92 % Američanů věří v Boha

Zpráva: 92 % Američanů věří v Boha
Christine Daová (redaktorka)
http://www.icr.org/article/3934
Přeložil M. T. – 6/2008

Studie zveřejněná 23. června 2008 zjistila, že 92 procent Američanů věří v Boha, včetně zhruba jednoho z pěti, kdo udává, že je ateista.

Posudek (1) vypracovaný Fórem Pewova výzkumného centra pro náboženství a veřejný život je druhou zprávou této organizace založenou na přehledu náboženské orientace na území USA, jednom z největších průzkumů, které kdy proběhly, o náboženských názorech
Američanů, při němž bylo „vyzpovídáno“ více než 35 000 dospělých.

První zpráva (2) zveřejněná v únoru zkoumala vrozenou náboženskou povahu Ameriky (3). Druhá zpráva konstatuje, že 74 procent Američanů věří v nebesa a 59 procent věří v peklo. A většina lidí též věří, že ve světě pracují jak andělé tak démoni, a že zázraky se dějí dnes stejně jako se děly v minulosti.

V politické terminologii vyjádřeno evangelíci a mormoni mají sklon být republikány či podporovat Republikánskou stranu. Více než tři čtvrtiny členů historicky černošských církví podporují Demokratickou stranu, stejně jako dvě třetiny židů, muslimů, hinduistů a buddhistů.

Zpráva potvrdila, že ti, kdo chodí do kostela a pravidelně se modlí, jsou většinou proti legalizaci potratů a oškliví si homosexualitu. Menší rozdíly jsou mezi křesťany a nekřesťany v jiných otázkách. Většina v obou táborech podporuje větší iniciativu vlády v pomoci potřebným a životnímu prostředí. Většina ve většině náboženství USA také prohlásila, že USA by se měly více zaměřit na řešení domácích problémů a méně na problémy v zahraničí.

Jedenadvacet procent „zpovídaných“ řeklo, že jsou ateisté, ale vyjádřili víru v Boha či univerzálního ducha, stejně jako více než polovina těch, kteří tvrdili, že jsou agnostici. Hraje-li náboženství a víra tak vitální úlohu v životech Američanů, proč potom jsou soustavně zaplavováni ateisticko-naturalistickou, na evoluci založenou vědou v médiích, laboratořích i učebnách?

Literatura

(1) U.S. Religious Landscape Survey: Religious Beliefs and Practices: Diverse and Politically Relevant. June 2008. The Pew Forum on Religion et Public Life. Available on religions.pewforum.org, accessed June 23, 2008.
(2) U.S. Religious Landscape Survey: Religious Affiliation: Diverse and Dynamic. February 2008. The Pew Forum on Religion et Public Life. Available on religions.pewforum.org, accessed June 23, 2008.
(3) Souhrny zpráv z února i června jsou zde: http://religions.pewforum.org/reports

PřílohaVelikost
92 procent Američanů věří v Boha.doc28.5 KB
Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Pk

... neodpoví sami vypravěči Darwinových báchorek. PK

Jestli to nebude tím, že tu nikdo takový není.

Obrázek uživatele Anonymous Two

Pavel Kábrt

Ten váš takzvaný "darwinistický mytolog" je absurdním pojmem, dalším v řadě jiných, jehož zavedení a používání je zcela v rukou vás, biblických kreacionistů. Pokud někdo hlásá nějakou takzvanou "darwinistickou mytologii", jsou to právě bibličtí kreacionisté, takže kladete otázku sám sobě.

+

Václav Dostál

Děkuji, Václave, za odpověď. Škoda, že na moji otázku, zda existuje něco, co darwinistický mytolog nedokáže zpochytnit, neodpoví sami vypravěči Darwinových báchorek. PK

Václav Dostál

To já samozřejmě vím, proto tam bylo to "nebo". A nechtěl jsem to dál rozvádět. Už jsem to opravil.

Artex

Mše je katolická bohoslužba, takže z Vašeho seznamu vypadávají mešity, synagogy, jiné modlitebny a navíc protestantské kostely.

Obrázek uživatele Anonymous Two

Re: 92 % Američanů věří v Boha

Artex: Protože výzkum se prováděl pouze v kostelích, mešitách, synagogách a jiných modlitebnách nebo v jejich těsné blízkosti zvláště po skončení nedělních mší.

Když zpochybníš, že 92 % Američanů věří v Boha, jak bys vysvětlil tu jejich vysokou míru kriminality?

+

Re: 92 % Američanů věří v Boha

"..... Hraje-li náboženství a víra tak vitální úlohu v životech Američanů, proč potom jsou soustavně zaplavováni ateisticko-naturalistickou, na evoluci založenou vědou v médiích, laboratořích i učebnách?"

Protože výzkum se prováděl pouze v kostelích, mešitách, synagogách a jiných modlitebnách nebo v jejich těsné blízkosti zvláště po skončení bohoslužeb.

Re: 92 % Američanů věří v Boha, ne v Pazderu

Milý Pavle,
Vím, že bych měl vzít v úvahu souvislost, ale dovolím si Tvou otázku zobecnit - jako by se netýkala pouze předchozích výplodů:

Darwinista nebo evolucionista nedokáže zpochybnit ani "do nebe řvoucí" nesmysl darwinismu/evolucionismu. Veškeré pochybnosti o tomto "učení" jsou jím a priori vyloučeny.

92 % Američanů věří v Boha, ne v Pazderu

Já bych měl jinou otázku: myslíte si, že existuje něco, cokoliv, co darwinistický či evoluční mytolog nedokáže zpochybnit? Já myslím, že nic takového neexistuje. PK

Re: 92 % Američanů věří v Boha

Ak by sa robil prieskum verejnej mienky v Egypte pred 5 000 rokmi, bola by viera v bohov asi stopercentna, kde sa potom ostatni bohovia za tych par tisic rokov stratili?
Mne to teda pripada ako pokles ,nie ako narast nielen v pocte bohov,ale aj v pocte veriacich.

Je teda logicke predpokladat, ze bohovia, ci boh vzdy zmiznu zaroven s poslednym jeho uctievacom.

Customize This