovat ji od ošklivosti. Jen s touto schopností mohou lidé vzdávat Bohu náležitou úctu za vynález lidských vousů, lvích hřív, pavích per, skvrnek na kůži mloků, zbarvení korýšů, ultrafialové barevné vzorce hlubinných ryb (tam, kde neexistuje ultrafialové světlo) i zářivě růžové trnité dračí mnohonožky druhu Desmoxytes purpurosea sp. n. objevené v oblasti Většího Mekongu (2). Všichni tito tvorové by mohli celkem dobře žít jako tvorové oškliví, ale zdá se, že navzdory tomu je Mistr Umělec jedinečně vyzdobil.

Vědci ještě nevynašli metaprogram v tomhle vesmíru, který shlukuje oblaka kosmického prachu do syrově funkčních, neřkuli pestře estetických, forem. Koneckonců, copak se neosobní vesmír stará o krásu? Bůh Stvořitel, který oceňuje krásu a chce, aby ostatní oceňovali Jeho dílo, musí být odpovědný za původ estetických jevů. Muži mají vousy – někteří husté, někteří řídké - , protože se Bohu zalíbilo je takhle vyzdobit.

Metaprogram = (v počítačovém programování) rámcový, všeobsažný program, nadprogram (pozn. překl.).

Odkazy:

1. Anderson, J. and H-D. Sues, eds. 2007. Major Transitions in Vertebrate Evolution. Bloomington, IN: Indiana University Press, 153.

2. New species discovered in Greater Mekong. The Telegraph. Posted on telegraph.co.uk December 15, 2008. Dr. Thomas Ziegler, one of the Mekong researchers, remarked, "It is a great feeling being in an unexplored area and to document its biodiversity for the first time…both enigmatic and beautiful" (emphasis added). Quoted in Poston, L. More than 1000 New Species Discovered in Rivers, Jungles...and Restaurants of the Greater Mekong in Past Decade. World Wildlife Fund press release, December 17, 2008.


Autor článku pan Thomas je populárněvědecký publicista.

PřílohaVelikost
Apobetika estetiky - vlasatý problém pro evoluci.doc96.5 KB
Průměr: 5 (1 vote)
Obrázek uživatele Helo

Davidovi

Nemohu s vámi souhlasit. Štíhlost nebyla vždy tím největším ideálem. Silné ženy byli v historii považované za přitažlivější, protože široká pánev a velká prsa dávali najevo, že tato žena bude pravděpodobně plodná. Krasobruslařku bez boků a bez prsou (nic proti, ale težiště je težiště) by težko někdo vybral. Obecný ideál se samozřejmě mění. Viz:
http://cyber-angel.blog.cz/0803/reklama-na-pripravek-na-tloustnuti-z-rok...
To neznamená, že s ním jeden každý musí souhlasit.

Say it with a pick up truck: MAN-LOVE RULES OK

Pardon, líbily a portrétovaly

Pardon, líbily a portrétovaly

Mefikovi

Já tedy nemyslím, že se dřív líbily víc baculky. Já myslím, že to co se líbí teď se líbilo vždy, tedy ženy bez tuků, jako třeba krasobruslařky. Nemyslím, že dřív by se více lidem líbili tlustší ženy. Ony se jen tlustší ženy častěji portrétovaly protože nikdo neportrétoval obyčejného člověka, portrétovali se šlechtické dámy, které se jen, když to přeženu válely na hradě, a proto také nebyli zrovna hubené. Obyčejné ženy však byly stejně krásné jako dnes. Tloušťka tehdy byla jenom známkou bohatství, protože štíhlý tehdy bylo téměř synonymem pro chudý. Již ve starověku byla ideálem štíhlá žena, jako dnes a nejinak tomu bylo ve středověku.
Jinak ženský ideál byl a je stále stejný, jako dnes. A samozřejmě s výjimkami protože někomu se líbí vyloženě tlusté ženy, někomu zas vyzáblé, ale všeobecný směr je stejný. Podívejte se třeba na obrazy Švabinského nebo fotky saudka. Podle nich taky rozhodně nepoznáte jaký je ženský ideál krásy a to jsou z dnešní doby.
David

Právě je dobře, že se nám

Právě je dobře, že se nám nelíbí některá zvířata. Určitě se nám nelíbí žádné zvíře tak jako lidská žena, resp. ženě muž. Právě o to více můžeme cítit ten rozdíl v kráse. Stejně tak se nám nelíbí opice více než žena, jinak by se lidé raději milovali s opicemi a to by bylo více než divné. A co kdyby se některým lidem líbili hroši více než ženy, to by myslím od stvořitele nebylo moc chytré. Právě že tak jak to je, to je dobré. Tím, že se nám totiž některá zvířata nelíbí, tím spíše můžeme jiná považovat za krásná a tím krásnější se nám zdají ženy (myslím hezké ženy, protože je v kráse nepřekoná žádné zvíře. A zvířatům se zase zdají krásní jejich druhové, alespoň tak každý tvor ví, ke kterému tvoru má lnout.

