Achillova pata evoluce

Achillova pata evoluce

Všechno podle plánu – All by Design (Jonathan C. O´Quinn, D. P. M., M. S.)
(Evolution´s Achilles Heel)
Creation Matters , roč. 12, č. 6, listopad – prosinec 2007, str. 12, přeložil M. T. – 4/2008

Evolucionisté věří, že jak se raní předkové člověka vyvíjeli, přecházeli od chůze po čtyřech (kvadrapedální lokomoce) ke vzpřímené chůzi po dvou (bipední lokomoce). Za milióny let prý ranní hominidi získali schopnost běhat, což jim umožnilo přejít ze spíše býložravé na všežravou stravu, kterou praktikovali pozdější lidé v podobě honby.

Jednou z nejdůležitějších svalových skupin pro běh je komplex gastrocnemius-soleus čili triceps surae, která tvoří podstatnou část Achillovy šlachy. Ta je největší a nejsilnější šlachou v lidském těle, schopnou fungovat jako obrovská pružina, uchovávat a uvolňovat obrovské množství energie během běhu.

Achillova pata evoluce_Achilova pata.jpg

Musculus triceps surae = trojhlavý sval lýtkový. Dvě hlavy představují musculus gastrocnemius, hlubokou hlavou je m. soleus. Úpon prostřednictvím Achillovy šlachy je na kost patní (tuber calcanei). Inervace nervem tibialis – holenním nervem. Výrazný vývoj svalu u člověka souvisí se vzpřímeným postojem, vytváří výrazně konturu lýtka. (pozn. překl.).

Problémem pro evolucionisty je, že velcí lidoopi, prý naši nejbližší žijící příbuzní, postrádají funkční Achillovu šlachu. A skutečně, moderní velké opice mají pouze „nejmenší rudiment“ Achillovy šlachy, „který jistě není s to uchovat jakékoli množství elastické energie, jež by stálo za zmínku“. A co více, studie ukázaly, že bez Achillovy šlachy se rychlost bipedního běhu snižuje o 50%, přičemž vyžaduje dvakrát více energie.

Evolucionisté pevně věří, že člověk se vyvinul ze společného předka se šimpanzy před šesti milióny let. Avšak teorie přírodního výběru říká, že vyvíjející se rysy musí fungovat dobře a tedy umožňovat výhodu pro přežití. Jak se tu vzala tahle Achillova šlacha, a jak se vůbec vyvinulo bipední běhání, když bylo tak neúčinné? Evoluční teorie, jako teorie o raném člověku, tu opět selhává.

Literatura

Gebo, D.L. 1993. Plantigrady and foot adaptation in
African apes: implications for hominid origins.

Am J Phys Anthropol 91:379381.

Osobní komunikace, Dr. William Sellers, Lecturer in Integrative Vertebrate Biology, The
University of Manchester, October 2007.

PřílohaVelikost
Achillova pata evoluce.doc147 KB
Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Re: Pro David Vimr

K diskutéru,jež dělá gramatické chyby,nemám apriori důvěru.Je to jistý druh méněcenosti.

Odp:

Skutečnost, že velcí lidoopi postrádají funkční Achillovu šlachu, lze snadno vysvětlit jejich potřebou lézt do výšek. Achillova šlacha je poměrně fragilní struktura náchylná na rerupturu, která se špatně a velmi dlouho hojí a bez delší rehabilitace neumožňuje postiženému lézt. Proto se u předků dnešních velkých opic Achillova šlacha, jako upřednostnění schopnosti lézt, nemusela vyvinout. Naproti tomu se předci lidí potřebovali rychle pohybovat po zemi a Achillova šlacha se u nich klidně vyvinula přirozeným výběrem silnějšího.

morfologická složitost

Pokud vím, není znám jediný případ kdy náhodné mutace přinesly vyšším formám živočichů zcela nový užitečný prvek v morfologické stavbě orgamismů.Dlouho se jako důkaz uváděla čtyřkřídlá moucha octomilka, nakonec ale tento důkaz museli stahnout protože nová křídla postrádaly svaly.