Pavoučí děti

Sotva maminka s malým čtyřletým Markem přijela na chalupu, zahájila lov pavouků, kteří všude nasoukali spoustu pavučin. Marek se jich zastával: „Ty malinké pavoučky nezabíjej!“
Ale maminka odporovala: „Copak nevidíš, jak jsou oškliví?“
„Ale svým maminkám se zdají roztomilí,“ ukončil to Marek.“

Náhodou

to s tím koupalištěm a 20. stoletím je dobrý příklad. Měli bychom si totiž položit otázku, co bylo příčinou, a co následkem!

Jestli se lidem během 20. století v průměru změnila postava, zeštíhleli, A PROTO se jim změnil i vkus

a nebo zda se lidem (tedy ono se to týká hlavně našeho kulturního okruhu) změnil vkus (dřív se opravdu víc líbily baculky), A PROTO se více méně úspěšně snažíme o to, být spíš štíhlí...

Mě se zdá celkem jasné, že druhá možnost je správně, což ovšem znamená že opravdu preference při výběru sexuálního partnera, nebo chcete-li, většinový vkus, MŮŽE BÝT tím hnacím motorem, a změna tělesných proporcí je potom až sekundární...

Jinak, samozřejmě souhlasím s tím, že krása je subjektivní, mě se nosorožec koneckonců také líbí a o to víc se líbí nosorožici Smile a nepochybuju ani na chvilku o tom, že pro samičku pavouka je ideálem krásy její partner. Já jsem pouze reagoval na tezi, že Bůh stvořil pávovi tak hezký ocas PROTO, že má obecně sklon tvořit krásné věci. Toto vysvětlení není OK.

Já tak nějak nerozumím, proč

Já tak nějak nerozumím, proč by zvířata měla být krásná. Bůh je velký umělec, ale umění není jen o kráse a dokonalosti, je také o fantazii. Svět je však nejenom nápaditý, ale i funkční, velbloud vypadá zajímavě a přežije v poušti...

Prosím Vás, pohlavní výběr, jak ho zde uvádíte, je holý nesmysl. Pokud jsme se vyvinuli, potom se souběžně vyvíjel i náš cit pro krásu, takže by se nám ženy, chlupaté nechlupaté, líbily. Kdyby vypadaly jako Bibendum od Michelinu, stejně by se nám musely zdát přitažlivé, jinak by druh nepřežil. Je jednodušší upravit lidské estetické cítění, než změnit jejich vizáž, proto by se evoluce nemusela přizpůsobovat pohledu na krásu. Krása je také dost relativní pojem, tačí se podívat na pár set let staré obrazy krásných žen, takové baculky se dnes stydí jít na koupaliště. Na začátku dvacátého století vypadal tento trend také jinak.

Mefik

Ten nosorožec je ale docela sympaťák Smile
Já teda myslím, že krása je relativní pojem asi tak jako vůně... Hlavní je, že se ten hroch líbí hrošici, protože si podvědomě představuje, jaké s ním bude mít silné potomky... A věřící můžou vždycky říct, že Bohu se líbí všechna jeho stvoření, takže tímhle způsobem asi argumentovat moc nemůžeme...

poznámka

"Bůh Stvořitel, který oceňuje krásu a chce, aby ostatní oceňovali Jeho dílo, musí být odpovědný za původ estetických jevů."

Docela by mě zajímalo, proč tedy existuje tolik ošklivých živočichů... Kdo považuje za esteticky přitažlivého třeba velblouda? Nebo hrocha? Hyenu? Pavouka pokoutníka? Kteréhokoliv z ohromného množství různých rodin živočichů s červovitým plánem těla?

Troufl bych si tvrdit, že o VĚTŠINĚ živočichů by asi jen velmi málo lidí řeklo, že jsou krásní...

Customize This