Achillova šlacha

Bipedie se vyvinula pravděpodobně jako adaptace na pohyb v savaně .Již několik druhů australopitéků bylo před 4-5 miliony let schopny bipedního pohybu(ten je na otevřeném prostoru energeticky méně náročnější než kvadrupedie,slunce dopadá na menší plochu těla a navíc dochází k uvolnění horních končetin pro jinou činnost)Například u druhu australopithecus africanus je podle anatomické struktury končetin patrné,že byl již převážně bipední,ale přesto obsahuje některé rudimentární strukturální znaky stromové lokomoce typické pro velké lidoopy žijící na stromech..Takže vypadá , že mu bipedie přinášela nějaké výhody...Naproti tomu raný hominid paranthropus robustus byl podle anatomické struktury kostry schopen bipedie ,ale převládala u něj stromová lokomoce.Tedy takové krásně přechodné články..A jak se vyvinula bipedie? Prostě jako adaptace na konkrétní podmínky v konkrétní oblasti, a navíc to není záležitost výlučně hominidní,ale bipední byly některé druhy dinosaurů,ještěrek,v současnosti např klokani,pštrosi...A třeba šimpanz bonobo zvládá pokusy o bipedii výrazně lépe než klasický šimpanz.

Přežívají

"Ono tvrzení 'přežívají jen ty formy, které přežívají' není zas tak objevné a kontroverzní..."

Ale že to trvalo, než na to někdo přišel, viď.. Wink

Tak k makroevoluci snad patří

Tak k makroevoluci snad patří kromě všech mikroevolučních mechanismů zejména speciace. Chce tady snad někdo hlásat nemožnost speciace?

Já robot

"Viděl jste film Já robot? Logika stroje Viki byla také bezchybná, ale Vy byste ji nazval absurdní. "
Četl jsem povídkovou knížku Já, robot, která byla mj. jednou z inspirací pro film. Je tam povídka o robotovi "Chytrouškovi", který zná jen dva lidi (jsou ve vesmíru), kteří ho navíc ještě "stvořili" - postavili z hotových dílů dovezených ze Země. Ten robot se zamyslí nad křehkou a nedokonalou lidskou konstrukcí a vezme v úvahu i domněnku, že každá bytost musela být svořena bytostí dokonalejší než je ona sama Smile takže jim samozřejmě nevěří a dokonce si vymyslí Boha, kterému se pak klaní a slouží...

Mikro vs. makro

zase se musim zeptat, jaky mechanismus nebo proces (geneticky, biochemicky, mechanicky???) podle kreacnich vedcu brani tomu, aby se zmeny, ktere u organismu muzeme pozorovat v ramci "mikroevoluce", staly v delsim casovem useku zmenami "makroevolucnimi"? Co tvori tu podle nich neprolomitelnou barieru, jaka je jejich pracovni hypoteza?

Pro David Vimr

Hezkou dovolenou.
Promiňte, ale Vaše "závěry" jsou naprosto ujeté. Budiž Vám omluvou, že do Vás tyto informace psychickým násilím vpravili bibličtí křesťané.
jak už zde bylo snad milionkrát řečeno. Společnost postavená na podvodech a lžích není schopna z dlouhodobé perspektivy přežít. Proč si myslíte že já jako atheista budu riskovat život pro někoho jiného, to není Boží zákon, to je lidství (s atejně tak se chovají i některá zvířata). To evoluce nám "dala" tyto algoritmi chování. To že v konflitu i přes riziko vlastní smrti odtáhnu raněneho kamaráda dělám, mimo jiné i proto, že předpokládám (vím) že se ostatní zachovají stejně, až budu já v průseru.
A proberte si to jak chcete. Smile

Podívejte, opravdu žasnu nad

Podívejte, opravdu žasnu nad tím, co dokážete vydedukovat a považovat to ještě za bezchybnou logiku. Řeknu to jednoduše. Pár lidí si sedlo a řeklo - toto budou naše morální pravidla. Souhlasíme všichni? Ano... Staniž se! A je to...

Teď mi řekněte, co to má společného s evoluční teorií.

Už opravdu nevím, co po mě vlastně chcete...

Přeji hezkou dovolenou... Smile

Customize This